fbpx

4 Mayıs: Dünya Star Wars Günü!

blank

Bir Popüler Kültür Klasiği

Bugün 4 Mayıs Dünya Star Wars Günü! Güç bizimle olsun. Ancak neden 4 Mayıs’ı Dünya Star Wars Günü olarak kutluyoruz? Star Wars Günü tam olarak neyi anlatıyor? Seriyi hangi sıra ile izlemeliyim? George Lucas kim? Bu yazıda aradığınız her soruyu bu klasiğin dünyasına girerek bulacaksınız!

Uzun Zaman Önce, Çok Uzak Bir Galakside

Bundan uzun zaman önce, çok uzak bir galakside geçiyor efsanevi bilim-kurgu serimiz. Bir tarafta, barış ve adalet için mücadele eden, Jedi Şövalyeleri ve İsyancılar, diğer tarafta yıkım ve diktatörlüğü hedefleyen Sith Lordları ve Galaktik İmparatorluk. Tabi bir de Güç <Force> var!

Güç, hikâyeyi belki de bu kadar popüler olmasının ana etmeni. Galaksiyi birbirine bağlayan, yaşamın yarattığı gizemli bir enerji alanı. Usta Obi Wan Kenobi’nin deyimiyle, “Bir Jedi’ın kuvveti Güç’ten gelir. Güç, bütün canlıların oluşturduğu bir enerji alanıdır. Bizi çevreler, içimize nüfuz eder. Galaksiyi bir arada tutar.” Ya da biz izleyici kitlesi için sadece, nesneleri hareket ettirme, zihinleri kandırma, olayları gerçekleşmeden önce görme gibi olağanüstü yetenekler veren havalı bir özellik!

blank

Hikâyenin başlangıcında, Güç’ün kullanımını öğrenmeye çalışan, Genç Luke Skywalker’ın yolculuğuna tanık oluyoruz. Teyze ve amcası tarafından Tatooine adlı bir gezegende, çiftlikte büyütülen, annesi ve babasını hiç tanımayan, hırslı ve hareketli bir yaşama özlem duyan güçlü bir karakter. Karşısında ise, sinema tarihinin en azılı kötülerinden biri olan Darth Vader!

Bir zamanlar kahraman bir Jedi Şövalyesi olan Darth Vader, Güç’ün karanlık kısmı tarafından baştan çıkarıldı, bir Sith Lordu oldu ve İmparatorluğun Jedi Düzeni’ni yok etmesine öncülük etti.

Yapımcı, senarist ve yönetmen George Lucas’ın seri için yarattığı ilk karakter, Darth Vader. John Williams’ın bestelediği “İmparatorluk Marşı (bit.ly/TheImperialMarchOfficial)” müziği ile ekranlara çıkarak, kalıcı imzası haline gelen kostümü, mükemmel duruşu ve derin nefes alıp vermesi, Yıldız Savaşları: İmparatorluğun Dönüşü (1980) filminde ki, ünlü repliğin, “ I am your father! <Senin baban benim!>” sahibi ile filmlerde kötü karakterlere olan hayranlığın başlangıcında ki mükemmel bir örnek!

blank

Dönemin teknolojisine göre oldukça iyi sahneler sunan, doğu ve batı kültüründen mükemmel şekilde esinlenerek oluşturulmuş senaryo ve ilgi çekici pazarlama stratejiler ile bir ikon haline gelmiştir Yıldız Savaşları serisi. Serinin yaratıcısı George Lucas’ın önderlik ettiği LucasFilm, karakterlerin hikâyelerine ayrıntılı bir şekilde odaklanmış, süre gelen zaman boyunca birçok çizgi romanı, video oyunları, tema parkları, romanlar ve oyuncaklar ile büyük başarılara imza atmıştır.

Bir yanda eski zamanlarda ki dövüş teknikleri ile barışı ve adaleti korumak için yaşayan Jedi şövalyeleri, bir yanda ise karanlık tarafı temsilen, yıkıma ve gücün karanlık tarafının daha güçlü olduğuna inanan Sith Lordları’nın destansı mücadesi. Herkesi büyüleyen ışın kılıçları ile samuray izlenimi veren, kendine ait gelenek ve yaşam biçimleri ile kültür yaratmayı başarmış olan bu savaşçılar, serinin çıkmasından 43 sene olmasına rağmen, hala evlerimizde oyuncaklarını alıp film sahnelerini canlandırıyor, çocuklarımıza onların kostümlerini giydiriyoruz.

Hangi Sıra ile İzleyerek Başlayabilirim?

Peki, daha önce hiç izlemediysem nasıl başlayabilirim? Bu popüler kültür klasiğinin dünyasına daha geç olmadan nasıl girebilirim? Ben de bir Yıldız Savaşları fanatiği olarak sizlere seriye başlayabilmek için bu güzel kılavuzu sunuyorum.

