fbpx

Günlük Hayatınızda Size Yardımcı Olacak 9 Bitki ve Kullanımları

  • Home
  • Genel
  • Günlük Hayatınızda Size Yardımcı Olacak 9 Bitki ve Kullanımları
blank

Organik ürünler, bitkisel bakım, beslenme ve benzeri konu başlıkları günümüz dünyasında oldukça trend olmuş durumda. Sağlıklı beslenmek, doğal ve katkısız yaşamak bir opsiyondan çok zorunluluk oldu. Biz de sizler için gününüzün daha kolay geçmesine ve gün içerisinde yaşadığınız sorunları doğal yollardan çözmenize yardımcı olacak 9 bitkiyi derledik. 

 

blank

1. Adaçayı

Adaçayı artık marketlerden poşet çay şeklinde alabileceğimiz elimizin altında bir bitkiye dönüştü. “Stresi azaltır, uyuyamıyorsan iyi gelir.” denildi ve bir köşeye atıldı fakat bilmediğimiz birçok kullanımı daha var adaçayının. Siz diyin Adaçayı biz diyelim Salvia officinalis, tam bir A vitamini deposudur. İçerdiği birçok antidoksan sayesinde “stres ve depresyona” iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kalp sağlığını korur, astım ve bronşitiniz varsa bu hastalıkların enfeksiyonlarının giderilmesinde birebirdir. Gününüzün dinç geçmesini sağlar, dişlerinizi beyazlatır. Yok artık daha da mı var diyeceksiniz fakat adaçayının yapraklarından çıkarılan yağ saçınızı güçlendirir ve dökülmesini engeller. Her şeyin fazlası zarardır derler ya bu durum canımız adaçayımız için de geçerli. Fazlası midenize zarar verebilir bizden söylemesi. Her şey dozunda güzel değil mi?

 

blank

2. Ekinezya

Ekinezyayı kullanmak ilk olarak Kızılderililerin aklına gelmiş. Onlar dinçlik ve kuvvet vermesi amacıyla kullanmış. Eee tabii bazı şeyleri doğru yapmışlar ki namı bugüne kadar gelmiş. Gelelim papatyagillerin bir üyesi olan Echinacea purpurea yani biricik ekinezyamızın faydalarına; Migren hastalığına hepimiz aşinayız. Yaşam kalitesini büyük oranda düşüren bir hastalık migren. Ekinezyanın ise migren ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Ayrıca gün içerisinde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Eklemleriniz ağrıyor ama girmeniz gereken birçok toplantı, çalışmanız gereken bir sürü ders konusu mu birikti? Ekinezya sizin için derman olmaya geliyor. Bu kadarla biter mi sivilce ve akne tedavisinde de kullanıldığı biliniyor. Grip mi oldunuz? “Off bu hafta ben iptalim.” dediğinizi duyar gibiyim fakat buna hiç gerek yok ekinezya sizi rahatça ayağa kaldıracaktır. Toparlamak gerekirse elinden her şey geliyor canım ekinezyanın. Her şey çok güzel tabii de “her şeyin fazlası zarardır” köşemize tekrar hoşgeldiniz. Fazla kullanımda mide bulantısı ve baş ağrısı yapıyor. Ayrıca sahip olduğunuz alerjiler de kullanımızı etkiliyor. Aman dikkat!

 

blank

3. Melisa Otu

Ülkemizde oldukça yaygın ve bilinen bir bitki bu. Yıllarca kullanılmış ve birçok da faydası görülmüş. Melissa officinalis, sakinleştirici olarak kullanılır. Stresli, içinizin içinizi yediği veyahut kafanızı kaldıracak halinizin olmadığı düşüncelerin sizi ele geçirdiği bir dönemde misiniz? Melisa otu size elini uzatıyor. Cildin yaşlanmasını engelliyor ve önemli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanıyor. Uykusuzluk çekenleriniz mutlaka vardır. “Gecemle gündüzüm bir oldu artık!” diyorsanız Melisa otu sizi mışıl mışıl uyutacaktır. Bitti mi sandınız? Tabii ki hayır, kan şekeri günümüzde dikkat edilmesi gereken bir konu. Eğer kan şekeriniz yüksekse Melisa otu kan şekerinizi normal düzene indirmenizde size yardımcı olacaktır. Çayı bolca tüketildiği gibi melisa yağı da bolca kullanılır. Deriden toksinlerin atılması mı dersiniz antibakteriyel mi dersiniz elinden her iş gelir. Bir sürü faydası var kullanın tabii fakat unutmayın ki sizi sürekli uyuyan bir şeye çevirebilecek kadar güçlüdür ayrıca ciltte tahriş vakaları da olmuştur. Dikkatli olalım yani, klişemiz yolda ve geldi “Her şeyin fazlası zarar.”

