fbpx

Nirvanaya Ulaşamasak da, Meditasyon ile Ulaşabileceğimiz Yollar

  • Home
  • Hey AIESEC!
  • Nirvanaya Ulaşamasak da, Meditasyon ile Ulaşabileceğimiz Yollar
blank

Meditasyon geleneği doğudan Batı’ya yayılmış; yüzyılları aşıp, günümüze kadar hala popülerliğini koruyan, ruhun dinginliğini, iç sesi ve içsel huzuru sağlayan bir gelenektir. Arkeologların, İndus Vadisi’nde yaptıkları araştırmalar sonucu bulduğu yogi resimleri, yoganın ilk dönem Hint medeniyetinde ortaya çıktığını göstermiştir.

Meditasyon teknikleri ise zaman içinde geliştirilmiştir. İlk önce dini temellere dayanan meditasyon daha sonraları yaşanılan değişim içinde koruyucu sağlık yöntemlerinden biri olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar modernizm etkileri ile daha çok gelişim göstermiştir.

Meditasyon çeşitlerini sizinle aşağıda paylaşacağım ama benim belirtmek istediğim şey, zamanında meditasyon yaparken benim de farkına vardığım, iç huzura erişme durumu. Bunun içinde isterseniz Buda gibi kendinizi medite edebilir veya farklı yollardan, iç dinginliğinizi bulabilirsiniz.

Benim için müzik en önemli nokta, ruhumu renklendiren ve beni canlı kılan bir şey diyorsanız, iyi haber: Meditasyon için de huzur veren şarkılar tercih ediliyor.

blank

Tavsiyeler : Ludovico Einaudi , Yann Tiersen, Niccolo Paganini , Vivaldi

Rahatlığı sağlayabilmek içinde bulunduğunuz ortamın sessiz ve huzur verici olması gerektiği savunuluyor. Bu yüzden de yer tercihi için ya doğanın içinden bir yerler tercih ediliyor, ya da sessizliğin olduğu sakin yerler.

Meditasyonun pek çok çeşidi olabiliyor. En çok tercih edilen meditasyon çeşitlerinden üçünü size öneriyoruz.

1. Mindfulness Meditasyonu:

En popüler medistasyonlardandır. Bu meditasyon ile zihninizde fikirlerin dolaşmasına izi verirsiniz. Düşünceleriniz duruca akar. Odak noktanızı geliştirip, sizi odağınıza yöneltir.

Ruhani Meditasyon:

Tamamıyla dua yolu ile yapılan meditasyon türüdür. Çok fazla şükür ve iyi niyet içerir. Bir bakıma ödüllendirme meditasyonudur. Zira bir hedef belirlersiniz ve o hedef için dua ederek devam edersiniz.

3. Odaklanarak Meditasyon:

Kafanıza takılan soruları en iyi yolla çözüme ulaştırıp, dinginlik içerisinde karar vermenize destek olabilecek, ruh halinizin düşük olduğu zamanlarda sizi rahatlatacak  bir meditasyon türüdür.Tek bir konuya, objeye, bir sese odanaklarak gerçekleştirdiğiniz meditasyondur.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...