İlk olarak, Yıldız Savaşlarının büyük bir kitlesinin tavsiye ettiği izlenme sırası, serinin yayınlandıkları tarihlere göre olacaktır. Nostaljik büyüsü ile izlemek isteyenler için çıkış tarihlerine göre filmler;

1) Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (Episode IV – A New Hope 1977)

2) Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator (Episode V – The Empire Strikes Back 1980)

3) Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü (Episode VI – The Return of the Jedi 1983)

4) Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike (Episode I – A Phantom Menace 1999)

5) Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı (Episode II – Attack of the Clones 2002)

6) Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı (Episode III – Revenge of the Sith 2005)

7) Star Wars: Güç Uyanıyor (Episode VII – The Force Awakens 2015)

8) Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (Rogue One – A Star Wars Story 2016)

9) Star Wars: Son Jedi (Episode VIII – The Last Jedi 2017)

10) Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi (Solo – A Star Wars Story 2018)

11) Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (Star Wars: The Rise of Skywalker 2019)

Yıldız Savaşlarını izlemenin keyfi bir başkadır. Önerdiğimiz hangi sıra ile izlerseniz izleyin, yaşadığınız o yoğun duygular daha farklı olacaktır. Filmleri yaşanan olayların, kronolojik sırası ile bitirmek ise tek solukta bitirmeye çalışmanıza neden olabilir. Ancak baştan söylemeliyim ki tüm filmleri izlemeniz 25 Saat, 5 dakika alıyor! Olayların kronolojik sırasına göre filmler;

1) Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike (Episode I – A Phantom Menace 1999)

2) Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı (Episode II – Attack of the Clones 2002)

3) Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı (Episode III – Revenge of the Sith 2005)

4) Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi (Solo – A Star Wars Story 2018)

5) Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (Rogue One – A Star Wars Story 2016)

6) Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (Episode IV – A New Hope 1977)

7) Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator (Episode V – The Empire Strikes Back 1980)

8) Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü (Episode VI – The Return of the Jedi 1983)

9) Star Wars: Güç Uyanıyor (Episode VII – The Force Awakens 2015)

10) Star Wars: Son Jedi (Episode VIII – The Last Jedi 2017)

11) Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (Star Wars: The Rise of Skywalker 2019)

O kadar vaktim yok sadece günün anlam ve öneminden dolayı, gece yatmadan önce bir film izlemek isteyenlerden misiniz? O zaman George Lucas’ın uzay destanının evrenini ve karakterleri hakkında genel bir fikir edinmek için, serinin en iyi filmi olarak kabul edilen, “Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator (Episode V – The Empire Strikes Back 1980)” size daha uygundur.

 Peki, aşk filmleri izlemeyi mi seversiniz? Jedi’lar, ışın kılıçları umurunuzda değil mi? Yıldız Savaşları her kitleye hitap eder. Aşk üçgeninin tadını çıkarmak için Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (Episode IV – A New Hope 1977)’ a bakabilirsiniz.

George Lucas ve Star Wars

George Lucas, sinema dünyasına genç yaşta girmişti. Edindiği tecrübeler ve çektiği birkaç film ile film dünyasında adını sıkça duyurmuştu. American Grafitti filmini yazıp, yönettikten sonra küçükken hep televizyonda izlediği fantastik dizi Flash Gordon’ı beyaz perdeye uyarlamak istedi. Dizinin haklarını almayı başaramayan, George Lucas ise kendi fantastik hikâyesini yazmaya başlıyor.

Orijinal Yıldız Savaşları’nın (1977) hikâyesinin çerçevesini Amerikan Yazar Joseph Campbell’ın kitap teorileri üstüne kurarken, bilim-kurgu uzay macerasını kişisel ve ilişkilendirilebilir bir ölçekte nasıl anlatacağı sorusunu ise Japon senarist ve yönetmen Akira Kurosawa’nın 1958 yapımı The Hidden Fortress da buluyor.

blank

Çalışmalarında ayrıntılarına önem veren bir kişi olan Lucas için filmin çekilişi hakkında ise yüzlerce ilginç bilgi bulunmaktadır. Filmde ki en önemli karakterlerden Han Solo’yu canlandıran Harrison Ford’u role ikna etmek için, her sabah kendisinin marangozhanesine gitmesinden, üçüncü filmde, hayranlarının filmin ismini doğru bulmamaları üstüne adını değiştirmesine kadar bunu her noktada görebiliyoruz (1983 yapımı Yıldız Savaşları: Jedi’ın Dönüşü filmi aslında Yıldız Savaşları: Jedi’ın İntikamı olacaktı).

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü

1977’den günümüze bir popüler kültür efsanesi haline gelen Yıldız Savaşları serisi, “Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside” cümlesiyle başladığından bu yana büyük küçük herkesin izlediği bir klasik halini aldı. Günümüzde seri, Disney’in haklarını satın almasıyla birlikte, Yıldız Savaşları: Skywalker’ın Yükselişi filmi ile devam etmekte. Güncel olarak ise toplam 11 filme sahiptir. Serinin takipçileri tarafından klasikleşmiş “Güç seninle olsun! <May the force be with you>” repliğine kelime oyunu yapılmış ve “4 Mayıs sizinle olsun <May the fourth be with you>” haline getirilmiş zamanla. Böylece 4 Mayıs tarihi, Dünya Yıldız Savaşları Günü olarak kutlanmaya başlanmış. Bu tarihte, sosyal medya üzerinden milyonlarca fotoğraflar ve iletiler paylaşıyor ve bizde takip ederek herkese güç sizinle olsun diyoruz.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...