fbpx

AIESECer’lar Neden Bu Kadar Çok Dans Ederler?

  • Home
  • Genel
  • AIESECer’lar Neden Bu Kadar Çok Dans Ederler?
blank

Dans etmeyi sever misin? Dans etmek en sevdiğin bir aktiviteyse, AIESEC’te olmayı seveceksin!  AIESEC’teki insanlar için dans, fiziksel rutinimizin ve hatta çevrim içi  rutinimizin bile çok önemli bir parçası. Bu dans geleneğine “roll call” diyoruz (çünkü yoklamalar sırasında dans ediyoruz! Bu konuya daha sonra değineceğiz).

Bir AIESECer iseniz, roll call‘ları (yoklama danslarını) daha önce duyduğuna eminiz. AIESEC’te (henüz) değil misiniz? O zaman bugün şanslı günündesin! Bu blogda AIESEC roll call’larını birlikte öğreneceğiz: Nedir? Ne zaman başladı? Kaç tane dans var??? Sorularınızı tek tek cevaplayacağız.

 

blank

Roll call (yoklama dansı) nedir?

Roll call’lar (yoklama dansları) da tüm dünyadaki AIESEC şubelerinde ve Genel Merkezlerinde varlığını sürdüren diğer kültür faaliyetleri gibi AIESEC kültürünün önemli  bir parçasıdır. Yoklama dansları, AIESEC içindeki şubelerin ve takımların kimliği olarak görülmektedir. Delegeler genellikle bir konferansın açılışında (özellikle yoklamalar sırasında) dans etmeye başlarlar.

“Tamam.. ama neden yoklama alınıyor?” AIESEC kongreleri onlarca farklı şehirden ya da ülkeden katılımcıları ağırlıyor. Dolayısıyla bu, etkinlik şubelerin ve ülkelerin katılımlarını kontrol etmek için, katılımcıların temsil ettiği şube ya da ülkenin adını okuduğu anda bir konferansın açılış oturumu sırasında gerçekleşir.

AIESECer’lar yoklama danslarını o kadar çok seviyorlar ki konferansın her sabah açılış  oturumu öncesinde, molalarda ve hatta uzun bir günün ardından kapanış oturumlarından sonra dahi farklı şube ve ülkelerin danslarını yapıyorlar. Bunun sadece fiziksel etkinlikler sırasında yapıldığını düşünebilirsiniz, ancak çoğu zaman bu AIESEC’erlar çevrimiçi etkinliklerde de dans eder!

Peki bu kültür ne zaman başladı?

Aslında çok da uzak bir tarihte değil, belki de 10 yıldan biraz fazla bir zaman önce bir ülkenin AIESEC Genel Merkez takımı Uluslararası Kongre sırasında şu harika fikri buldu: Çağrıldıklarında el kaldırmak yerine dans etmeye başladılar! İnanılmaz bir fikir, değil mi? Ve tahmin edin sonrasında ne oldu? Yeni bir AIESEC kültürü oluşturmayı ve konferansları çok daha eğlenceli hale getirmeyi başardılar! Şube üyesinden Uluslararası AIESEC Genel Merkezine kadar her bir faaliyetin gençler tarafından gerçekleştirildiğin, dünyanın en büyük gençlik organizasyonu AIESEC, kongre yoklamalarını yoklama dansları aracılığıyla yapmaya başladı!

blankPeki kaç farklı yoklama dansı var?

Tahmin edebileceğinden çok daha  fazla yoklama dansı var. Genel Merkez, şube ve AIESEC’teki tüm takımlar kendi dansları oluşturmak oluşturmakta özgür oldukları için, YouTube’da bulabileceğiniz yüzlerce yoklama dansı olduğundan eminiz!

En sevdiğimiz yoklama danslarından bazılarını görelim! YouTube’daki en popüler olanları seçtik, böylece bir sonraki konferansınız için veya belki sadece gece odanızda dans etmek için kullanabilirsiniz.

#1 MC BEAT ROLL CALL

 

#2 MC SENSE ROLL CALL

#3 MC SOUL ROLL CALL

 

Uzun lafın kısası dans etmek sadece ellerimizi kaldırmaktan daha mı iyidir?
Herkesin bu konuda kendi fikri olsa da, biz öyle olduğunu düşünüyoruz! Bir konferansın başında diğer delegelerle kaynaşmak için dans etmek ve her yönüyle eğlenceli bir zaman geçirmek çok iyi hissettiriyor. Müzik ve dans dünyanın evrensel dilleri olduğu için yoklama dansları AIESEC ülkeleri içerisinde sınırları aşmayı başaran güzel bir kültür olarak yaşamaya devam ediyor.

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...