 

blank

4. Meyan Kökü

Glycyrrhiza glabra dünyada en yaygın kullanılan bitkilerden biridir. Başlayalım cilde etkisine; cilde parlaklık verir, koyu lekelerin giderilmesinde kullanılır ve içerdiği antioksidanlar vücut çatlaklarına iyi gelir. Meyan kökünü kaynatıp deriye uygulayabilirsiniz. Badem yağı ekleyerek sürümünü ve kokusunu güzelleştirebilirsiniz. Sadece cilt mi? Depresyona birebirdir, kötü düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Bir dostunuz olur sizi ayakta tutar. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Karaciğerinizi korur. Yapar bunları. Ağrılara çok iyi gelir çayı ve elde ettiğiniz meyan kökü sularının topikal uygulamaları. Size yardımını eksik etmeyecek bu bitkinin daha birçok yararı var fakat buraya yazmaya kalksak yer kalmaz doğrusu. Fakat bu blogu okuduktan sonra ilginizi çekerse kendiniz özel bir araştırmaya girebilirsiniz bence. Övdük, yerlere göklere çıkardık meyan kökünü fakat fazla kullanımında yan etkileri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kendisi çok sevdiğimiz bir abimizdir fakat her gün her gün de yüzünü görmekten sıkılırız değil mi?

 

blank

5. Cezayir Menekşesi

Bu çiçeğin ölüm çiçeği olarak bilindiğini biliyor muydunuz? Durun durun korkmayın! Haklısınız blogun başlığından bu bitkinin birçok yararını yazmamı bekliyorsunuz tabii, ben ölüm çiçeği diyince “Ne yaptın sen?” dediniz değil mi? Adının böyle anılmasının sebebi işlevi değil hikayesi. Evet sırada hikayesi olan bir bitki var. Eskiden idam mahkumlarının boynuna cezayir menekşesi asılırmış. Bu “ölüm çiçeği” namının buradan geldiğine inanılır. Ece Ayhan’ın Fayton şiirinde bu çiçek benzetmelerde kullanılmıştır. Okumanız bizden önerilir. Konumuzdan çok sapmadan gelelim faydalarına; Dişiniz mi ağrıyor? Devası burada. Hafızanız yeteri kadar kuvvetli değil mi? Devanız yine burada. Bu çiçeğin bir değil bin faydası var desek az kalır. Vinca Major, bizim bildiğimiz adıyla cezayir menekşesi tansiyon düşürür, dikkat dağınıklığını ve davranış bozukluklarını giderir. Bitkiyi haşlayıp süzüp sonrasında da suyu içilir. İçin tabii ama fazla kullanımda meydana gelecek yan etkileri de aklımızın bir köşesinde bulunsun tamam mı?

 

blank

6. Ebegümeci

Malva vulgaris’in yaprakları sebze, çiçekleri ise ilaç olarak kullanılır. C vitamin deposudur. Şişliklerin dinmesinde de birebirdir. Ayrıca çok başarılı bir ateş düşürücüdür. Çay yapılarak tüketilir. Ses kısıklığına da birebirdir. Kullandıktan sonra normal sesinize ulaşmayı geçin çok daha iyi bir sesiniz olacaktır. Şaka şaka, maalesef bunun bir garantisini veremiyoruz sizlere. Burun kanamasını durdurur. Daha birçok faydası da mevcuttur. Ülkemiz ebegümeci yönünden şanşlıdır, bolca bulunur. Ebegümecinin 2-3 dakika kaynatıldıktan sonra saçlara uygulanması; kaşıntıyı, yağlanmayı durdurur. Saçların hızlı ve sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Mideye, kan basıncına ve daha birçok şeye faydası vardır lakin 1 haftadan uzun süre kullanılmasında sakıncalar bulunmaktadır.

