fbpx

Bir Tutkudur Barış: 21 Eylül Uluslararası Barış Günü Kutlu Olsun!

blank

Her yıl Uluslararası Barış Günü 21 Eylül’de tüm dünyada kutlanmaktadır. BM Genel Kurulu, 24 saat şiddetsizlik ve ateşkesi gözlemleyerek barış ideallerini güçlendirmeye adanmış bir gün olarak ilan etmiştir 21 Eylül’ü. Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Barış Günü  1 Eylül tarihinde de  kutlanmakla birlikte, 21 Eylül olan bugünde ise tüm dünyada Barış Günü kutlamaları gerçekleşmektedir. 1 Eylül Barış Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 30 Kasım 1981 tarihindeki 57. birleşiminde, “Genel Kurul”un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününün “Uluslararası Barış Günü” ilan edilmesiyle değiştirilmiş, ve 21 Eylül’de kutlanılmaya başlanmıştır.

blank
21 Eylül Uluslararası Barış Günü Kutlu Olsun!
AIESEC Türkiye Blog

Birleşmiş Milletler, Barış Günü’nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretilmiş olup, çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazınmıştır.

 

2020 Barış Günü Teması:

“Birlikte Barışı Şekillendirmek

Birleşmiş Milletler için 2020, bir dinleme ve öğrenme yılıdır. 75. yıl dönümünü kutlamak için BM, dünya çapında milyonlarca insanı , istediğimiz barışçıl geleceği inşa etme konusundaki en büyük ve en uzağa ulaşan küresel konuşma olan UN75’e davet ediyor.

BM’ler: “COVID-19’u yenmeye çalışırken, sesiniz her zamankinden daha önemlidir. Fiziksel mesafenin hakim olduğu bu yıl, Uluslararası Barış Günü diyaloğu geliştirmeye ve fikir toplamaya adanacaktır. Dünya, bu zorlu zamanları nasıl atlatacak nasıl iyileştirecek ve daha iyi hale getirecek Bu düşünceleri paylaşmak için bir davettir bu gün. Yan yana duramasak da, yine de birlikte hayallere sahip olabiliriz.” diyor.

blank
21 Eylül Uluslararası Barış Günü Kutlu Olsun!
AIESEC Türkiye Blog

Uluslararası Barış Günü için 2020 teması “Birlikte Barışı Şekillendirmek” dir. Pandemi karşısında şefkat, ve umut yayarak günü kutlamak, ayrımcılık veya nefretin karşısında durmak, barışı birlikte şekillendirmek hedef olmuştur.

Ancak her ne kadar bu gün yıllardır kutlanılsa dahi, günümüz gerçekleri ciddiyetini korumaktadır.

Uluslararası Barış Günü’ne nasıl destek olabileceğini, barışı şekillendirme konusunda neler yapabileceğini buradan öğrenebilirsin.

Günümüz Gerçekleri

Güvensizlik, çatışma, zayıf kurumlar ve adalete sınırlı erişim, sürdürülebilir kalkınma için büyük bir tehdit olmaya devam etmektedir. Bu durumlar bir ülkenin kalkınması üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir, ekonomik büyümeyi etkiler ve genellikle yıllar boyu süren sorunlar oluşturur. Çatışmanın olduğu veya hukukun üstünlüğünün olmadığı yerlerde her türlü şiddet, suç, sömürü ve işkence de yaygındır ve ülkeler risk altında olan her şeyi korumak için önlemler almak zorundadır.

blank
21 Eylül Uluslararası Barış Günü Kutlu Olsun!
AIESEC Türkiye Blog
  • 2019’da Birleşmiş Milletler , 47 ülkede insan hakları savunucuları, gazeteciler ve sendikacıların 357 cinayet ve 30 ortadan kaybolması ile karşılaştı.
  • Ve dünya çapında 5 yaşın altındaki her dört çocuktan birinin doğumları hiçbir zaman resmi olarak kaydedilmiyor, bu durum onları haklarının korunması ve adalete, sosyal hizmetlere erişim için yasalara uygun kimlik kanıtından yoksun bırakıyor.

Tüm bu sorunların varlığı, çözüme kavuşturulmasının gerekliliği ile hareket eden birleşmiş milletler, 2015 yılında belirlediği sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden 16. madde ile, barışı sağlama noktasında dünyayı adımlar almaya çağırıyor.

 

Sürdürülebilir Kalkınmada Barış

Barış, istikrar, insan hakları ve etkili yönetim olmadan sürdürülebilir kalkınmayı umut edemeyiz. Yine de dünyamız giderek bölünüyor. Bazı bölgeler barış, güvenlik ve refahın tadını çıkarırken, diğerleri görünüşte bitmeyen çatışma ve şiddet döngülerine giriyor.

blank
21 Eylül Uluslararası Barış Günü Kutlu Olsun!
AIESEC Türkiye Blog

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, her türlü şiddeti önemli ölçüde azaltmayı, çatışma ve güvensizliği sona erdirmek için hükümetler ve topluluklarla birlikte çalışmayı hedefliyor. Yasa dışı silah akışını azaltmak ve gelişmekte olan ülkelerin küresel yönetim kurumlarına katılımını güçlendirmek gibi hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını desteklemeyi sürecin anahtarı olarak görüyor.

SDG16’nın alt maddelerini okumak için buraya tıklayın.

 

Barış için Liderlik

 1948’de, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, barışın mümkün olduğuna ve bunu başarmada gençliğin temel bir role sahip olduğuna inanan gençler ile kurulmuştur AIESEC.

 “AIESEC’i oluşturmak ve geliştirmek için neden bu kadar çok çalıştım?” Sorusuna AIESEC’in kurucusu Jean Choplin: “Barış Tutkusu’na sahiptim ” diyor. 

blank
21 Eylül Uluslararası Barış Günü Kutlu Olsun!
AIESEC Türkiye Blog

Her zaman olduğu gibi bugün, AIESEC’i ortaya çıkaran bu ilk düşüncenin üzerinden 72 yıl sonra, bu vizyon ve barış tutkusu, hızla değişen dünyada her zaman olduğu gibi geçerli olmaya devam ediyor. Günümüz dünyasında, ilerleme kaydettikçe daha karmaşık sorunlarla karşılaşıyoruz. Günümüzde gençler, iklim değişikliğinden işin geleceğine kadar karmaşık sorunlarla yüzleşmenin ve çözümü noktasında kültürler arası anlayışın büyük önem taşıdığını kabul ediyor. AIESEC’in pozitif değişim için bir platform olarak hareket etmeye devam etmesi, 120’den fazla ülke ve bölgede binlerce gencin eylemlerini yönlendiriyor.

Yetenekli genç liderler oluşturmak, ve kültürlerin birbirlerini tanımalarını sağlamak her zaman organizasyonun merkezinde yer almıştır. AIESEC’in sağladığı liderlik ile gençler, günlük eylemleriyle bir fark yaratıyorlar ve başkalarının görüşlerine saygı duyup anlayarak herkesin, barış anlayışına yönelik çalışabileceği bir dünya yaratmak için insanlara eylemleriyle ilham veriyorlar.

Bir Tutku’dur Barış: 21 Eylül Uluslararası Barış Günü Kutlu Olsun!
AIESEC Türkiye Blog

https://www.youtube.com/watch?v=mYQBUFx3V2Q
AIESEC Way
AIESEC Türkiye Blog

 

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...