fbpx

Brezilya Hakkında Kesinlikle Bilinmesi Gerekenler

  • Home
  • Seyahat
  • Brezilya Hakkında Kesinlikle Bilinmesi Gerekenler
blank

Sıcak insanı, değişik içecekleri, dansları, yetenekli futbolcuları, değişik kültürü daha birçok şey var Brezilya hakkında söyleyebileceğimiz. Bazılarımızın daha önce bildiği fakat bazılarımız için çok tuhaf olan Brezilya kültürünü inceleyeceğiz. Hazırsanız Brezilya kültürüne göz atalım…

 

Futbol Onlar İçin Bir Yaşam Tarzı

blank

Sao Paulo’ ya 1890’ların sonuna doğru gelen futbol yada “futebol” Charles Miller ismindeki Brezilya doğumlu fakat İngiliz olan bir kişi tarafından getirilmiştir.  O yıllardan sonra Brezilya’da en çok sevilen spor olmuştur. Brezilya’da her şehrin bir stadyumu vardır ve en büyük stadyum 180.000 kapasitesi ile Rio’da bulunmaktadır. Beş defa Dünya Kupası kazanmış olan Brezilya’nın tanınan ve en çok sevilen futbolcusu Edson Arantes do Nascimento yani Pele’dir.

 

Ayakla Voleybolu İcat Ettiler

blank

Brezilya’nın sıcak günlerinde insanların kumsalda sadece ayaklarını ve kafalarını kullanarak voleybol oynadığını görürseniz şaşırmayın. Ayak Voleybolu 1965 yılında Octavio de Moraes adlı kişi tarafından Rio de Janerio ‘da Copacabana plajında oynandı. O günden sonra yazların vazgeçilmezi olan bir kültür olarak Brezilya tarihine işlendi.

 

Samba İçin Stadyumlar

blank

Hepimizin sıkça duyduğu ve aslında bulunmak istediği Rio de Janerio Karnavalı. İlk karnaval 1855 yılında hayata geçti ve ilk samba okulu Deixa Falar 1928 yılında Rio’da kuruldu. Gelir kaynağının önemli bir kısmını oluşturan samba okulları şuanda Brezilya’nın çoğu şehrinde bulunuyor. Samba okullarının her yıl düzenlediği geçişleri ve karnavalları Sambadrome denilen özel stadyumlarda yapılıyor.

 

Coca – Cola Yerine Guarana

blank

Coca – Cola dünyanın birçok yerindeki gibi Brezilya’da da bulunakta. Fakat Guarana adlı meyveden yapılan bu gazlı içecek ülkeden Cola’dan daha çok seviliyor. Guarana aynı zamanda Arjantin, Portekiz ve Japonya’da da üretiliyor. Açıkcası çok merak ettim tadını bu içeceğin olurda bir gün yolunuz Brezil’ya ya düşerse benim yerime tadıp tecrübenizi benimlede paylaşırsanız mutlu olurum.

 

Japon Nüfusu

blank

1908 yılında Japon gemisi Kasato Maru tarafından ilk Japon göçmenler Brezilya’ya geldi. O zamandan sonra Brezilya’ da Japon nüfusu hızla arttı. Şu anda Brezilya’da 1.6 milyon Japon-Brezilyalı bulunmakta. Açıkcası göç sebeplerini çok merak ettim fakat Japonlar Brezilya kültüründen hoşlanıyor olmalı.

 

Başkenti Bir Uçak Gibi

blank

Brezilya’nın başkenti olan Brasilia dünyanın en genç ve modern başkenti olarak anılıyor. Şehir bir planlama yapılarak 41 ay içerisinde inşa edildi ve 1960 yılına gelindiğinde ülkenin başkenti oldu. Şehre gökyüzünden baktığımızda şehrin bir uçağa benzediğini rahatlıkla görebiliyoruz. Açıkçası müthiş bir çalışma ve şehir planlaması bu şehrin güzel ve modern yapıları gerçekten görülmeye değer.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...