fbpx

Dünyadan Oldukça Tuhaf 5 Girişim Örneği

blank

Dünyadan Oldukça Tuhaf 5 Girişim Örneği

Girişimcilik ekosisteminin büyümesiyle bu ekosisteme ilginç, “ bu kadar da olmaz!” dedirten girişimler dahil olmaya başladı. Kimisi hiç gün yüzüne çıkmadan girişimcilik ekosisteminin tozlu raflarında kayboldu, kimileri ise çok saçma bir fikir olarak görünse bile kitleler tarafından kabul gördü. Şimdi saçma görünüp kabul gören 5 girişim’i inceleyelim.

1- Evcil Kaya / Pet Rock

petrock

Gary Ross Dahl, bir gün barda otururken yanındaki insanların evcil hayvan besleme konusunda yakındığını gördü ve evcil hayvan konusunda sıkıntı çekmediğini anlattı ve laf arasında “Benim de evcil kayam var!”  dedi. İşte o günden sonra söylediği cümle, onun milyonlar kazanmasını sağladı.

Evcil Kaya adı altında, delikli bir kutunun içerisine saman parçalarından zemin yaparak, Plajdan topladığı kayaları bu kutuya yerleştirdi. Müşterilerinin zorlanmaması için de kutunun içerisine kayanın eğitimi ve bakımı için kılavuz koymayı da ihmal etmedi.

Müthiş pazarlama stratejisi ile piyasaya çıktıktan 1 ay kadar sonra 3,95$’dan 1.5 milyon kaya sattı.

 

2-Sarı Gülen Yüzler / Smiley

smiley

 

Mesajlarda sık sık kullandığımız sarı gülen yüz, Charlie Ball tarafından 1963 yılında bir müşteri için 300$‘a çizilmişti. Murray ve Bernard Spain kardeşler bu ikon’un farkına varır varmaz ikonun yasal haklarını satın aldılar ve bu görseli ellerinden geldiğince yaymaya başladılar. Sarı ikonlar, 1971 yılına girdiğimizde girişimcisine 50 Milyon $ kazandırmıştı.

 

3-Bir Milyon Dolarlık Sayfa / Million Dollar Home Pageone million home page

Basit bir web sitesi ve 1 Milyon Dolar…

Bu girişimin sahibi olan Alex Tew, bir web sitesi açarak insanlara sitesindeki alandan 1 Piksel’i 1 Dolardan satmaya başlıyor. Anlamayanlar için basitçe şöyle söyleyeyim;

Web sitesini bir tarla olarak düşünün. Tarlanızdan belirli ölçülerde yer kiralıyorsunuz.  1×1 alanı 1 ₺’den kiraladığınızı düşünün. Alex, sadece bunun dijital versiyonunu bulmuş 🙂 Markalar, ünlüler bu tarladan yer alabilmek için neredeyse birbirleriyle yarışıyorlar.

Sitesinde 1 milyon piksel bulunduran Alex Tew, 4 ay içerisinde tüm pikselleri satarak bir milyoner olarak hayatına devam ediyor.

Merak edenler buraya tıklayarak milyon dolarlık olan bu girişimi detaylı bir şekilde inceleyebilir.

 

4- ShitExpress / Kaka Yollamashit express

Her ne kadar saçma bir fikir gibi görünse de intikam almak için tercih edebileceğiniz bir girişim. Web sitesinden ne kadar profesyonel çalıştıklarını görebilirsiniz. Dünya’da istediğiniz yere, anonim bir şekilde dışkı gönderebiliyorsunuz. Kurucularının da şu anda anonim olduğu bu girişim, bir süre daha gündemde kalacak gibi duruyor.

Merak edenler için;

https://www.shitexpress.com/?language=tr

 

5- Hıyar Yolla

 

Daha yeni piyasaya çıkmış olan 100% Türk yapımı olan bu girişim, adından da belli olduğu gibi istediğiniz kişiye hıyar yollamanızı sağlıyor. 2 farklı hıyar çeşidi bulunuyor. Bu girişimin en büyük özelliği kargo’nun alıcıya ait olması 🙂 Uygun fiyata, kolay bir şekilde arkadaşlarınıza şaka yapabilirsiniz.

Detaylı incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

Kısacası, “bu fikir tutar mı?”, “çok saçma!?”, “Yok, bu olmaz!” demeyin!

Sadece hayal edin ve deneyin. Gerisi çokta önemli değil!

AIbert Einstein’ın da dediği gibi;

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.”

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...