 

blank

7. Frenk Üzümü

Türkiye’de Bektaşi Üzümü olarak da nam salmıştır, Ribes Rubrum. İştahınızı bir güzel açar öncelikle, hazmı kolaylaştırır ve vücuttaki şişkinliklerin inmesini sağlar. Şurup olarak kullanımının besin değeri çokça yüksektir. En bilindik ve ününü borçlu olduğu kullanım formu “gargara”dır. Boğaz iltihaplanmalarında, dişeti kanamalarında gargara suyu olarak kullanılır. Size güzel bir haberim var, bu gargarayı kendiniz bile hazırlayabilirsiniz. Bununla kalır mı romatizma şikayetleriniz varsa, kullanabileceğiniz bir bitkidir. Şekil itibari ile de çok güzel bir görüntüsü vardır neden iştah arttırdığını anlayabiliyorum şimdi, tıbbi değil fakat ben taraflı yorumlanması bu şekilde.

 

blank

8. Sarı Centiyane

Kansızlıkla mı başınız dertte? İşte tam sizin için organik ve doğal bir çözüm, Gentiana lutea. Yılanotu olarak da bilinir. Kan sökücüdür. Bunun dışında ateş düşürür, kuvvet verir. Mide yanmasını ve ekşimesini önler. İştah arttırır, hazmı kolaylaştırır. Vücuttaki lekelere sürüldüğünde pozitif bir etki ettiği görülmüştür. Kan basıncı kendiğinden yüksek olanların veyahut sürekli burun kanaması yaşayanların iyice araştırarak kullanması gerekmektedir. Kökü kullanılır, siz de gereken işlemleri yapıp kullanabilirsiniz. Bir bitkiyi farmasötik formda olmasa da kendi evinizde ilaç  haline getirebilmeniz ne güzel bir şey değil mi? Günümüz dünyasında inanılmaz büyük bir trend. Hem de sağlıklı. Öneririz, deneyiniz.

 

blank

9. Sarı Kantaron

Benim kişisel favorime geldik şimdi. Latince adı da kendisi kadar favorim Hypericum perforatum. Yaralarını saymakla bitmez ama biz bir başlayalım. Hücre yenilenmesini arttırır, kansere karşı kullanıldığı biliniyor, ağrılara iyi geldiği biliniyor, doğal bir antidepresan etkisi gösterek sinirleri yatıştırıyor ve bu etkisiyle stres kaynaklı uykusuzluk, kaygı ve korkuların azalmasını sağlıyor, dönemsel vücut lekelerinde düzeltici etki yaratıyor. Çayı tüketildiği gibi yağı da yapılabiliyor. Fazla kullanımı ise yine zarara dönüşüyor. Uyarılara dikkat etmekte fayda var!

Sizlerle günlük hayatınızda yaşadığınız hayat kalitenizi düşüren rahatsızlara birebir olan bitkileri paylaştık. Yararları yazdığımızdan da fazla olan bu bitkileri hayatımıza dahil etmek sağlıklı bir yaşamın anahtarı. Günümüzde organik yiyecek, içecek, ürün vb. şeyleri bulmak, bulduğumuzda da emin olmak oldukça zor. Bitkilerin kullanılması gereken kısımlarına aktarlardan ulaşabilir ve evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hem eğlenceli hem de güvenilir olan bitkilerin dünyasına hepiniz hoşgeldiniz!

Tabii bu bitkileri kullanırken internet asla ve asla yeterli olmayacaktır. Çünkü ilaçların etkileri kişisel metabolizmadan kişisel metabolizmaya değişir. Bu konuda eğitim almış eczacınıza veyahut doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermeyiz. Bizden söylemesi!

Bitkilerin bizlere deva olması doğaya ne kadar muhtaç olduğumuzun en büyük kanıtlarından biri. Doğa ile içiçe, sağlıklı, mutlu ve doğal günler dileriz!

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...