fbpx

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK SENİN ELİNDE

blank

Hayalini Gerçekleştirmek Senin Elinde

Hepimiz zaman zaman, hayal kurarız. Gelecek hayatımızdaki her detay ile ilgili hesaplamalar yaparız. Her kurduğumuzun hayalin gerçekleşmesini ister fakat sonra bunun ortaya çıkması için artı bir uğraş göstermediğimiz anlar olur ki bazı zamanlarda çok olur.

Hayal kurmanın bilimsel bir açıklaması uzun yıllar önce de kanıtlanmış. Bu bilimsel araştırma sonucu 1990’lı yılların sonuna doğru ilan edilmiş. Bu araştırmalar sunucu şunu söyleyebiliriz ki, beynimizin hiçbir zaman mola vermediğini, düşünce oluşumumuzu  gerektirecek bir dış uyarıcının olmadığı takdirde dinlenme durumunda da beynin bazı noktalarının etkin olduğu gösteriliyor.

blankBu tür düşüncelerin ortaya çıktığı zaman aralıklarında da etkinlerin artmasıyla birlikte beynimizin bu bölümünde hayal kurmak ile bir ilişkisi olduğu öne sürülüyor. Ancak beynin normal düşüncelerinin oluştuğu bölüm ile hayal kurmak için çaba gösteren bölüm aynı değilmiş. Hayal kurmak bir insanın algı yeteneğini de geliştirdiği gibi birçok alanda farkı fikir sahibi olmasına yol açıyor.

 

Bununla birlikte her ortamda fikir sahibi olma rolünü üstleniyor. Ayrıca, beynimizdeki hayal kurmak ile ilgili bölümüm çalıştığı sırada mantıksal düşüncelerin ortaya çıktığı da düşünülmek. Hayal kurarken, aynı zamanda çoklu düşünme algı yeteneğimizi de geliştirerek aynı farklı konular hakkında fikir yürütebiliyoruz. Oluşan bu yönümüz bizi bir tık daha öne çıkarıyor.

Hayal etmek çok kolay olsa da hayal ve gerçek arasında çok ince bir çizgi vardır. Aynı durum hayallerimizin gerçekleşmesi konusunda da yer alıyor. Bir birey hayal kurmaya başladığı anda kendini dış dünyaya karşı soyutlayıp sadece kendisine ait olan evrenin içinde bir müddet kalmaya odaklanır.

blank

Bazı araştırmacılara göre hayal kurmanın bu yöntemi bir nevi meditasyon yöntemi olarak görülüyor. Öyle ki birey, her ne kadar fazla kurmuş ve kuracak olduğu hayaline odaklarsa o hayalin gerçekleşme ihtimalide oldukça artış gösteriyor. Ve hayal kurarken oturulmuş sessiz bir ortam, hafif fonda bir müzik ve naif bir ortamın da etkisi olduğu söylenmekte. Hayal kuruyoruz evet ama bu hayaller nasıl gerçekleşecek? Hayallerimiz bizim hissettiklerimizden kendimize çıkardığımız hayat notlarıdır aslında. Neyde, Nasıl mutlu olacaksak kendimiz o yöne doğru çeviriyoruz.

blank

Aslına hayatımızı kendimiz şekillendiriyoruz. Ne kadar çok kendimizi tanırsak bu o kadar çok yansımakta. Örmeğin; önünüzde gerçekleşmesini istediğiniz önemli bir amacınız var, bunun için ne yapardınız?

Yine benim tarafımdan ve birçok kişi tarafından denenmiş ve girişimde bulunulmuş bir yöntemden bahsedeceğim;

Kendinize bir pano oluşturabilirsiniz. Panoların üzerine, yapmak istediğiniz, gerçekleşmesini hissettiğiniz hayallerinizi, hedeflerinizi, ulaşmanız gereken geleceğinizle ilgili küçük resimlendirme yapabilirsiniz. Gerçekleşmesini istediğiniz tüm hayaller sizin elinizde, unutmayın. Bir de gerçekten isteyince önünde hiçbir engel kalmıyor. Hazırladığınız panoyu, evinizde,odanızda bir köşeye yerleştirin. Arada baksanız göreceğiniz şekilde yerleştirin. Geçen zamanın ardından hayallerinizi gerçekleştirdiğinizi anlayacaksınız. Aslında her birimiz, şuan geçmişte kurduğumuz hayallerimizi yaşıyoruzdur. Hayatta her zaman planlı olmayabiliriz, bazen hayallerimiz, hissettiklerimiz, mantığımız ile hareket edebiliriz.

John LENNON’un da dediği gibi ‘Hayat biz plan yaparken yaşadıklarımızdır.’

 

Hayal gücümüzü gerçekleştirmek için gerekli olan bizde saklı. Onu ortaya çıkartmak için gerçeğe uyarlamak da yine bizde saklı. Kendimizin kendimizde saklı olanı bulmak için kendi kendimize çözümlememiz gerekiyor. Hayal ettiğimiz herşeyin gerçek olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Hadi o zaman; başarılarımızın, geçmişimizdeki hayallerimizin ürünü olmasını sağlayalım,

Çünkü hayallerimizi gerçekleştirmek bizim elimizde.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...