fbpx

Geleceğimizi Değiştirecek Olan Sürücüsüz Araçlar

  • Home
  • Teknoloji
  • Geleceğimizi Değiştirecek Olan Sürücüsüz Araçlar
blank

Otonom araçlar, teknolojiden tutunda şehir planlamasına kadar büyük bir alanı etkiliyor. Günümüzde de büyük şirketlerin ilgisini çekmeye başladılar. O firmalara bakmadan önce gelin bir de otonom araçların tarihine kısaca göz atalım.

Aslında otonom araçların ortaya çıkışı 1920 – 1930 yılları arasında gerçekleşti. Yapılan araştırmalara göre o yıllarda sürücüsüz araçların mümkün olabileceği kanısına varıldı. Sürücüsüz olarak gidebilen ilk modeller 1980 yılında ortaya çıktı. İlk araç 1984 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği navlab ve ALV projeleriyle üretildi. Bu projenin ardından Mercedes-Benz ve Bundeswehr Üniversitesi’nin beraber yürüttüğü  Eureka Prometheus projesi takip etti. Bunların ardından sayısız şirket binlerce otonom otomobiller üretti. Hatta bu otomobillerin birkaçı günümüzde trafiğe çıkmış durumdalar. Peki günümüzde hangi firmalar otonom araç teknolojisinde yarışı önde götürüyor?

Volkswagen

blank

Volkswagen’ a göre I.D. VIZZION ismini verdikleri otonom aracın 2030 yılında piyasaya çıkmasını bekleniyor. “Dijital Şöförü” ismi verilen bir özellik ile direksiyon ve diğer kontroller olmadan araç kendi kontrolünü sağlayacak. Yolcuların sesli komutları ile kontrol sağlanacak olan I.D. VIZZION açıkçası şimdi den beni heyecanlandırdı.

 

Ford

blank

Ford ise daha önceden tanıdığımız Fusion ve Mondeo modellerini geliştirerek otonom modellerini üretmeyi hedefliyor. Hatta şuan da İngiltere’nin Manchester şehrinde denemelerini sürdürüyorlar. Ford ilk otonom prototipini 4 yıl önce üretti. Bugün ise hedefleri şuana kadar öğrendikleri her şeyi otonom araçlarına katarak en iyisini üretmek olduğunu söylüyorlar. Ford araçlarının her türlü hava koşulunda bile kontrolü kaybetmeyeceğini öne sürüyor. Bunun yanında ise aracın yapay zekasının düşüneceği ve karar vereceği söyleniyor. Ford’ un yaptığı açıklamaya göre ise 2021 yılında aracın piyasaya çıkması bekleniyor.

 

General Motors (GM)

blank

Dünyanın önde gelen otomobil firmalarından “General Motors” her hangi bir kontrol pedalı ve direksiyonu bulunmayan bir otonom araç üretmeyi hedefliyor. Tamamen elektrikli olacak olan araç Chevrolet Bolt modelinin 4. Nesli olarak piyasaya sürülecek. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde San Francisco ve Phoenix şehirlerinde trafiğe açık yollarda test ediliyor. General Motors diğer firmaların aksine aracını çabucak piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bir aksilik olmaması durumunda otonom araç 2019 yılında piyasaya sürülecek.

 

Waymo (Alphabet)

blank

2009 yılında özel bir proje olarak kurulan Waymo, 2016 yılında Google’dan ayrıldı. Şuanda Alphabet adlı firmanın çatısı altında faaliyet gösteriyor. Diğer firmaların aksine Waymo projesi bir rekora da sahip Arizona’ da halka açık yollarda kullanılan Waymo 6.5 milyon km kullanıldı. Araç 300 metre civarındaki tüm nesne ve canlıları 3 boyutlu olarak modelleyebiliyor. Yakın zamanda içinde bir yetkili ile birlikte halkada test ettirilecek olan Waymo 2020 yılından önce sürücü bulunmadan yola çıkılamayacağını söylüyor.

 

Uber

blank

Hepimizinde yakından tanıdığı taksi uygulaması Uber gelecek dönemde yolcu taşıma sisteminde bir fark yaratmak için Volvo’dan 2019 – 2020 yılında kullanmak için 24 bin otomobil alımı anlaşması imzaladı. Uber bu teknoloji ile birlikte sürücülere ödediği ücretten kurtularak daha fazla kar etmeyi ve yolcularına daha güvenli bir yolculuğu vadediyor. Volvo XC60 SUV araçlar ile hizmet vermeyi hedefliyor. Fakat Uber’in ABD’nin Arizona kentinde bir kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan kaza nedeni ile yakın zamanda araçları piyasaya süremeyecek gibi görünüyor.

 

Tesla

blank

Tesla’nın diğer otonom araç üreten firmalardan farkı 2015 yılında oto pilota sahip ilk aracı piyasaya sunma ünvanına sahip. Tesla 2016 yılında bundan sonra üretecekleri tüm araçların tam otonom donanımına sahip olacağını duyurdu. Elon Musk, 2018 yılında tam otonom araçlarının hiçbir insan müdahalesi olmadan Los Angeles’tan New York’ a seyahat edeceğini iddia ediyor. Tesla’nın ürettiği modelde aracınızın Dünya’nın neresinde olursanız olun “Çağır” tuşuna bastığınızda sizi gelip bulacağını öne sürüyor. Tesla tam otonom araçlarının 2022 veya daha sonrasında satışa sunulacağını duyurdu.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...