fbpx

Dünya Kültürlerinden Birbirinden İlginç 6 Dans Çeşidi

blank

Ruhun bir başka gıdası, modumuzu olağan her durumda yükselten, ister istemez, en mutsuz günlerde bile müziğin ritmi ile ellerin, omuzların hareket ettiği olmazsa olmazımız dans! Uluslararası bir gücü, büyüsü var. Peki biz dansın ne kadarına hakimiz? Tamam az çok bir yerlerden yöreselleri kaptık, hadi bir iki de uluslararası figür gördük sağdan soldan onu da aldık. Ama dans bu kadarla sınırlı değil. Her ritme ayrı uydurulmuş, koşuşturmalı, yavaştan almalı, sesli ya da nefesli bir çok dans kültürü oluşmuş dünyanın en uçsuz bucaksız yerlerinden, en bilinen yerlerine kadar. Her gelen nesil yeni bir şey eklemiş sevgili atasını onurlandırmak ve anmak için.

Dans dedik, çeşitlilik dedik. Bu kadar geniş skalaya sahip olan bu kültürün çeşitlerini, şekillerini ve kültürünü anlatmak bitmez. Biz de dedik ki, bu hafta size dünya da az bilinen ya da garipliğiyle ün yapmış birkaç dans türünden bahsedelim, bir göz gezdirelim.

 

Haka Dansı- Yeni Zelanda

İlk olarak ününü Amerikan futbolundan bileceğiniz bir dans türünü paylaşmak istiyorum size. Yeni Zelanda’ya ait olan bu dans türü, aslında bir savaş kültürüdür. Karşı tarafı korkutmak için Maori kültürünün oluşturduğu bu dans türü bizce de çok korkunç. Bir gece vakti sokakta böyle dans eden insanlarla karşılaştığınızı düşünsenize! Tüyler ürpertici!

 

Tarantella- İtalya

Bu dansın buluşunun tamamen tarantula tarafından olduğunu biliyor muydunuz? 15. yüzyılda adını bilmediğimiz biri, tarantula tarafından ısırılmış ve zehri bedeninden ter ile atabilmek için hoplayıp zıplamış bu dansı bulmuş. Kesinliği var mıdır bilinmez ama İtalyanlar bu hikaye inanıyorlar. Günümüz de ise, geleneklerinin bir parçası olarak bu dans kültürünü hala yaşatıyorlar.

Penguen Dansı

Balkanlara ait olan bu dansla ilgili eğlenceli bir sürü video bulabilirsiniz. Özellikle oynayamayanları izledikçe eğlenirsiniz! Bu dans da balkanların en gözde düğün danslarından.

https://www.youtube.com/watch?v=HXmgiLlbA70

 

Ye Ye!

1960’larda ki müziklere uyum sağlayabilmek için tutulan bir ritim olarak doğan bu dans türü, sonrasında da aynı sözcüğü döneminde hatta günümüzde dahil popüler kılmış; birçok müziğe, söze ek olmuştur.

 

Boogie-Woogie

Caz müziğinin ilhamı olan Güney Amerika kökenli dans türüdür. Oldukça hareketli ve çok ritimli oluşu bağımlılık yapmaktadır.

 

Ejderha Dansı – Çin

Daha çok Çin yeni yılında sopalar ve devasa ejderha maketlerini hareket ettirilerek oynanan bu dans türü aslında Çin sınırlarını aşarak birçok Asya ülkesine ya ilham ya da doğrudan konuk olmuştur.

 

 

 

 

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...