fbpx

Yeni Yılda Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak 10 Tavsiye

blank

Elbette biliyoruz ki, mucizeler yeni yıla girdikten hemen sonra gerçekleşmiyor hayatımızda. Ancak mucizeler gerçekleşmese bile, bu yeni başlangıçta kendi mucizelerimizi yaratabileceğimizin farkında olmalı ve bunlara yönelik hedefler belirleyip, bu doğrultuda ilerlemeliyiz. İşte hedeflerine doğru ilerlerken sana yardımcı olacak 10 tavsiye: 

1-Kısa Süreli Hedefler Koy: 

Uzun süreli hedeflerimize giden yolda kısa süreli hedefler koymak oldukça etkilidir. Örneğin; bir sene sonunda ulaşacağın bir hedefin varsa, haftalık ve aylık hedefler önünü görmeni sağlayacak, aynı zamanda da neyi eksik veya iyi yaptığını sana gösterecektir. Böylece bir sonraki adımın için gerçekçi hedefler koymuş olacaksın. 

2-Harekete Geç: 

Hareket etmek, spor yapmak vücudumuzun sağlığını ve dikkatimizi büyük ölçüde etkiler. Günümüzdeki yaygın algının aksine, spor yapmak için mutlaka spor salonuna gitmen gerekmiyor. Bazen yarım saatlik bir yürüyüş veya koşu zihnini boşaltmaya yetebilir. Sabah uyandığında evde yapabileceğin egzersizler bile güne iyi başlamana yardımcı olur. Üstelik hareket etmeyi hayatının bir parçası haline getirdiğinde, yaşam kalitenin de yükseldiğini ve algının daha açık hale geldiğini gözlemleyeceksin. Ne de olsa sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. 

3-Ne Yediğini Önemse: 

Hareket etmekten bahsetmişken, sağlıklı beslenmekten bahsetmemek olmaz. “Ne yiyorsan osun” cümlesini hepimiz duymuşuzdur. Gerçekten de bu durum böyle, çünkü ne yediğine dikkat ettiğinde kendi benliğini de önemsemiş oluyorsun ve bu benimsenmişlik yaşamının her noktasına yansıyor. Sağlıklı beslenmek demek; diyet yapmak veya tadı kötü yiyecekler yemek demek değildir, pek çok kişinin düşündüğünün aksine. Trans yağlardan, rafine şekerden ve bunlara benzer vücuduna zarar veren yiyeceklerden uzak durup; vücuduna iyi gelecek, besin değeri yüksek gıdalar tüketmektir aslında sağlıklı ve dengeli beslenmek. Eğer çokça fast food tüketen biriysen, ev yemeklerine yönelerek başlayabilirsin. Zamanla kendine ait tarifler oluşturup yemek yemeyi ve yapmayı daha zevkli hale getirebilirsin. 

4-Güne Erken Başla: 

“Erken kalkan yol alır” sözü, hayatımda duyduğum en doğru sözlerden biri. Tabii ki herkesin odağını toplayabildiği saatler farklı; fakat araştırmalar gösteriyor ki, gün ışığına daha fazla maruz kalan insanlar daha sağlıklı ve daha mutlu. Mutluluk da motivasyonumuzu büyük ölçüde etkileyen faktörlerden biri olduğuna göre, aslında erken kalmamak için mantıklı bir sebebimiz yok. Güne erken başladığında, gözünde büyüyen işlerin bile ne kadar çabuk hallolduğunu görünce şaşıracaksın. 

5-Düzenle: 

Hayatımızı belli bir düzene oturtmak, hedeflerimize ulaşmada kesinlikle uygulamamız gereken yollardan biri. Hangi saatte neyi yapacağını bilmek, zihnindeki düşünce yoğunluğunu bir nebze azalttığı için yeni düşüncelere de yer açılmış oluyor. Bunu yazılı olarak yaparsan hem bu bilgileri hafızanda tutmak zorunda kalmayacak, hem de o gün içinde yapacağın tüm işleri toplu olarak görmek işini kolaylaştıracaktır. Mesela bir ajanda kullanırsan, bitirdiğin işin üzerine çentik atarak tamamladıklarını netçe ayırt edebilirsin. 

