fbpx

Girişimcilik Kariyene Yön Verenler

blank

Girişimcilik Kariyene Yön Verenler

Belki de hepimiz bir gün hayalini kurduğumuz o işin ve iş yerinin sahibi olmayı diliyoruz. Kendi iş yerimizin patronu olmak ve hayalini kurduğumuz birçok faaliyeti , buluşları hayata geçirmek istiyoruz. Oldukça meşakkatli olan bu iş kurma süreci birçok aşamalardan oluşmaktadır. Bu girişimcilik hayaller sonrası iş kurma sürecinde kazançların olabileceği gibi kayıpların ve başarısızlıkların da olabileceği unutulmamalıdır. Gelin birlikte firmalarının kendi isimlerinden daha çok tanınan bu girişimcilere bir göz atalım.

blank

Madam CJ Walker

Sarah Breedlove (Madam CJ Walker olarak bilinmektedir) tarihte, kendi kendine milyoner olabilen ilk siyahi kadın girişimci olarak tanınmaktadır.1867 yılında doğan Walker’ın ailesi ve büyük kardeşleri Louisiana’da köleydiler ve kendisi, ailesinde özgürlük içinde doğan ilk kişiydi. Tahmin edebileceğiniz gibi o zamanlarda hemen hemen her kadının tırnakları ve saçları çok yıpranıyordu ve Madam Walker pazarda bir talebin karşılanmadığını gördü ve kimsenin bir çözüm üretmek istemediği bir dönemde bu soruna kendisi bir çözüm bulmak için çalıştı. Akıllı, stratejik ve girişimci ruhlu bu kadın, girişimci ruhunu harika bir biçimde pazara entegre ederek özellikle siyahi kadınlar için kendi güzellik ve saç ürünleri markasını yarattı. Ürünlerin tanınması için ülke ülke tek başına gezip satmaya çalışan bu kadın hala birçok kadın girişimciye ilham oluyor.

blank

JEFF BEZOS

Belki de hepimizin daha ucuza alışveriş yapmak adına kayıtlı olduğu birçok internet sitesi vardır. Amazon’da bunlardan biri aslında. Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında yer alan Jeff Besoz diğer bir adıyla Amazon.com’un internet sitesinin kurucusudur. Adını Amazon Nehri’nden alan amazon.com dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi özelliğini göstermektedir. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nın Seattle şehrinde kurulan Amazon.com, işe önce kitap satarak başlamış sonrasında ise DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farklı satışları da yapmıştır. Son dönemlerde dijital üstünden kitap okumayı sağlayan Kindle’yı piyasaya süren amazon.com Amazon’un en çok satılan ürünü haline gelmiştir. Amazon.com üzerinden satın alınmış olan ürünün tekrar site üzerinden satışının da mümkün olması bu girişimin bu kadar çok kullanılmasının nedenlerindendir. Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük internet şirketlerinin de sahibidir.

blank

INGVAR KAMPRAD

Belki de ev kurmak isteyenlerin veya evlerini dizayn etmek isteyen kişilerin koşarak gidip alışveriş yapıp eve döndükten sonra parçaların arasında el kılavuzuyla kayboldukları yer desem bu yapı marketi kolay anlatmış olurum. Evet, IKEA’dan bahsediyorum. İşte IKEA’nın kurucusu ve dünyanın en büyük girişimcilerinden birinin sahibi olarak bilinen  Ingvar Kamprad, çiftlik hayatı yaşayarak büyümüş olup içinde hep bir girişimcilik duygusu beslemiştir.İlk girişimcilik işlerine küçük yaşlarda Stockholm’da başlayan Ingvar Kamprad, toptan aldığı kibritleri komşularına satmaya başlamıştır.Sonrasında farklı ürünlerin satışını yapmış, hatta işleri büyütmek adına babasından yardım alarak posta sipariş işi kurmuştur. Bu girişimcilik ruhu sayesinde dünyanın en büyük mobilya firmalarından biri olan IKEA’yı hayata geçirmiştir. Ingvar kurduğu bu iş yerinin ismini ilk girişimciliğe başladığı yerden ilham alarak IKEA adını vermiştit.IKEA ismi, Ingvar Kamprad’ın baş harfleriyle oluşturulmuş, büyüdüğü çiftlik (Elmtaryd) ve kasabanın (Agunnaryd) baş harfleri de marka ismini tamamlamıştır. Kamprad’ın serveti bugün 6 milyar dolar olarak bilinmektedir.

blank

Dünyanın en başarılı girişimcileri kötü hayat koşulları ve zorlu yollardan gelerek milyon dolarlık firmalar kurmuşlardır. Siz de günümüzde Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jack Ma gibi tanınan ve adını en kazanç sağlayan  girişimciler gibi neden olmayasınız? Tek yapmanız gereken yaratıcı fikirlerinizi açığa çıkaracak cesareti bulmak ve çok çalışmak . Siz de fikirlerinizi yurtdışında ki birçok firma da yapacağınız girişimcilik stajları ile gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için aiesec.org.tr/global-entrepreneur sitesini ziyaret edin.

 

 

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...