fbpx

Kariyerine Bir Adım Önde Başlamanı Sağlayacak İpuçları

  • Home
  • Kariyer
  • Kariyerine Bir Adım Önde Başlamanı Sağlayacak İpuçları
blank

Hep daha iyisi olmak istediğimiz bu hayatta, kuşaklar değişse de değişmeyen tek şey var o da iyi bir kariyere sahip olma isteğimiz. Kariyer yolculuğunda pusulan doğru, hedefin sağlam ise isteklerini harekete geçirmen için önceden edinmen gereken birkaç ipucu var.

Bu yazımızda bu yolda ilerlerken değerlendirmen gereken şeylerden bahsedeceğiz. Nereye yönelmek istediğini bilmeyen insanlar genelde yerinde sayar, bu yazıyı okuduğuna göre diğerlerinden farklı olduğunun bilincinde ol!

Hangi üniversitede okuyor olduğun her zaman bir değerlendirme ölçütü olmayabilir, iyi pozisyonlara sahip olan kişiler okudukları üniversitelerin ismi ile değil alanları dışında yaptıkları ile başarıya ulaştılar.

İşte senin iş hayatına diğerlerinden bir adım önde başlamanı sağlayacak önerilerimiz!

blank

Yabancı Dilini Geliştir:

Günümüzün ortalama bir saati trafikte geçiyor. Bu süre içerisinde gelişen teknoloji ile dilini geliştirebileceğin programlar indirebilirsin. Bu programlar sayesinde bilmediğin kelimelerin anlamlarına bakabilir, test yolu ile hatalarını keşfedebilir veya kısa metinler okuyabilirsin. Böylece eksik olduğun noktaları daha iyi gözeterek, olumlu sonuçlara erişip yabancı dil seviyeni arttırabilirsin.

Eğer alışıla gelmiş öğrenim methodlarından sıkılıyorsan, trafikteki vaktini geliştirmek istediğin dilde podcast’ler dinleyerek geçirebilirsin. Hemen hemen her dilde ve her konuda podcast’e ulaşabilirsin. Bu sayede sıkılmadan dinleme ve anlama kabiliyetini geliştirebilirsin.

blank

İş Hayatına Erkenden Atıl:

İş bulup herhangi bir yerde yarı veya tam zamanlı çalışmaya başla. Ne kadar kısa süre içerisinde iş ahlakı edinirsen cebine kar kalır. Erken yaşta sorumluluk sahibi olabilmek ve bir işin ucundan tutabilme cesareti edinmek oldukça önemli. Bu noktada öncelikle okulunun iş ilanlarına bakarak başlayabilirsin. Başarılı olduğun bir alanda özel ders verebilir, çeşitli fuarlarda hosteslik veya çevirmenlik yapabilirsin.

blank

Seyahat Et:

Seyahat için yaptığın yatırım; kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.
Matthew Karsten

Yurt içinde veya yurt dışında seyahat etmek, farklı kültürlerle tanışmak, farklı insanları tanımak kendini geliştirebileceğin en etkili yollardan bir tanesi. Seyahat sırasında belkide daha önce hiç hissetmediğin duyguları hissederek kendi değer yargılarını keşfedebilirsin. Farklı kültürleri tanıyarak vizyonunu genişletebilirsin.

blank

Linkedin Ağını Her Zaman Güncel Tut:

 Günümüzde büyük şirketlerde dahil olmak üzere herkes artık bu ağ üzerinden işe alım yapıyor. Profilini güncel tutarak sana daha kolay ulaşılmasını sağlayabilirsin. Kişilerle bağlantı kurarak iş hayatlarına dair yapmış oldukları paylaşımlardan da haber olursun. İş hayatına atılmadan önce kişisel markanı bu ağ üzerinden oluşturmaya başlaman seni rakiplerinden bir adım daha öne atacak.

blank

Network’ünü Genişlet:

