fbpx

Evde Yeni Bir Dil Öğrenmenin En İyi 9 Yolu

blank

Yeni Bir Dil Öğrenmek!

Yeni bir dil öğrenmek zorlu, sinir bozucu ve bazen neredeyse imkansız görünebilir. Fakat yeni bir dil öğrenmenizi daha kolay kılacak bir çok farklı yol mevcut.

Belki de İngilizcen harika ama hayalinde ki iş için İspanyolca konuşman gerek. Zorluklara rağmen iki ve daha fazla dil bilmek öz geçmişimiz için arzu edilen bir ilave oluyor. İmkansızmış gibi gelebilir ama dil uzmanlarına göre, birkaç hafta içinde bir dilde basit iletişim kurmayı, birkaç ayda ise o dili ayrıntılı bir şekilde öğrenmeyi başarabilirsiniz.Yabancı dil öğrenmede kendimizi canlandırmak veya hali hazırda elde ettiğimiz etkileyici becerileri geliştirmek için, yeni bir dil öğrenmenin en iyi 9 yolunu sizlerle paylaşıyoruz!

blank

Yeni Arkadaşlar Edinin

Arkadaşlık, yabancı bir dil öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Argo, tonlama ve tavırlarla rahat rahat konuşabilirsiniz, bilinçli ya da baskı altında hissetmeden özgürce pratik yapabilirsiniz! Bu doğrultuda kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz birçok uygulama var. Bu uygulamalar sayesinde istediğiniz ülkeden arkadaş bulabilirsiniz. Italki ve Interpals farklı ülkelerden arkadaşlar edinmenizi ve pratik yapmanızı sağlayacak önde gelen iki uygulama.

blank

Kullandığınız Kelimeleri Yabancı Dilde Telaffuz Edin

Araştırmalara göre bir insan anadilinde gün içerisinde 300 ila 350 arasında farklı kelime kullanıyor. Yeni bir dil öğrenirken ilk başta sadece gününüzü kurtaracak kadar kelime bilmeniz ve bunları gün içerisinde sıkça kullanmanız yeterli olacaktır. Ama derseniz ki ben bir dili A-Z’ye her şeyini bilmek istiyorum, o zaman hayatınıza yeni kelimeler katmak için ilk önce bir sözlük alın. Aynı anlama gelen bir cümleyi farklı kelimelerle telaffuz etmeye çalışın. Bu hem yeni kelimeler öğrenmenizi sağlayacak hem de konuşmak için yeni alternatif kelimeleriniz olacaktır.

blank

Kullandığınız Uygulamaların Dilini Değiştirin

Çağımız elektronik çağı. 7’den 70’e herkesin günlük hayatında vazgeçilmez olduğu birkaç uygulama vardır. Ve bu uygulamalar neredeyse günümüzün %70 inde bizimle. Sürekli etkisi altında kaldığınız şeyleri öğrenmeniz, diğer öğrenme biçimlerine oranla daha hızlıdır. Kullandığınız uygulamanın dilini değiştirmeniz size, zamanla bazı kelimelere karşı düşünmeden algılayabilme yeteneğini kazandıracaktır. Yeni bir dil öğrendiğinizi siz bile anlamayacaksınız. 

blank

Araştırın!

Bir dili öğrenmek için ülke veya ülkeler hakkında araştırma yapmanız ilgi alanınızı daha rahat bulmanızı sağlayacaktır. Hem yeni şeyler öğrendikçe daha fazla merak duygunuz artmış olacak hem de yeni şeyler denemek için iyi bir adım olacaktır. Bu aşamada gelecek için planlar listesi yapabilir veya bir seyahat planı hazırlayabilirsiniz. Bunları uygulamanız motivasyonunuzu canlandıracaktır.

blank

Film Veya Dizi İzleyin

Ev konforunda bir dil öğrenmek için en iyi yollardan biri, başka bir dilde yabancı bir film izlemek! Bu sadece yabancı bir dil öğrenmenin en iyi yollarından biri değil, aynı zamanda dilin kültürünü de daha iyi hissedeceksiniz! Duyduğunuz yeni kelimelerinin bir listesini ve ne anlama geldiğini not defterinizde saklayın. Netflix’te son zamanlarda bu probleme ilgi çekerek yeni bir aksiyon adımı aldı isterseniz ” Netflix’le Dil Öğrenmek Mümkün! Peki Nasıl? ” blogumuzdan nasıl uygulandığını inceleyebilirsiniz. Hem dizi veya filmini izler hem de bir dil öğrenebilirsiniz. Deneyin, denemekten zarar gelmez.

blank

Basit Düzeyde Kitaplar Okuyun

Kitap okuyun! Öğrenmek istediğiniz dilde, başlangıç olabilecek şekilde, ilginizi çeken, okuması kolay bir kitap seçin. Ve sonra her gün 10-20 sayfa okumanız size yardımcı olacaktır. Bilmediğiniz kelimelerin altını çizip onların anlamlarını not almayı unutmayın. Her gördüğünüz yeni kelimeyi sesli okuyun, bu şekilde kelimeyi hem görmüş hem söylemiş hem de işitmiş olursunuz. Bu da belleğinizde yer edinmesine katkı sağlayacaktır.

