fbpx

Daha Önce Adını Duymadığınız Birbirinden İlginç 5 Müzik Aleti

blank

Daha Önce Adını Duymadığınız Birbirinden İlginç 5 Müzik Aleti

Merhaba! Müzik hepimizin hayatında olmazsa olmazlardan biridir diye düşünüyorum. Ruh halimizde göre dinlediğimiz şarkılar aslında ruhumuzun tok kalmasını sağlayan temel yapı taşları. Fakat ” ben tam bir müzik hastasıyım!” diyenlerin bile daha önce duymadığı belki de adını dahi bilmediği bir çok müzik aleti var.

Bu blog yazısında belki de daha önce hiç görmediğiniz yada dinlemediğiniz 5 müzik aletini derledik!

1-Hangmüzik_aleti_hang

 

Hipnotik bir müzik aleti olan Hang, ilk kez 2000 yılında İsviçre’de üretildi. Tamamen çelikten oluşan Hang, kucağa yerleştirilerek el ve parmakların hareketleri ile çalınıyor. İdiofon’lar grubuna mensup bu enstrüman, dinleyenlere arp ya da armonik tınıları andırıyor. Yüzeyindeki küçük çukurlara vurularak titreşim yolu ile notalar ve farklı sesler elde ediliyor.

Buraya tıklayarak Hang ile icra edilmiş bir parçayı dinleyebilirsiniz!

 

2-Hydraulophone

müzik_aleti_Hydraulophone

Su basıncından elde edilen seslerle, bir müzik oluşturabildiğiniz bu enstrüman izlerken bile insanı hipnotize ediyor! Çalarken parmaklarınız buruşmamasına dikkat edin! 🙂

Buraya tıklayarak o muazzam sesi dinleyebilirsiniz!

 

3-Eigenharp

müzik_aleti_eigenharp

Tek kişilik dev bir orkestra olmanızı sağlayan bu enstrüman diğer alışılageldik enstrümanlara taş çıkartıyor. John Lambert’in icat ettiği bu müzik aleti hem piyano, hem gitar, hem de saksafon olabiliyor. Fakat değer olarak biraz pahalı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Nasıl bir müzik icra edildiğini merak ediyorsanız buraya tıklayarak merakınızı giderebilirsiniz 🙂

 

4-Theremin

müzik_aleti_theremin

Çalarken temas gerektirmeyen ilk müzik aleti olan Theremin, Termen adlı bir çello öğrencisi tarafından icat edildi. Bir anteni bulunan ve manyetik dalgalar sayesinde ses çıkarabilen bu enstrümanı Türkiye’de çalabilenlerin sayısı parmakla gösterilebilecek düzeyde!

İsterseniz buraya tıklayarak Theremin’in sesini duyabilir, nasıl çalındığı hakkında bir fikir edinebilirsiniz!

 

5-Yaybahar

müzik_aleti_yaybahar

Türk mucit, müzisyen Görkem Şen tarafından 5 yıllık bir çalışma sonucu üretilen bu müzik aleti, glass harmonica ve theremin andıran bir ses sahip. Fakat bu müzik aleti o kadar acayip ki, onu canlı dinlemeniz gerekiyor!

Çünkü kayıt cihazları tüm tınıları algılayamıyormuş!

Bir fikir edinmeniz açısından buraya tıklayarak Yaybahar hakkında küçük bir fikre sahip olabilirsiniz! Canlı dinleyebilirseniz ne mutlu!

 

Müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna demiyorlar! Sofrada ne kadar çeşit olursa o kadar iyi olur diye düşünüyorum 🙂

 

Sağlıcakla,

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...