fbpx

Sizi Başarıya Götürecek 6 Motivasyon Adımı

blank

Kolay ulaşılan hedefler bizleri anlık olarak mutlu eder aslında beklediğimiz sonuca ulaşamamışlık hissi verir. Gerçekten ulaşılmaya değer olanlar ise zorlu bir savaşın sonunda gelir. Bazılarımız bu savaş sonucunda tam da olmak istediği yere varır ama bazılarımız süreç içinde yolunu kaybeder ve sonuca varamayacağını hissedip pes eder. Bu süreci kendimiz için en verimli şekilde geçirmek ve pes etme noktasına gelmemek için her zaman kendi kendimize hedefe götürecek motivasyonu sağlamamız gerekir. Peki ya bu motivasyonu nasıl sağlayabiliriz?

1. Çıtanızı çok yükseğe koymayın

blank

Çoğu insan hedeflerini koyarken aslında potansiyellerinin farkında olmadan yola çıkıyor. Araştırmalara göre %20 – %30 olan potansiyellerini %80 – %90 gibi düşünüp buna göre hareket ediyor. Bunun sonucunda da ister istemez hedefledikleri sonuca ulaşamıyorlar. Bu sebepten ötürü başarabilme duygusunu hissedebilmek ve gerçekten başarabilmek için hedeflerimizi akıllı ve potansiyelimize uygun bir seviyeye çekmeliyiz.

 

2. Öz anlayış geliştirin

blank

Depresyonun ve başarısızlığın en büyük sebeplerinden biri yanlış ve gereğinden fazla yapılan kişisel eleştiridir. Başarısızlığın bir sonuç olacağını hissettiğimiz veya başarısız olduğumuz zamanlarda sebeplerin üzerine düşünmek ve bir çıkış yolu bulmak yerine kendimize yüklenmek bizi başarıya götürecek bir yöntem değildir. Tam tersine bu zihinsel bir travma yaratıp bir sonraki hedef koyma aşamasında kişiyi tekrar yanlışa sürükler. Bu sebeple yanlış kişisel eleştiri yapmak yerine hata yapabilme ihtimalimiz olduğunu temel alan bir öz anlayış geliştirmeliyiz.

 

3. Destek almak ve yardım istemekten çekinmeyin

blank

Hedef alanınıza göre o alanda çeşitli başarılar elde etmiş veya kendini kanıtlamış insanlara hedef planlarınızı anlatmaktan, destek almaktan ve yardım istemekten sizi zedeleyecek bir sonuç ortaya çıkmaz. Bu yöntem sayesinde hedefinizin başından geri dönümler almaya başlarsınız ve böylece başarısızlık ve hedefe ulaşamama ihtimalini en aza indirgemiş oluşunuz.

 

4. Hedefinize ulaştıktan sonra gerçekten ne hissedeceğinizi düşünün

blank

Başarının sizi nereye sürükleyeceğini ve bu hissin size ne getireceğini en baştan düşünmek ve anlamak hedef koyarken hedefimizi daha kolay şekillendirmemize olanak sağlar. En baştan bunları bilmek bizi en sonda hedefin yanlış olduğunu görmek ve başarısızlığa sürüklenmekten alı koyar. Böylece hem istediğimiz hedefe hem de başarıya ulaşmış oluruz.

 

5. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için koyun

blank

Hedef koyarken öncelikle kendiniz hedefinize inanın. Belki hedefiniz insanların gözünde ulaşamayacağınız ya da sizi başarısızlığa sürükleyecek bir hedef ancak kimse inanmıyorken bile kendinize inanabiliyor olmak sizi hedefinize adım adım götürecek bir inançtır.

 

6. Konfor alanınızdan çıkabilmek için sahip olduğunuz cesareti ölçün

blank
Psikolog Steven Hayes “Eğer her zaman yaptığını yapmaya devam edersen sonuçta her zaman elde ettiğini elde edersin” diyor. Bu düşünceye göre eğer yeni bir sonuca ulaşmak istiyorsak yeni bir hedef koymalıyız. Ancak bu hedefi koyarken konfor alanımızdan da dışarı çıkmayı göze almalıyız ve bu da cesaretimizin ne kadar var olduğuyla alakalıdır. Cesaretimizin yettiği kadar konfor alanımızdan çıkmak da bize yeni başarılar getirir.

Bu motivasyon adımlarını kendi hayatımıza göre uyarladığımız zaman hedeflerimize ulaşmamak mümkün değil. Denemeye ne dersin?

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...