Bağlantıların ne kadar güçlüyse sen de o kadar güçlüsün. Çok insanla tanışmalısın, tanıştığın her insandan öğreneceğin farklı şeyler olabilir. Bugün A işinde çalışan kişiye gelecekte senin ihtiyacın olabileceğini unutma. Bunun yanı sıra network süreçleri hızlandırmak için kullanabileceğin en güçlü kasın olabilir. Ulaşmak istediğin hedefini belirle. O alanda başarılı olan kişilerin neler yaptığına hakim ol. İlgilendiğin sektörlerin etkinliklerine katılıp bu alanda başarılı olan insanlarla birebirde tanışabilirsin.

blank

Sertifika Edin:

Etkili iletişim, beden dili, ikna teknikleri ve zaman yönetimi konusunda sertifikaya sahip olmayan kişi sayısı günümüzde çok az. Herkesin sahip olduğu şeyler sende olmazsa bir adım geride kalırsın. Üniversitelerde ücretsiz verilen eğitimlere katılabilirsin. Yaz ve kış sezonlarında Belediyelerin ve Kültür Merkezlerinin farklı alanlarda gerçekleştirdiği kurslara da katılım sağlayabilirsin. Bu sayede farklı alanlarda bir çok sertifikaya sahip olabilirsin.

blank

Online Eğitim Fırsatlarını Değerlendir:      

Bütün gün boş vaktin yoksa eğer, gün sonunda eve döndüğünde bilgisayarını ya da telefonunu açıp uygun fiyata satın almış olduğun bir dersi izleyerek kendini geliştirebilirsin. Başka bir açıdan bakarsak yerinden kıpırdamadan birçok farklı alanda profesyonelleşebilirsin. Ek olarak çoğu online eğitim fırsatı ömür boyu sürmekte. Bu sayede dilediğin zaman satın aldığın kursu tekrarlama şansın bulunuyor.

blank

İfadelerine Şekil Ver, İletişim Becerilerini Geliştir:

İş hayatında başkaları ile iyi iletişim kurabilmeniz hayati önem taşır. Güçlü bir iletişimci girdiği her ortamda diğerlerinden ayrılır. İletişim becerilerini geliştirmenin en etkili yolu pratik yapmaktır.

Bunun yanı sıra ifadelerine şekil vermek, ifadelerini kontrol etmeyi öğrenmek sana iş hayatına atıldığında oldukça büyük avantajlar sağlayacaktır.

blank

Fırsatlara Hazırlıklı Ol:

Hayal ettiğin fırsat sana sandığından da yakın olabilir. Hayatının her alanında yeniliklere hazırlıklı ve açık olmalısın. Fırsatların karşına ne zaman çıkacağını bilemezsin. Bu nedenle kendini fırsatlara hazırlamalısın. Bilgilerinin taze kaldığından emin olmalısın. Bazı şeyler değişikliğe uğrasa da, sosyal ağlar veya kitaplardan üzerinden bilgilerinin güncel kalmasını sağlaman seni önüne çıkan fırsatlara hazırlamaya yetecek.

blank

Hayal Kurmaktan Çekinme:

Arzu ettiğin yaşam biçimini tüm gerçekliğiyle zihninde canlandır ve hedeflerini not defterine yazmaya başlayarak somut deliller oluştur kendine. Çünkü vizyon sahibi olabilmenin ilk adımı burada gizli. Hayallerine giden yolu ve adımları kafanda somut bir şekilde canlandır ve bunun üzerine planlar yap.

blank

Deneyim Edin:

Profesyonel hayata atılmadan önce sana en çok yardımcı olacak şey deneyim. Alanında bulabildiğin ne kadar fırsat varsa hepsini değerlendirmeli, bu alanda bir çok staj yapmalısın. Eğer diğerlerinden farklı bir tecrübe almak, gün sonunda CV’nin rakiplerinin önüne geçmesini istiyorsan stajını yurt dışında yapmayı düşünebilirsin.

Global Entrepreneur ile 6-12 hafta boyunca yurt dışındaki start up’larda ya da Global Talent ile 6 hafta- 54 hafta boyunca kurumsal bir firmada pazarlama, işletme, iş geliştirme, mühendislik, yazılım, öğretmenlik ve daha bir çok alanda staj yapabilirsin.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...