fbpx

Gençler YouthSpeak Forum İle Harekete Geçti!

blank

Dünya çapında 126 ülkede gerçekleşen YouthSpeak Forum dünyanın en büyük gençlik organizasyonu olan AIESEC ilk kez Türkiye’de ulusal anlamda organize etti.

Sürdürülebilir Kalkınma için projeler üretmek üzere Türkiye’nin 50 üniversitesinden, Kuzey Kıbrıs’tan ve yurt dışından gelen 600 genç Birleşmiş Milletler, firmalar ve Sivil Toplum Kuruluşları ile Antalya’da bir araya geldi.

Gençlerin, çözüm üretmek için insiyatif aldığı foruma UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Platformu) , UN Volunteers (Birleşmiş Milletler Gönüllüleri), SONY GBS , VISA , Habitat Derneği, Ashoka, Mindful Minds ve Girişim Savaşçısı da katıldı.

Dünya sorunlarına çözüm önerisi olacak 120’den fazla proje yazdılar. Amaç projeleri gerçekleştirmek!

Birleşmiş Milletler Gönülleri sorumlusu Nil MEMİŞOĞLU “Gençleri Küresel Hedefler için çabalarken görmek ve gözlerindeki umuda şahit olmak ben dahil olmak üzere herkese umut verdi. İyi ki varsınız, ülkemizin sizin gibi gençlere ihtiyacı var.” dedi.

blank

Günün sonunda 1000’e yakın kitap toplayıp tanımadıkları ortaokul öğrencilerine mektup yazdılar ve kütüphanesi olmayan Antalya Murat Paşa Ertuğrul Gazı Ortaokulu’na kütüphane kurdular!

Etkinlik sonunda kitapları teslim alan ve gözleri dolan Ertuğrul Gazi Ortaokulu Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkan Yılmaz ”Dünya sorunlarına etki etmek için bir araya gelmiş, gözleri parlayan yüzlerce gencin böyle kapsamlı bir program ortaya koymasından dolayı gurur duyuyoruz. Çünkü bir ağaç için su ne ise bir çocuk için kitap odur” dedi.

 

Etkinlik süresince gençler tarafından yazılan projeler ilerleyen dönemlerde partner firmalar ve sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilecek.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...