Kendinizle Tartışın

Geceleri iç konuşmaların, vicdan muhasebecilerin yoğun olduğu saatlerdir. Bu konuşmalarınızı bir de öğrenmek istediğiniz dilde yapmayı deneyin. Tamamen baş başasınız. Eğer kendinize soracak sorularınız aklınıza gelmiyorsa, benim önerim “Question Diary” adındaki uygulama sayesinde her gün kendinize hatırlamak istediğiniz sorular sorabilir ve ileride geçmişte ki durumunuzu öğrenmek için okuyabilirsiniz.

İnsanlar kendilerini anlamaya başladıklarında çevrelerinde ki insanları da daha rahat anlamaya başlarlar. İç muhasebenizi iyi tartın ve bir de buna öğrenmek istediklerinizle birleştirin.

blank

Kendi Sözlüğünüzü Oluşturun

Bilmediğiniz fakat o an karşınıza çıkan kelimeleri yukarıda birçok kez not etmenizi söylemiştim. Şimdi ise bu kelimelerle kendinize küçük bir sözlük oluşturun. Bu sözlük tamamen size ait ve sizin bilmediklerinizden oluşuyor. İstediğiniz kelimelerin anlamlarını onlarca kez yazabilirsiniz. Bu tamamen size ait, isterseniz resimle çizin isterseniz kendinizce şekiller belirleyin. Tamamen sizin hayal gücünüze göre, istediğiniz şekilde biçimlendirin.

blank

Şarkı Dinleyin – Şarkı Söyleyin

Müzik hayatın kısa molası gibi, kendinize ayırdığınız önemli dakikaları öğrenmek istediğiniz dilde yabancı müzik dinlemeniz, hem kafanızı boşaltmanızda hem de yeni kelimeler öğrenmenizde bolca etkili olacaktır. Ritmik sesler her zaman beyinde daha fazla etki bırakır. Şarkı dinlerken aynı ritimle sizin de kelimeleri tekrar etmeniz, kendi sesinizi duymanız bu konuda sizi cesaretlendirecektir. Ne kadar anlayacağınızı görmeye çalışın ve tanıdığınız ancak anlamını hatırlayamadığınız kelimeleri muhakkak not alın. Öğrenmeye başlıyorsunuz.

(İpucu: Haberleri başka bir dilde dinlemek veya sevdiğiniz konuşmacıları başka bir dilde dinlemek! hızlı bir şekilde öğrenmeye başlamak için inanılmaz ve gerçekten yoğun bir yoldur!).

blank

SON DAKİKA İPUÇLARI

1. Sabırlı Olun;

Bir dili öğrenmenin tamamen yeni bir dünyaya adım atmak gibi olduğunu ve biraz zaman alacağını akılda tutmak önemlidir. Deneyimlerinize ve şimdiye kadar kazandığınız bilgiye güvenin ve yabancı dil yolculuğunuzda sizi daha da ileriye götürmelerine izin verin.

2.  Konuşun ;

Kendinize bir söz verin ilk yanlışınızda geriye dönmeyin, daha da ileriye gidin. Yanlış veya düzensiz cümleler kurmaktan çekinmeyin. Kendinize güvenin.

3.  Dil Öğrenme Programlarını Deneyimleyin;

Birçok kullanışlı ve yaratıcı dil öğrenme ipuçlarına ek olarak, sadece dil öğrenme çabalarınıza yardımcı olmak için bekleyen çok sayıda program var. Bunlara göz atın.

blank

Farklı bir dili bilmek sizi küresel topluluğa bağlamak için harika bir yoldur. Zor gibi görünse de günlük rutininize birkaç küçük ipucu eklediğinizde hiçbir şey imkansız değildir. İnandığınız değerler için mücadele ettikçe ve yeni kapılar oluşturdukça kimse size mani olmaz.

Bu yolculuk deneme yanılma yöntemleriyle dolu olacak, ancak bunun sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin! Beyninizde ki kötü düşüncelerden arının ve bu işi ne kadar kolay ve güzel yaptığınızı düşünün.  Diğerlerinden hiçbir eksiğiniz yok! Eksiklikleri oluşturan sadece düşünceleriniz. Umarım bu yazı size yardımcı olmuştur. Diğer yazılarda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın. 🙂

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...