fbpx

Çin’in Meşhur Yeraltı Ordusu: Toprak Askerler

İnternette hepimizin gördüğü belki de bir kısmımızın araştırdığı Toprak Askerler bir köylü tarafından tesadüfen 1920’li yıllarda keşfedilmiş. Peki nedir bu taş askerler?

 

Taş Askerlerin inşaası eski Çin hükümdarı Qin Shihuang’ın ölümüyle alakalı. Çin’de Qin hanedanlığı döneminden önce bir hükümdar ölünce hizmetkârları, savaş malzemeleri, askerleri, özel eşyaları ve hatta eşleri ile birlikte gömülürmüş. Ancak Çin hükümdarı Qin Shihuang öldüğünde kendisi için askerlerinin ve hizmetkârlarının öldürülmesini istememiş ve kendisine ölümden sonra diğer dünyada eşlik etmek üzere pişmiş toprak ve bronzdan askerler, savaş arabaları, hizmetkârlar yapılmasını emretmiş.

Şu anda bu askerler Çin’de bir müze haline getirilmiş ve bir kısmı gezmek için turistlere açık. Çünkü henüz keşfedilmemiş ve araştırmaların sürdüğü kısımları bulunmakta. Yapılan son araştırmalarda ise bu askerlerin her birinin farklı bir insan olduğu hatta parmak izlerinin bile yapıldığı ortaya çıkmış. Çalışmaların tamamının 2020’ye kadar bitirileceği öngörülüyor. Toprak Askerler 1987 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirasları” listesine alınmıştır.

Eğer bir gün Çin’e yolunuz düşerse Şensi şehrinde bulunan bu müzeye mutlaka uğrayın deriz.

Share Article
TOP
Sayfa yükleniyor...