6-Temizle: 

Madem yeni bir yıla, yeni bir başlangıca giriyoruz; o halde fazlalıklardan kurtulma vakti! Geçtiğimiz yılda sana sırtında bir yükmüş gibi gelen, kötü hissettiren her şeyi hayatından temizle. Bu temizliğe önce odandan veya en çok vakit geçirdiğin alandan başlayabilirsin. Daha sonrasında; sana iyi gelmeyen ve seni sürekli olarak eleştiren insanlardan, bilgisayarındaki gereksiz dosyalardan ve artık giymediğin kıyafetlerden kurtularak devam edebilirsin bu temizliğe. Unutma, hayatındaki her bir fazlalık seni yavaşlatır. 

7-İradeni Güçlü Tut: 

Günümüzde çok fazla dikkat dağıtıcı detay olduğu için irademizi güçlü tutmakta bazen zorlanıyor olabiliriz. Bu durumda izleyeceğin yol aslında çok basit: basit kararları önceden ver ya da ertele. Gün içerisinde ne giyeceğimizden ne yiyeceğimize kadar birçok konu hakkında karar vermek durumunda kalıyoruz, hatta bazen yolda giderken hangi yolu kullanacağımızı bile seçmemiz gerekebiliyor. Beyin bu şekilde basit kararlarla yorulduğunda, gerçekten irademizi güçlü tutmamız gereken yerde yeterli performansı gösteremeyebiliyoruz. Bu yüzden basit kararlarını; ya bir gece öncesinden ver ,ya da o günün sonuna ertele.  

8-Ruhunu Besle: 

Karnımızı doyurduk, peki ruhumuzu nasıl doyuracağız? Elbette ki sanatla haşır neşir olarak. En az ayda bir kez (ya da yoğunluğuna göre); tiyatro, opera, bale ve sinema gibi sanatsal etkinliklere gitmek hayata bakış açında büyük farklar yaratacaktır. Bunları her zaman yapamasan bile, daha önce hiç gezmediğin bir müzeyi gezmek veya yeni açılan bir sergide vakit geçirmek dahi iyi gelir. Baktığın, dinlediğin her sanat eserinde kendinden bir parça bulmaya çalışmak bile; kendini keşfetme macerana hayat boyu katkı sağlayacaktır. 

9-Bir Dil Bir İnsan: 

Öğrendiğimiz her bir dil, kendi benliğimize ve algı dünyamıza verdiğimiz bir hediyedir. Yeni bir dil öğrenirken yeni bir kültür de öğreniriz, böylece hoşgörüyü ve saygı duymamız gereken gelenekleri de biliriz. Dil öğrenmek aynı zamanda hafızayı da güçlendirdiği için, öğrendiğimiz diğer bilgileri de hafızamızda tutmamıza büyük katkısı olur. Halihazırda öğrendiğin bir dil varsa bu dili daha da geliştirmeye, eğer yoksa da yeni bir dil öğrenmeye odaklanabilirsin. Günde sadece 1 saatini bile ayırsan, bir sene sonunda o dili öğrenmek için epey zaman harcamış olacaksın. Yalnız; dil öğrenirken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de, kendi dilimizden kopmamak ve onu en iyi şekilde kullanmaya çalışmaktır.  

10-Rutininin Dışına Çık: 

Sen de kendi hayat rutininin müdavimlerinden misin? Eğer öyleysen, değişim vakti geldi. Rutininin dışına asla çıkmayan insanlar, kendilerinden bağımsız şekilde hayat düzenlerini değiştirecek olaylar yaşadıklarında ne yapacaklarını şaşırırlar; çünkü bu insanlar belli bir sisteme alışıktır ve bu sistem dışında bir deneyim yaşamamıştır. Sürekli olarak aynı eylemleri gerçekleştirmek beyni tembelliğe iter ve yaratıcılığı neredeyse öldürür. Bu yüzden artık rutininin dışına çık! Daha önce tatmadığın bir kahveyi tat, hiç yemediğin bir yemeği ye, farklı kültürler tanı ve yeni yerler keşfet.

Peki bunları yapmaya nereden başlayabilirsin? Önce küçük küçük günlük yaşamından, daha sonra ise büyük değişimler için yurt dışı tecrübesi edinerek. Farklı kültürleri tanırken kendini geliştirebilir, küresel hedeflere hizmet edebilir, kurumsal bir firmada profesyonel bir deneyim kazanabilir ya da bir start-up’ta girişimcilik dünyasına adım atabilirsin! Detaylı bilgi için aiesec.org.tr ‘yi ziyaret etmeyi unutma!

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...