fbpx

7 Farklı Ülkeden Birbirinden İlginç 7 Gelenek

blank

İspanya

 

İspanya’da boğa güreşleri bir yana, son zamanlarda tüm dünyanın da ilgisini çeken domates festivalleri, ülkede şaşırtıcı görüntülere sahne oluyor. Her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü Bunol şehrinde kutlanan “La Tomatina” diye adlandırılan Domates Festivali, İspanya’nın en önemli eğlence aktivitelerinden biri.

 

İskoçya

 

‘Hogmanay’ olarak isimlendirdikleri yılbaşı öncesinde yaptıkları kutlamalarda fıçıların içine zift ve talaş dolduruyorlar ve ‘Clavie’ ismini verdikleri bu nesneleri ateşe verip ‘Clavie’ yakma gecesini başlatmış oluyorlar. Alevler içinde yanan fıçılar, bulunulan kasaba boyunca dolaştırılıyor. Fıçılar sönene kadar da bu dönüşler devam ediyor.

 

Çek Cumhuriyeti

blank

Çek Cumhuriyeti’nde bira içinde yüzmek mümkün. Çek insanlarına göre bira vücuda, insan sağlığına çok iyi geliyor. Üstelik yalnızca bedensel değil ruhsal olarak da biranın olumlu etkileri olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden de bira havuzları, Çek Cumhuriyeti’nde ciddi bir gelenek hâline gelmiş durumda. Asyadaki yeşil çay ve şarap banyoları gibi.

 

Tayland

blank

Tayland Kraliyet Ailesi çok eski zamanlardan gelen ve sadece bu ailenin kullandığı özel bir dil kullanıyor.Bu sayede ailenin konuştuğu her şey tam anlamıyla ‘gizli’ kalıyor.

 

İngiltere

İngiltere kırsalının ortasında, bayırlardan aşağıya yuvarlanarak inen tuhaf bir şey görürseniz hiç şaşırmayın. Size doğru yaklaşan şey bir kalıp peynir ve o peyniri atma işi de aslında resmi olarak bir spor dalı.İngiltere’de 200 yıldan fazla zamandır geleneksel olarak her baharda yapılan Peynir Yuvarlama Festivali şimdilerde ise dünyanın pek çok farklı yerinden insanların katıldığı Cooper’s Hill Yarışı, ismini etkinliğin gerçekleştiği meşhur yokuştan alıyor.

 

Paraguay

blank

Paraguay’da insanlar hâlâ düello yapıyor. İlginç, sıra dışı ve biraz da ürkütücü bir gelenek olarak görülebilir. Ülkede düello yasal ama bir koşul var bu koşulu yerine getiren herkesin düello yapma hakkı var. Düello bildiğiniz gibi 2 kişinin, 2 silah ile birbirine meydan okuması ve hızlı davrananın kazanması, geç kalanın ise hayatını kaybetmesi ile sonuçlanıyor.

 

Hindistan

blank

Hindistan’da baharın gelişini Holi Festivali; diğer adıyla Renklerin Festivali’yle kutluyorlar.Bu festivalde herkes üzerine beyaz kıyafetler giyiniyor eldeki toz boyalar karşıdaki insanların üzerine atılıyor. Böylece beyaz elbiseler renk katılmış oluyor.İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeliyor.Kulağa eğlenceli gelmiyor mu?

 

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...