fbpx

Boş Vakitlerini En İyi Şekilde Dolduracak 6 Netflix Dizisi

blank

Stranger Things

blank

IMDB : 8,9

6 Kasım 1983 yılında Indiana‘nın Hawkins kasabasında 4 çocuk bir evde ünlü oyun Dungeons & Dragons (Zindanlar ve Ejderhalar) oynamaktadırlar. Akşam olmuştur ve herkes evine dağılmaya karar verir. Will bisikleti ile tam evine varmak üzereyken ormanda takılır ve düşer. Bu sırada ne olduğu belirsiz bir şey karşısına çıkar ve korkuyla evine koşar. Kendisini eve kilitler ve sonrasında ortalıktan kaybolur.

Bunun üzerine arama çalışmaları başlar. Will‘in annesi, ağabeyi, polis ve Will‘in arkadaşları ayrı ayrı kendi araştırmalarını yaparlar. Yaptıkları bu araştırmalar, devlet adına gizli deneyler yapan bir birime ve hatta doğaüstü olaylar olduğuna işaret etmektedir. Peki, bunun arkasında neler var? Will bulunabilecek mi? Kasabaya dadanan bu şey nedir?

Black Mirror

blank

IMDB : 8,9

Teknoloji bir ilaç ise ki bir ilaca benziyor, peki tam olarak yan etkileri nelerdir? Black Mirror dizisi keyif ile huzursuzluk arasındaki bu alanda kurgulanıyor.

Dizide ise “Kara Ayna“yı her duvarda, her masada, herkesin avucunda göreceksiniz. Televizyon, monitör, akıllı telefonların parlak ve soğuk ekranı. Black Mirror’un her bölümü birbirinden bağımsız kısa film tadında. Öyle ki her biri farklı yazarlar, yönetmen ve oyunculara sahip. Üstelik süreleri bile farklı. Dizinin ortak paydası ise hayatımızı kolaylaştırması beklenen teknolojinin bizleri nasıl avucuna aldığını ve sosyal yaşantımızı nasıl alt üst ettiğini konu alıyor.

BoJack Horseman

blank

IMDB : 8,6

BoJack Horseman, yayın hayatına 2014 yazında başlayan, yetişkinlere yönelik bir animasyon dizisi. Yayın hayatına Netflix üzerinden devam eden dizinin şu ana dek 3 sezonu yayınlandı.

BoJack Horseman, 90’lı yıllarda çok popüler olan bir sitcom dizisinin yıldızıdır. Ancak, dizinin iptalinin üzerinden yıllar geçtikten sonra eski şöhretinden pek de bir şey kalmamıştır. BoJack günlerini içki içerek ve aylaklık ederek geçirmektedir. Bir gün, bir yayıneviyle hayatını anlatan otobiyografik bir kitap yazmak üzere anlaşır. Ancak, yapabildiği en iyi şey aylaklık etmek olan karakterimiz kitabı bir türlü yazamaz. Bunun üzerine yayınevi, BoJack’in hayat hikayesini anlatan kitabı yazması için bir gölge yazar olan Diane Nguyen ile anlaşır. Bundan sonra Diane’in kitabı yazmak için gününün büyük bir kısmını BoJack’le geçirmesi gerekecektir; fakat bu durum beraberinde birbirinden farklı olayların da kapısını açacaktır.

13 Reasons Why

blank

IMDB : 8,3

Dizi, genç bir kızın intiharının perde arkasını anlatan bir yapım. Sezonu da 13 bölümden oluşuyor.

17 yaşındaki lise öğrencisi Hannah Baker bir süre önce intihar etmiştir. Ortada geçerli bir neden yok gibidir, ailesi ise şoktadır. Lisenin parlak öğrencilerinden Clay Jensen, bu olayın üstünden bir süre geçtikten sonra kapısının önünde bir kutu buluyor. Kutunun içinden eski usül kasetler çıkıyor fakat kimden geldiği ise belli değil.

Toplamda yedi kaset bulunuyor. Her bir yüzünde numaralar olan, 13’e kadar giden bu kasetlerin ilkini dinlemeye başlayan Clay, ilk büyük şokunu yaşıyor: Kasetlerdeki ses Hannah’ya ait ve intiharına giden yolda başından geçenleri anlatacağını söylemekte. Her bir kaset yüzünde buna sebep olan bir kişiden bahsederek… Yani bu kasetleri aldıysan sen de bu kasetlerden birindesindir ve senin de her şeyde bir payın var demektir.

Altered Carbon

blank

IMDB : 8,3

İnsanoğlu ölümsüzlüğü 300 yıl sonraki gelecekte bulmuştur. Yepyeni bir teknoloji, toplumu tamamen değiştirmiştir. İnsan bilinci sayısallaştırılabilmektedir, başka bir bedene transfer olmak mümkün hale gelmiştir ve ölüm artık mazide kalmıştır. Takeshi Kovacs, yeni dünya düzenine karşı organize edilen bir başkaldırı sırasında yenik düşen savaşçılardan hayatta kalan tek askerdir. Bilinci yüzyıllar boyunca buz içinde hapsedilmiştir, ta ki aşırı zengin ve çok uzun yıllardır hayatta olan Laurens Bancroft adında bir adam ona tekrar yaşama şansı sunana kadar. Bunun karşılığında Kovacs’ın bir cinayeti çözmesini istemektedir. Bancroft’un kendi cinayetini…

Mindhunter

blank

IMDB : 8,6

Dizi 1970’li yılların Amerika’sında geçiyor. FBI’da arabuluculuk yapan ve aynı zamanda da bir eğitmen olan Holden Ford; genç, dinamik ve farkını ortaya koymaya çalışan biridir. Görevlendirildiği bir vaka sırasında vuku bulan bir olay, Holden Ford’u oldukça sarsar ve suçlu psikolojisine farklı bir boyuttan bakmak gerektiğini düşünmeye başlar. Bunun üzerine harekete geçen Holden, Davranış Bilimci Bill Tench ile Amerika’daki ünlü katillerle görüşmeye başlar. Sorgudan ziyade bir röportaj şeklinde gerçekleşen görüşmeler, katilleri suça iten nedenlerin aslında hiç de göründüğü gibi olmadığını, katilerle empati yapılarak ve katiller arasında benzerlik kurularak, başka suçluların tespit edilebileceğini, hatta ve hatta suçun önüne geçilebileceğini göstermektedir. Bunun için de yapılması gereken katillerle bir arkadaş gibi konuşup, bu zamana kadar yapılmamışı denemektir.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...