fbpx

Bu Yaz Yapılması Gereken 5 Şey

blank

blank

Ben yazın evde otururum, sıcakta dışarı çıkmam diyenler için, kışın dersler/iş yüzünden ertelediğiniz dizilerden birine başlayın!

Tatile çıkamıyorsanız, dizi izlemek boş vakit öldürmek için en iyi seçenek. Kışın işlerin arasında vakit bulamadığınız dizileri yazın rahatlıkla seyredebilir biraz da olsa gerçek dünyadan uzaklaşmış olabilirsiniz.

blank

Tatile Türkiye’yi gezmekle başlayın.

Kim demiş dünyanın en güzel yerleri, dünyanın gitmesi zor köşelerinde ya da tropik adalarda olacak diye? Güzel ülkemiz Türkiye, batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine inanılmaz doğal güzellikleri barındırıyor. Örneğin ; Hak ettiği kadar tanınmasa da, Artvin’in Şavşat ilçesindeki Karagöl, ziyaretçilerini ilk görüşte kendine aşık ediyor. 1550 metre rakımlı göl, başta sonbahar olmak üzere her mevsim birbirinden güzel görüntüler sunuyor.

Turkuazın her tonunu sergileyen Sivas’ın Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü, çevresindeki yeşilin farklı tonlarıyla birleşince, ortaya izlemeye doyamayacağınız manzaralar çıkıyor! Bu küçük gölün en derin noktası 15 metreyi bulsa da, suyu o kadar berrak ki, en derinlerde yüzen balıklar bile açık havalarda oldukça net görülebiliyor!

blank

Bir hobi edinin, boş zamanınızı sanata harcayın.

Bir müzik aleti veya resim kursuna yazılın. İlginç dünya yemeklerini yapmayı öğrenin. İçinizdeki yaratıcılığı dışarı çıkarın.

Sizi daha ilginç biri olmanızı sağlar. Hobileri olan insanların başkalarıyla paylaşacak deneyimleri ve hikayeleri vardır. Ayrıca, sevdiğiniz bir şeyle meşgul olmanızı sağlayarak stresinizin hafiflemesini sağlar. Hobiler, günlük hayatın stresinden kurtulmanın bir yoludur. İş hayatınız, rutinleriniz veya diğer sorumluluklardan bağımsız faaliyetler sizin rahatlamanıza ve hayattan zevk almanıza yardımcı olur. Daha sabırlı olmanızı sağlar. Bir hobiye başlarken yeni bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenmek zorundasınız. Bu yenilikler, sizin için bir öğrenme aşaması olacak ve bu sürede becerilerinizi geliştirmek için sabırlı olmanız gerekecek.

blank

Kamp yapın.

Deniz kıyısında ya da önceden belirlenmiş kamp alanlarında çadır kurup keyif yapın,

Kamp yapmak için çokça sebebiniz olabilir, fakat daha önce hiç kamp tecrübeniz yoksa işte size başlamak için boş bir zaman!

İlk olarak, doğaya yakın olursunuz ve bunun için sizin özel birşey yapmanıza gerek kalmadan genetiğinizde olan bazı önemli duyguları harekete geçirerek özünüze dönmenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. İçinizdeki stress, öfke, gerginlik gibi hisleri tüketir. Ayrıca, teknolojiden uzaklaşırsınız. Telefonunuzu kapatın, teknolojinin yarattığı stresten ve negatif enerjiden en azından 24 saat uzaklaşın. Hatta ne kadar anlamsız bir şekilde bağlandığınızın farkına varacaksınız. Gereksiz bilgi bombardımanından kopar, gerçekten kafanızı dinlersiniz. Telefon, televizyon, gürültü vs.. gibi tüm uyaranlardan uzaklaşıp, manzaraya karşı dinlendiğinizde, uzun zamandır unuttuğunuz birçok şeyi hatırlar, uzun süre ara verdiğiniz şeyleri düşünme fırsatını yakalarsınız. Hayata verilen bu küçük moladan ne kadar zevk alacağınızı tahmin bile edemezsiniz. Ve ne kadar az ile yaşayabileceğinizi görürsünüz, farkında olmadan, sahip olduğunuz ve işinize yaramayan birçok şeyin farkına varırsınız. Aslında çok az ile mutlu olabileceğinizi ve bunların size yeteceğini görürsünüz. Düzenli olarak organize edeceğiniz doğa gezileri ve kamp aktiviteleri sizi içinde bulunduğunuz tüketim çılgınlığından kurtarır.

blank

Yurt dışına çıkın.

Gençlik çağında sahip olduğumuz bolca zaman ve gezebilme imkanı hayatta elde edebileceğimiz ender fırsatlardan biridir. Ancak, biz bunun kıymetini kaybedene kadar pek iyi bilemeyiz. Bu yaz bunun için muhteşem bir fırsat!

İlk olarak yurtdışında daha çok risk alabilirsiniz. Yaşlandıkça hayallerini kurduğumuz bu tür çılgın aktiviteler risk anlayışımızın dışına çıkar. Artık, ailenizden bungee jumping veya rafting yapma izni almanıza gerek kalmayacak kadar gençsinizdir. Ayrıca, korku hissetmeyecek kadar da cesursunuz. Durum böyleyken mutlaka değerlendirin. Ayrıca, önemli hayat dersleri alırsınız. Yurtdışına çıkmak size okul veya üniversitede aldığınızın dışında bir eğitim fırsatı sunar ve bunlar bazı yönlerden bakıldığında daha değerlidir. Tek bir gülümseme ve öğrendiğiniz birkaç kelime ile iletişim kurabilir, bilmediğiniz bir şehirde yolunuzu bulabilir, havaalanında ve uluslararası uçuşlarda görüşmeler yapabilir, yeni bir kültür içine dalabilirsiniz. Bu tür tecrübeler size başka bir şekilde öğrenemeyeceğiniz ve hayatınızda kullanabileceğiniz yaşam dersleri verir. Ve, ucuza gezebilirsiniz. Seyahat etmek ucuz değildir. Ama gençseniz, bir hayli ucuza gezebilirsiniz. Hostelde kalmayı daha çok ister, arkadaş grubunuzla odanızı paylaşabilir, sokak satıcılarından aldığınız yemekler ve happy hour içecekleriniz ile maddi durumunuza ayak uydurabilirsiniz. Tüm bu deneyimler; lüksle alakalı değil, yeni tecrübeler edinmekle ilgilidir.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...