fbpx

Değişik Kültürlerden Tatlar Denemeyi Sevenlere Birbirinden Farklı 6 Lezzet!

  • Home
  • Genel
  • Seyahat
  • Değişik Kültürlerden Tatlar Denemeyi Sevenlere Birbirinden Farklı 6 Lezzet!
blank

Yeni tatlar denemeyi kim sevmez ki? Dünyanın dört bir yanındaki keşfedilmemiş  yöresel lezzetlere gelin hep beraber bir göz atalım!

Pakistan

Balti: Bu yemek Pakistan’ın kuzeydoğusunda eski Balistan’da yapılır. Balti, tavada yapılır ve yemek ismini içinde pişirildiği bu tavadan alır. Bu tava Çinlilerin kullandığı Wok’a benzeyen derin bir tavadır. Baltinin içinde aromalı baharatlar kullanılır ve az acılıdır. Balti tava et ve tavukla hazırlanır.Baltiyi zenginleşirmek için çeşitli baharatlar kullanılır.

blank

Azerbaycan

Piti: Şeki şehrinin mutfağından Piti, içinde kuzu eti, domates, erik kurusu, patates, nohut ve baharatlar olan, özel güveçte fırında en az  7-8 saat kadar pişirilen özel yemeklerden biridir.

 

blank

Fas

Kefta tajin: Dana veya kuzu kıyma, sarımsak, taze kişniş, maydanoz, tarçın ve toz kişniş karıştırılıp top yapılarak hazırlanan köfteler domates ve soğanlı bir sosta pişiriliyor. Yemek pişmek üzereyken üzerine yumurta kırılıyor ve yumurta sosla karışıyor. Nefis bir yemek.

 

blank

Cezayir

Beignets: Fransızcada yağda kızartılmış börek anlamına geliyor. Bizim hamur kızartmamıza benziyor fakat tek fark üzerinin şekerle kaplanmış olması.

 

 blank

Yunanistan

Horta (Hortosalata): Çeşitli otların haşlanması ile yapılan bir salata. Üzerine zeytinyağı ve limon ile servis ediliyor. Her otun farklı bir tadı olduğu için bu salata kullanıldığı ota bağlı olarak farklı bir tada sahip olabilir.

 

blank

Arnavutluk

Palaçinka: Arnavut mutfağında verilen ismiyle palaçinka, Türk mutfağında da akıtma olarak bilinen bir yemek hatta börek çeşididir. Üstelik sadece Arnavut, Türk, Boşnak, Balkan mutfağında değil, tüm dünya mutfaklarında tatlı-tuzlu olmak üzere “krep adıyla bilinir ve yapılır. Bir nevi tüm kültürlerin ortak yemeğidir. Tabii ki hamur kültürünün daimi temsilcileri Arnavutlarda, palaçinkayı severek yaparlar.

 

blank

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...