fbpx

Hayalperest İnsanların 6 Özelliği? Hayallerini Dream Week ile Gerçekleştirmeye Hazır Mısın?

  • Home
  • Genel
  • Hayalperest İnsanların 6 Özelliği? Hayallerini Dream Week ile Gerçekleştirmeye Hazır Mısın?
blank

Hayatta normalin dışına çıkıp çok büyük başarılara imza atan insanlar, başarıya ulaştıkları alanlar ne olursa olsun idealist olarak tanımlanırlar. İdealis

insanların tamamında görülen ortak bir özellik var; Hayalperest olmaları. Çünkü hayalperest kişiler akıntıya karşı gelme özgüvenine sahip kişilerdir. Bizler birçok başarılı idealist insanın karakteristik özelliklerini ayrı ayrı analiz etmek yerine bu kişilerin ortak özelliği olan hayalperest kişinin özelliklerine bakalım. Tabi ki bu sayacaklarım hayalperest bir kişinin tüm özellikleri olmayacak ama en belirgin özelliklerinden olacağı konusunda şüphem yok

blank

  1. Yaratıcılık

Hayal kurmak ile yaratıcılık birbirinden ayrılmaz bir ikilidir. Hayal kurmaktan en uzak yaratıcı kişi bile yaratıcılığını hayal kurma çerçevesinde gerçekleştirir. Sanat, müzik, edebiyat vs. gibi alanların kaç tanesinde hayal kurulmadan yaratıcı bir eser ortaya konulabilir?

  1. İyimser Perspektif

Herhangi bir umut ışığı bulma yeteneği, belirli bir bakış açısı bu da doğal olarak hayal kurmayı gerektirir.

  1. Çözüm Odaklı Olma

Hayalperest insanların yaratıcılığa ve fırsatları görmeye yani pozitifliğe yönelik eğilimleri onların alışılmışın dışında düşünmesine yardımcı olur. Bu da sorunları çözmek ve başkalarının göremeyebileceği veya fark edemeyeceği benzersiz çözümler bulmak için benzersiz bir yetenek yaratır.

  1. Meraklı ve Gelişen Bir Zihniyete Sahip olmak

Merak öğrenilmemiş veya keşfedilmemişe olan ilgidir. Bir kişinin o ana kadar karşılaşmadığı veya görmemiş olduğu şey hakkındaki ilk izlenimini hayal olarak isimlendirilebiliriz, bu yüzden hayalperest kişilik, sürekli meraklı olan ve buna bağlı büyüme perspektifinden hareket eden kişidir.

  1. Duygularla İç İçe Olmak ve Yüksek EQ’ya Sahip Olmak

Bu her zaman olmasa da hayal kurmak genellikle güçlü inançlara ve duygulara bağlıdır. Hayal kurmak için güçlü bir bağlantı ve kurduğumuz hayali görselleştirme duygusu vardır. Hayalperest bir kişilik, bir şeyleri sorgular, meraklı ve aşırı bir farkındalığa sahiptir, gücendirilmesi zordur ve hatalarından kolayca vazgeçer. Bu da doğal olarak yüksek bir EQ’nun (duygusal zekânın) özelliklerini gösterir.blank

  1. Maceracı

Hayalperest kişilikler hayatın ne olabileceğine dair canlı ideallere sahip oldukları için risk alma, yeni şeyler deneme ve daha fazla maceraya atılma istekleri daha yüksektir.

Elbette bu saydıklarım sadece hayalperest kişiliklerde olan özellikler değil ama hayalperest kişilikler tüm bu özelliklere sahip veya bu özellikleri taşıma potansiyeline sahiptirler. Bu söylediğim ikinci cümle çok önemli çünkü birçoğumuz sahip olduğumuz potansiyellerin farkında değiliz.

Potansiyelinizi keşfetmek için kendinizi deneyimleyecek bir ortama ihtiyacınız olacak. Bu ortamı size sağlayacak birçok çevre bulabilirsiniz, bu çevrelerden en etkili olanlardan birisi de dünyanın en büyük gençlik organizasyonu olan AIESEC’tir. AIESEC’te birçok alanda kendinizi deneyip hem liderlik potansiyelinizi hem de en iyilerinden biri olabileceğiniz çok farklı konulardaki potansiyelinizi keşfedip bu konuda kendinizi geliştirebileceğiniz bir fırsat yakalayabilirsiniz. Unutmayın hayallerin, gerçek olmadan herhangi bir anlamı olmaz. Hayallerin gerçeğe, gerçeklerin anıya dönüşmesi için çaba sarf edilmesi gerekir. Varoluşunuzdan kaynaklanan, fark ettiğiniz takdirde en iyilerinden biri olacağınız, potansiyelinizi keşfetmek ve bununla kurduğunuz hayallerin birer kurgu olarak kalmasanı engellemek için küçük bir adım atmanız yeterli çünkü devamı mutlaka gelecektir.

AIESEC birçok insana bu konuda bir aracı olduğu gibi, kendi potansiyelini keşfedip hayallerine doğru adım atman için seni de bekliyor.

@Halil İbrahim Gülaçar

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...