fbpx

Yeni Dönem Şirketlerin İnovasyon Çalışmaları

  • Home
  • Kurumsal
  • Yeni Dönem Şirketlerin İnovasyon Çalışmaları
blank

2000li yılların başından bu yana hızla yenilik çalışmasına giden tüm şirketler sektörde yerini korumuş ve kar marjlarını ve prestijlerini hızla arttırmış durumdadır.

İstisna olarak birkaç geleneksel şirketin aksine çoğu geleneksel şirket bir gerileme yaşamış ve sektörde yerini koruyamamıştır. Türkiye’de ise aile şirketi konumunda olan büyük holdingler istisnaların başında gelmektedir. Kuruluşunda aile şirketi olan holdingler, gelişen dünya sektörüne adapte olmak için inovasyon çalışmalarına gitmiş ve misyonlarını değiştirerek birçok kalifiye yeni çalışan ve yöneticiyi bünyesine katarak hızla ve istikrarla büyümeye devam etmiştir. Burada şirketin büyümesine en büyük etki insan kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Bu durumu birçok farklı örnekle destekleyebilir ve örneklendirebiliriz. Türk havayolu şirketlerindeki büyümenin ivme kazanmasındaki en önemli sebep; kaliteli yönetici ve çalışanlara sahip olmalarıdır. Yöneticilerin sektörü iyi analiz etmeleri ve hizmet geliştirmeleri, dünya çapında reklamcılık faaliyetlerini farkedilir biçimde artırmaları 2005’ten bu yana Türk havayolu markalarını havacılıkta en ön sıralara taşımıştır. Şirketlerin de inovasyona yönelmesi günümüzde en büyük çözümdür. Burada görüldüğü gibi insan kaynaklarının, yani yönetici ve çalışanların etkileri ön plana çıkmaktadır.

blank

Bir şirketin yenilenmesi için ilk iş insan kaynakları departmanının, çalışan alımlarını yeni bir misyona, politikaya göre oluşturmasıdır. Örneğin, dış ticaret yapan bir şirketin ilk yapması gereken, sektöre gireceği ülkelerden çalışan sağlamak olmalıdır. Çünkü o bölgenin kültürünü, inancını, yaşayış biçimini, insanların ihtiyacını, dilini bilen o ülkenin vatandaşıdır. Ancak herhangi bir çalışan değil, küresel değerlere saygılı ve iyi bir eğitim almış insanları bünyesine katmak şirketin işlerini kolaylaştırarak şirkete ekonomik yönden pek çok fayda sağlayacaktır. İstenilen özelliklere sahip insan kaynağını bulmakta şirkete yardımcı olacak ve pazara girilmek istenen bölgelerden insan kaynağı sağlayacak ve işlerinizi kolaylaştırırken zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak olan Global Talent, AIESEC’in şirketlere sunduğu bir programdır. Birçok ülke ve bölgeden kendini geliştirmiş, şirketlerin inovasyonuna uyum sağlayacak ve katkıda bulunacak çalışanlar sağlanan Global Talent, günümüzde şirketlerin insan kaynağı ihtiyacına çözüm olan bir programdır. AIESEC, 60 yıldır firmalara ve gençlere sunduğu kaliteli hizmet ile varlığını sürdürüyor. Siz de global alanda faaliyet göstermek istiyorsanız şirketiniz için aradığınız global yeteneği bulmak için Global Talent programından faydalanıp, şirketinizi bir adım öne çıkarabilirsiniz.

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...