fbpx

3 Gencin Rüya Gibi Haftaları!

blank

Merhabalar!

Yurtdışına çıkmanın artık zor olmadığı, sadece gezmek değil hem kendimizi geliştiştirdiğimiz, geliştirirken çevreye faydalı olduğumuz ve unutulmaz anlar yaşadığımız bir değişim programından bahsediyorum sizlere! AIESEC! 18-30 yaş arasında olan bütün gençlerin yararlanabildiği, belirli bir ingilizce dil seviyesi ile oldukça kolay şekilde yurtdışında Global Volunteer ile sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak görev alabilir, Global Entrepreneur prgramı ile yurtdışındaki start-uplarda staj yapabilir ve de Global Talent programı ile yurt dışında uzun dönemli staj yaparak kurumsal firmalarda çalışabilirsin!

Dream Week Kampanyası bitmeden yurtdışı projelerine başvurman için AIESEC ile Yurtdışına ben de gideceğim dedirten 3 hikaye’yi de senin için hazırladık!

Gamze’nin Sri Lanka daki Unutulmaz Global Volunteer Tecrübesi!

“Merhaba, ben Gamze Ofluoğlu. Yaklaşık 3 hafta önce(bunun üzerinden çok zaman geçti) AIESEC sayesinde global volunteer ile şuan inanılmaz farklı kültürlerin ve insanların olduğu yer, Sri Lankadayım. İlk başta herkes gibi benimde korkularım ve önyargılarım vardı. Sri lanka’ya adım attığım an anladım ki, her şey boş bir düşünceymiş. Bu projede gönüllü olarak down sendromlu ve otizmli insanlarla birlikte vakit geçiriyorum. Umutlarına ve yaşam anlarına ortak oluyorum. Onlara sevgiyle yaklaştığım anda, küçük gözlerinde ki umut ışığını görmenizi isterdim. Tek istekleri güzel ve hoş vakit geçirebilecek insanlar olması. Gülüşlerine gülüş olmaya ve bir nebze de olsa hayatlarına dokunmaya geldim. Böyle güzelliklerin yanında olmalıyız. Onların bize ihtiyacı var. Onlar çok özel, çok narin, çok kırılgan.

Hayallerinizin ortağı olun. Çünkü hayalleriniz sizin bir adım atmanızı bekliyordur. Ve ben bu adımı attığıma inanıyorum. Siz de hayallerinize bir adım atın.” ❤️

blank

 

Bartu’nun Peru daki Global Volunteer Hikayesi!

“Peru’ya tasinmamin 2. haftasi da bitti, bu hafta ilk kez #AIESEC ile Sosyal Sorumluluk Projeme basladim. 22 kisilik karma bi öğrenci grubumuz var. Onlara matematik veya bilim öğretmiyoruz, asıl amacımız ilk olarak kendilerine hedef koymayı, hayal etmeyi, hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürebileceklerini ve nasıl daha iyi yaşam koşulları sahip olabileceklerini öğretmeye çalışıyoruz. Ve kişisel olarak da biraz İngilizce öğretmeye çalışıyorum. 6 yaşından 15 yaş aralığında bulunun bu öğrencilerin çoğunun annenesi veya babası yok. Kalan diğer çocuklar ise aileleri tarafından şiddet görmüş veya ebeveynleri alkolik veya uyuşturucu bağımlısı olduğundan bu kuruma dahil olmuşlar. Kaldığım yere yaklaşık 2 saatlik uzaklıktaki bu küçük köyde yer alan okula, ilk vardığımda çocukların hepsi teker teker sarıldılar, çok ilginç bi andı. Hiç tanımadıkları birisine ilk andan itibaren sevgilerini paylaşmışlardı. Bazılarının kolunda yanıklar dahi var ki muhtemelen aileleri tarafından yapılmış, ne olursa olsun bu küçük kahramanların hepsinin ne kadar sevgiye ve yardıma muhtaç olduğunu il andan itibaren anlıyorsunuz. Bunları acımanız veya üzülmeniz için demiyorum. Dünya’da bu tarz koşullarında yaşamaya çalışan “milyonlarca” insan var ve onlar icin yapilabilecek bir suru proje var. hem yasadiginiz yerde hem de yurtdisinda bir gonulluk programina katildimiz mi? Hem gezmek, hem sosyallesmek hem de ogrenmek ve bunlari yaparken dunyaya katkida bulunmak çok güzel bi duygu!
Bu ilk fotoğraf da, köyde gezerken çektiğim bi kadındı.İspanyolca dahi bilmiyordu ve sadece Cusco’nun yerel dili olan Quechua konuşuyordu. Yerel halkın turistlere karşı halen önyargıları var Turistlerin Peru’ya sadece içki içmek ve eğlenmek için geldiklerini düşünüyorlar ve ne kadar tanışmak isteseniz dahi size hep mesafe koyuyorlar.”

 

blank

 

Global Entrepreneur ile Endonezya’ya giden Alihan’ın Hikayesi!

“Endonezya`da geçirdiğim 3 ay boyunca gerek kültürel gerekse mesleki çok fazla yeni bilgi ve tecrübe edindim. Yaklaşık 2.5 yaptığım staj boyunca okulumda öğrenmiş olduğum mühendislik bilgilerimi uygulamaya döküp neleri yapıp, neleri yapamadığımı görmüş oldum. Bu süre de çalıştığım yerdeki arkadaşlarımın da desteği ile kendimi bilmediğim konularda geliştirme fırsatı yakaladım.

Aynı zamanda şehre, insanlara, kültüre adapte olmaya çalıştım. Çalıştığım süreler dışında sürekli gezdim, hep yeni yerler görmeye ve yeni insanlarla tanışmaya çalıştım. Bandung’da geçirdiğim vakitten çok memnunum, bana kattıklarının bilincindeyim ve iyiki yapmışım dediğim bir tecrübe benim için. Jawa adasını gezme şansını yakaladığım için çok şanslıyım. Sonrasında planlamış olduğum Bali gezim inanılmaz ötesiydi. Kendimi dünya vatandaşı hissetmemde çok etkili bir seyahat oldu benim için.”

blank

 

Siz de yurtdışına AIESEC ile gitmeye karar verdiyseniz hemen aiesec.org.tr ye girip istediğiniz programan kayıt bırakabilirsiniz! Acele edin Dream Week kampanyası bitmeden başvurduğunuz projeye kabul alırsan danışmanlık ücretlerinde %30 indirimden yararlanabilirsin!

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...