fbpx

İş Hayatında Fark Yaratan Kadınlar

blank

Ekonomi’de Kadınların Farkı ve Görünmeyen Tarafın Etkisi

Son yıllarda iş dünyasında, özellikle ekonomik aktivitelerde kadının inanılmaz yükselişi var. Şirket yönetiminden patronluğa, tüketimdeki paylarından trend belirleyici olmalarına, “etkileri” hızla artıyor. Bu müthiş dönüşüm, şirketleri de harekete geçirdi. Son yıllarda artarak onlara özgü üretim, hizmet ve tasarıma önem veriliyor. Otomobilden perakendeye, bankacılıktan gıdaya, her sektörde bu “etkiyi” görmek mümkün…

blank

Ekonomide ve sosyal yaşamda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, nüfusun yarısını oluşturan kadınların, yaşamın tüm alanlarına aktif bir şekilde katılımı ile mümkün. Bu alanların içinde kuşkusuz en önemlisi iş hayatına katılım. Ülkemizde kadının iş hayatına katılımı maalesef halen arzu edilenin çok gerisinde.TÜİK verilerine göre Türkiye’de erkek istihdam oranı yüzde 65 iken,kadınlarda bu oran yüzde 28 seviyesinde. Yani Türkiye’de her 100 kadından yalnızca 28’i çalışıyor. AB ülkelerinde ise her 100 kadından 60’ı çalışıyor. Ülkemizde kadın girişimcilerin oranı da oldukça düşük; yüzde 8’ler civarında.

Bu yazımızda sizlere iş hayatında başarılı kadın örneklerini aktaracağız.

İşte Dünyanın En Başarılı Kadınları

1- Elizabeth Holmes

Elizabeth Homes, Stanford’da üniversite öğrencisiyken inovatif sağlık teknolojisi şirketi olan Theranos’u kurdu. Şirketinin değeri 9 milyar dolar üzerinde olan Holmes, iğne kullanmaya gerek duymadan yapılabilecek kan testini geliştirdi.

KADINLARIN İŞ GÜCÜNDE TUTULMASI, İŞ GÜCÜNE KATILIMLARININ SAĞLANMASI KADAR ÖNEMLİ”​

Kadının iş hayatına katılımı hâlen arzu edilenin çok gerisinde. AB ülkelerinde her 100 kadından 60’ı; Türkiye’de ise her 100 kadından yalnızca 28’i çalışıyor. Ancak sürdürülebilir kalkınma için iş gücünde kadın istihdam oranının artması çok önemli.

blank
Linkedin: Marissa Mayer

2-Marissa Mayer

Silikon Vadisi’nin en önde gelen kadın girişimcilerinden Mayer, Google’ın 20’ni çalışanı olarak görev yaptı. Üst düzey görevde bulunduğu Google’dan ayrıldıktan sonra Yahoo CEO’su olan Mayer, modern arama teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli katkıya sahip.

blank

3-Sara Blakely

Sara Blakely işini geliştirdiği alan ile ilgili daha önce deneyimi olmayan ancak büyük başarılara imza atan bir isim. Yeni bir korse tipi külotlu çorap çeşidi geliştiren Blakely’nin icadı kendi halinde bir üründü. ABD’nin ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey’nin programında SPANX korse çorapları hakkında yorumda bulunması sayesinde dünyaya açıldı.


blank
Twitter: Sheryl Sandberg

4-Sheryl Sandberg

Silikon Vadisi’nin en güçlü kadınları arasında yer alan Sandberg, Google’ın önemli oyuncuları arasında yer aldı. Facebook’un CEO’su olması ile teknoloji devi firmanın yönetim kurulunda yer alan ilk üye oldu. Erkek egemen teknoloji dünyasında görülen adaletsizlikleri eleştiren Sandberg, “Lean In – Sınırlarını Zorla” adlı kitabı ile çok satanlar listesinde yer aldı.

Ve dünyada başarılı kadınlar listemizin en genç isminde sıra:

blank
Websitesi: Danielle Fong

5-Danielle Fong

İnfografik çalışmasına göre 17 yaşında üniversiteden mezun olan Fong, yenilenebilir enerji şirketi LightSail Energy şirketini kurmak için Princeton’da doktora yapmayı bıraktı. Şirketi ise enerji sektöründe devrim niteliğinde dönüşümler yarattı.

