fbpx

Endonezya’ya Seyahat Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

blank

Nüfus yoğunluğu bakımından dünyada dördüncü sırada yer alan Endonezya Dünya’nın en kalabalık Müslüman ülkesi olarak anılmaktadır. Ayrıca sınırları içerisinde 7 bin 508 ada bulundurmaktadır. Tropikal iklimin hakim olduğu Endonezya, dünyanın en sıcak ve en nemli ülkelerinden biridir. Bugün bu coğrafi bilgilerin yanı sıra yolu bu güzel adalar ülkesi Endonezya’ya düşecek olanlarınızın işine yarayacak bilgiler paylaşıyor olacağım.

1. Vize işlemleri

blank

Endonezya’ya gidecek olan yeşil pasaportlular için 30 güne kadar, bordo pasaportlular için ise 14 güne kadar vizeden muafiyet var. Ancak seyahatiniz bundan uzun süreli ise vize işlemlerine tabi tutuluyorsunuz.

2. Valizinize koymanız gerekenler

blank

Tropikal iklimde bulunan ülke çoğu zaman sıcak ve nemli oluyor. Bu sebepten yanınızda ince ve derinize nefes aldırabilecek kıyafetler götürmelisiniz. Bunun yanında güneş ışınlarından korunmak için güneş koruyucu, gözlük ve şapka bir zorunluluk. Eğer seyahatiniz yağmur dönemine denk geliyorsa yağmurluk ve şemsiyenizi unutmayın.

3. Görülmesi gereken destinasyonlar

blank

• Raja Ampat, 1500 ada ve adacıktan oluşan bir takımadadır. Araştırmalara göre dünyanın en zengin su altı yaşamı bulunan yeri olarak anılıyor. Bu sebeple dünyanın en meşhur dalış noktalarından biri.
• Tanjung Puting Ulusal Parkı, Borneo Adası’nda yer alan park nesli tükenmekte olan tropikal iklim hayvanlarını yakından görme şansını sunuyor.
• Flores Adası, Kelimutu Volkan Kaldera’sını bulunduran ada yakın zamanın en dikkat çeken noktalarından biri. Volkanın değişik gaz oranı ve sıcaklıktan etkilenmesi sonucu suyun rengi izleyenlere sürekli değişik görünüyor.
• Yogyakarta, Borobudur ve Prambanan gibi meşhur sanat tapınaklarının bulunduğu destinasyon en çok turist çeken bölgelerden biri.
• Bali, dünyanın en popüler adasıdır. Endonezya yazısında onu eklememek olmazdı. Muhteşem plajları, tropik iklimi ve volkanik yamaçlar mükemmel bir doğa tablosu sunuyor. Bunun yanında Hindu kültürünü yakından tanıma şansını da yakalıyorsunuz.

4. Ulaşım ve toplu taşıma

blank

Yerliler çoğunlukla Bemos – küçük sarı dolmuşlar- ya da Blue Bird Taxi – açık mavi renkte ve üzerinde kuş amblemi olan resmi taksi- kullanılmasını öneriyor. Çünkü bu iki örnek biz turistlerin kandırılma ihtimalini en aza indiren yöntemler. Ayrıca Traveloka adı verilen uygulamayı indirmek çok işinize yarayacaktır. Bu uygulamayı ülke içindeki uçuşlarınızı ve otel odalarınızı rezerve etmekten yol tarifine kadar birçok şey için kullanabilirsiniz. Ek olarak GO-JEK ya da Grab adı verilen uygulamalar ile de taksinizi çağırabilirsiniz.

5. Yemekler

blank

Yemek kültürlerinin çoğu birçok Asya ülkesi gibi pirinçten oluşur. Endonezya mutfağı Hindistan, Ortadoğu ve Çin’den etkilenmiştir. Bu sebeple bölgeden bölgeye farklı lezzetler keşfedebilirsiniz. Nasi goreng adı verilen bir çeşit noodle ülkenin ulusal yemeğidir. Ayrıca çay ve kopi adı verilen kahve en yaygın içecekleridir.

6. Hediyelik Eşyalar ve Alışveriş

blank

Birçok lüks alışveriş merkezi bulabileceğiniz gibi kapalı pazarlar da bulabileceğiniz bir ülke. Bu sebeple herkes kendi ekonomik durumuna göre bir şeyler bulabilir. Tahta oymadan ilginç sembolik biblolar, kuklalar ve antik hediyelik eşyaların yanı sıra ülkenin en büyük gurur kaynağı olan yerel çayları ve kahvelerine bakabilirsiniz.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...