fbpx

KOBİ’ler İçin Yeni Mezun Çalışanların Önemi

  • Home
  • Kurumsal
  • KOBİ’ler İçin Yeni Mezun Çalışanların Önemi
blank

Globalleşen dünyada her geçen gün ekonomide büyük değişimler yaşanmakta ve ekonomik sınırlar yavaş yavaş yok olmaktadır.

Birçok uluslararası firma bir araya gelerek global ithalat ve ihracat birlikleri kurmaya başlamış, globalleşme gittikçe şirketler içerisinde önem kazanmıştır. Uluslararası şirketlerde bu gibi stratejiler izlenirken, bu rekabet şartları içerisinde ilerlemeye çalışan küçük ve orta ölçekli işletmeler bu durumdan oldukça etkilemektedir. Piyasadaki ekonomik dalgalanmalar ve işletme içi yapısal yetersizlikler ve maddi yetersizlik KOBİ’ler için rekabet piyasasında zorlayıcı sebeplerin başında gelmektedir. Özellikle Türkiye’deki işletmelerin %98’ini oluşturan ve Türkiye ekonomisinde en büyük katkı payına sahip KOBİ’ler için, rekabet şartlarında ayakta durmalarını sağlayacak dinamik ve inovatif eleman bulma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Uluslararası firmaların birçoğu yeni mezun eleman alımında yetersiz kalmakta ve tecrübeli eleman arayışına girmektedir. Yeni mezun adayların alanda deneyim sahibi olmaması, işin gerektirdiği bilgi birikimi ve profesyonel tecrübeye sahip olmamaları, deneyimli adayların yanında elenmelerine sebep olmaktadır. Ancak, KOBİ’ler açısından bu durum aynı değildir. Büyümeye çalışan ve piyasada yer almak isteyen bir KOBİ için şirket içerisinde taze kan arayışı önemli olmaktadır. Yeni mezun bir çalışan hevesli ve öğrenmeye daha açık olmakta, firma içerisinde motivasyon ve enerji sağlamaktadır. KOBİ’lerin başarısı için her bir çalışanın tecrübesinden çok kişisel performansı ve yetenekleri önem kazanmaktadır.

Uluslararası rekabet ortamında yer almak ve büyümek isteyen, fakat maddi zorluklarla karşılaşan ve nitelikli eleman açığı bulunan KOBİ’ler için; yeni mezun, global bakış açısına sahip, firmanın yurt dışı pazarlarda temsiliyetini sağlayabilecek çalışanlar oldukça önemlidir. Bu çalışanlar için danışmanlığı en uygun bütçelerle, yasal süreçlerle uğraşmadan ve zamandan tasarruf ederek yapabilecek olan, konusunda uzman bir kurumla çalışmak en verimlisi olacaktır. AIESEC, 60 yıllık birikimi ve 10,000 kişilik uluslararası cv havuzu ile dünyanın her yerinden kaliteli yeni mezunlara ulaşmada KOBİ’lere destek olmaktadır.

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...