Dünyadan aktardığımız isimlerden sonra gelin bir de birlikte Türkiye’den güzel bir girişimci hikayesine göz atalım isterseniz…

Türkiye’nin Genç ve Başarılı Girişimci Kadını

O daha 40 yaşında bile değil.İş dünyasında cinsiyet eşitsizliğine meydan okurcasına Türkiye’nin alanında en büyük şirketlerini yönetiyor.Değişimi ilk o görüyor. Henüz belki de çok tecrübeli olmasa da sahip olduğu vizyonla şirketini sürekli büyütüyor.

blank

1- Deren Öztürk Mataracı (COSMED)

1989 İstanbul doğumlu. Koç Üniversitesi İşletme bölümü ve Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisansı mezunu Deren Öztürk, moda pazarlaması programını Milano’da Istituto Marangoni’de tamamladı. Daha sonra Deren Kimya Sanayi olarak kozmetik alanına yatırım kararı aldı. Kendi kurduğu Cosmed ve Mihri İstanbul markalarının üretim ve ihracatını da yönetiyor. Markaları Türkiye genelindeki yüzlerce eczanede boy gösteriyor.

Peki COSMED’in hikayesi ne?

Deren Öztürk anlatıyor;

Her şey ben 16 yaşındayken 2005 yılında Paris’te başladı… Küçük, mis kokulu bir kozmetik dükkanı, birbirinden farklı ambalajlarda çeşit çeşit bakım ürünleri… Her birinden birer ikişer tane… Kızıl saçlı, kısa boylu, rengarenk gözlükleri olan kozmetik aşığı Monique ile tanıştığım gün belki de hayatımın dönüm noktası oldu. Bitki özlerini karıştırarak yaptığı kozmetik ürünlerini incelerken suyun mucizevi gücünü anlattı bana… Canlılığın suda başlamasından tutun, doğanın bize hediye ettiği mucizelerden, tedavi ettiği hastalardan, hastalarının gözlerindeki mutluluktan ve kendini cilt sorunlarına adamasından konuştuk hep… 25 yılını kimyanın içinde, su üzerine çalışmalarla geçirmiş, dünyadaki su otoritelerinden biri haline gelmiş bir babanın kızı olarak bu işi benden uygun yapabilecek birini düşünemediğini söylediğinde evet heyecanlandım, hayallere daldım, ama bir an gerçekçi ol Deren dedim ve korktum.

Nasıl yapabilirdim ki? Neden olmasın ki? diye başladık… Dermokozmetik markası üretme fikrinin üzerinden 4 yıl geçti. Bir tesis kuruldu, kozmetik otoriteleri ile görüşmeler yapıldı, Türkiye ve dünyadaki pazar araştırıldı ne mümkün, ne değil, nasıl olur ve hatta olur mu? Ürünler çalışıldı… Ülkemiz insanının asıl sorunu ne? Cildi… saçı… vücudu… En önemlisi güzelliği ve mutluluğu… Sorunlara yönelik ürünler üretelim, herkesi gülümsetelim istedik… Ve 09/09/2009 tarihinde bir bebek doğdu: COSMED.

“Başarı kendinizi tanımak daha iyi daha dolu daha tam olmak için kendinizi geliştirmek ve dönüştürmektir.”

Ne aktarmak istedik?

Kadınların iş hayatında ve sosyal hayatta güçlendirilmesi kurumsal vatandaşlık görevidir.Küresel ekonomide kadınların iş gücüne eşit katılımının sağlanması halinde 2025’de 12 ila 25 trilyon dolar arasında büyüme öngörülüyor.

Türkiye önüne koyduğu 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer alma hedefini yerine getirebilmek için çok önemli bir anahtara sahip aslında: Kadın istihdamını artırmak.

Son olarak güzel bir sözle noktalayalım; Her başarı; donanımlı ve kıymetli bir annenin yetiştirdiği evlat sayesinde olmuştur. – Mustafa Kemal Atatürk

Son olarak;

AIESEC Blog okuyorum ama nedir bu AIESEC diye düşünüyor ve aklındaki soruya yanıt bulmaya çalışıyorsan aşağıdaki linke tıklaman yeterli!

https://aiesec.org.tr/

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...