fbpx

Netflix’le Dil Öğrenmek Mümkün! Peki Nasıl?

blank

Netflix’le film ve dizi izleyerek nasıl dil öğrenilir?

Netflix’i bir de böyle deneyin!

Karantina günlerinde yabancı dil öğrenmek ve pratik yaparken sevdiğiniz dizileri de bu pratiğin içine dahil etmek isterseniz, kemerlerinizi bağlayın, bir yandan da eğer varsa Netflix hesabınızı açık bırakın çünkü bunun için kısa bir kurulumla başlayacağız ve Netflix’le dil öğrenmenin nasıl mümkün olduğunu öğreneceğiz.Birden fazla altyazı seçeneği ile duyduğunuz her kelimenin bir çok dildeki karşılığını görebilecek ve pratik olarak yabancı dil öğreneceksiniz.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Learning Languages with Netflix

Kütüphanesindeki içeriklerle izleme alışkanlıklarımızı kökten bir şekilde değiştiren dijital yayın platformu Netflix, aynı zamanda yabancı dil öğrenme pratiğine de yardımcı olmaktan kaçınmıyor.

Ne var ki orijinal dilinde altyazılı bir film/dizi izlediğimizde, çoğu zaman kelimenin anlamını öğrenmek için durdurmak zorunda kalıyoruz. Bu da, bir zaman sonra can sıkabiliyor. Language Learning with Netflix yani Netflix ile Dil Öğren ise bu deneyime bambaşka bir boyut kazandırıyor. Google Chrome web mağazasını incelediğinizde aslında birden fazla Netflix uzantısı olduğunu göreceksiniz.Hatta içerik platformunun yaşlı kurdu olan Youtube için bile yüzlerce altyazı ya da farklı işlevlere sahip uzantılar var.

Ancak ne yazık ki bunların hepsi resmi değil farklı geliştiricilerin farklı birer girişimleri hepsi.Bence bu konuda geliştiricilere ve Netflix’e teşekkür etmek gerekiyor.Evet, gelelim şimdi bu uzantıyla ne yapacağımıza. Language Learning with Netflix, platformda oturum açtığınızda otomatik olarak çalışan ücretsiz ve basit bir Chrome uzantısıdır. İzlediğiniz her içeriğin altyazılarını hem ana dilinizde hem de öğrenmek istediğiniz dile gerçek zamanlı olarak çeviren uzantı, böylece iki dili aynı anda görebilmenizi sağlıyor.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Learning Languages with Netflix

Uzantıyı Chrome’a eklediğinizde size ilk başta ana dilinizin ne olduğunu soruyor. Seçenekler arasında istediğinizi seçtikten sonra Language Learning with Netflix’in nasıl kullanıldığını anlatan oldukça bilgilendirici bir rehber sizi karşılıyor. Netflix’te bir dizi veya filmi açtığınızda, yukarıda Türkçe altyazılı, hemen altında ise İngilizce altyazıyı göreceksiniz.Diğer bir nokta ise daha seçebileceğiniz yüzlerce farklı dil olduğunu da lütfen unutmayın. Ayrıca ekranın hemen sağ tarafından, altyazıları zaman çizgisi üzerinde takip edebilirsiniz. Altyazılar arasında ilerlemek için herhangi bir kelimeye tıklayabilir, merak ettiğiniz kelimelerin üzerine bir kez dokunarak Türkçe karşılığını öğrenebilirsiniz.Bu konuda Google’ın böyle bir desteği vermesi de göz ardı edilmemeli bence.Ayrıca dilerseniz kelimelerin orijinal dillerinde nasıl telaffuz edildiğini de duyabilirsiniz.

Bu uzantının kullanılabilirliği ülkeye ve içeriğe göre değişkenlik gösteriyor. Güzel olan şu ki, dil becerinizi bir üst seviye taşıma potansiyeli olan bu uzantı ülkemizde de kullanılabiliyor. Language Learning with Netflix hangi içeriklerde desteklendiğini öğrenmek için uzantının üzerine bir kez tıkladıktan sonra Katalog seçeneğine basın. Burada, uzantının altyazı desteği verdiği dizi ve filmleri göreceksiniz. Language Learning with Netflix uzantısını buradaki bağlantıdan ücretsiz bir şekilde Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Netflix Party

Netflix Party (Çoklu İzleme Özelliği)

Size güzel bir özellikten daha bahsetmekte fayda var.Arkadaşlarınızla eş zamanlı olarak Netflix izlemenizi sağlayan bir chrome uzantısı olduğunu da biliyor muydunuz?

Birlikte dizi ya da film izlemek, özellikle dışarı gezmelerinin daha az tercih edildiği sonbahar ve kış aylarında bir başkadır. Ancak Netflix keyfi yapmak istediğiniz kişilerden uzaktaysanız ve telefonla konuşarak aynı anda film başlatma gibi uğraşlara giriyorsanız işin keyfi biraz azalıyor bu noktada. Sizler için araştırdığımız bu noktada Netflix Party adındaki chrome eklentisi yardımınıza yetişiyor. Sevgilinizden, arkadaş grubunuzdan ya da ailenizden uzaktaysanız ve onlarla uzun zamandır film izleyememiş olmaktan yakınıyorsanız bu eklenti tam size göre.Mesafeleri aradan kaldıran Netflix Party, nerede olursanız olun istediğiniz kişiyle Netflix izleme fırsatı tanıyor.

Peki bu özellik nasıl kullanılıyor?

Bu özelliğin kullanımı çok kolay. Chrome eklentisini indirdikten sonra istediğiniz kişiye ya da kişilere birlikte Netflix izlemek için davet linki yolluyorsunuz.Tabii bu noktada diğer kişilerin de bu eklentiyi indirip yüklemiş olması gerekiyor.

Linki göndermek için öncelikle Netflix’i açın. Daha sonra izlemek istediğiniz içeriği açıp tarayıcınızın sağ üst kısmında bulunan kırmızı ‘NP’ simgesine tıklayın. Bu bölümde Start Party” butonuna tıklayın, böylece birlikte Netflix izleyeceğiniz kişilere göndereceğiniz davet linkine ulaşmış olacaksınız. Bu linki istediğiniz kişilere gönderin. Son olarak linke ulaşan kişinin linki adres çubuğuna yapıştırıp adrese giriş yaptıktan sonra eklenti simgesine basarak oluşturduğunuz oturuma katılması gerekecek. Bütün hazırlıklar tamam ise artık toplu halde Netflix izlemeye hazırsınız. 

Eklentiyi indirmek için bağlantıya tıklayabilir, ayrıca sevdiklerinizle Netflix’te izleme konusunda kararlıysanız sizin için aşağıya bıraktığımız kurulum videolarına göz atabilirsiniz.

Language Learning with Netflix uzantısı hakkında hazırlanmış bir video: İngilizce

AIESEC Türkiye Blog
Learning Languages with Netflix

Language Learning with Netflix uzantısı hakkında hazırlanmış bir video: Türkçe

AIESEC Türkiye Blog
Netflix ile Dil Öğren
Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...