fbpx

Pandemi Döneminde Hedeflere Nasıl Ulaşılır?

blank

Size şu soruyu sorarak başlayalım: Nasılsınız? Gerçekten nasılsınız? Genellikle otomatik ve monoton bir “İyi” ile karşılık verilen bir soru bu. Yine de, tarihin en belirsiz zamanlarından birinde sorulmuşsa, her zamankinden daha fazla samimiyetle sorulmayı ve cevaplandırılmayı hak ediyor.

Bir şekilde dünyanın değiştiğini, bildiğimiz hayatın değiştiğini ve normalimizin yerine yeni bir normal geldiğini söyleyebiliriz. Hayata geçme şansı bulamayan planlarımız, hedeflerimiz, maceralarımız var. Ve çoğu zaman, tek istediğimiz hepsini nasıl sıralayacağımıza dair bir rehberdir.

Motivasyonunu kaybetmiş, endişeli, panik, yorgun ve sinirli, Covid-19 pandemisi sırasında insanları tanımlamak için kullanılan sıfatlardan bazılarıdır. Doğal olarak, sahip olduğumuzu düşündüğümüz kontrolün çoğu artık orada olmadığında, tüm bu duyguları hissetmek kolaydır.

Peki bu hedeflere ve hırslara rağmen pandemi var, bundan sonra kendinizi yeniden inşa etmek için ne yapacaksınız? Hedefleriniz değişti mi? Onlara nasıl ulaşacaksınız?

blank
Hedeflere nasıl ulaşılır?
AIESEC Türkiye Blog

Hedefler Belirleyin ve Hedeflerinize Ulaşın”

Peki Nasıl?

1. Geri Adım Atın

Şu anda kaos dolu bir dünyada, harekete geçme dürtüsüne direnmek zor. Ancak, yavaşlamak veya hatta durmak için biraz zaman ayırmak oldukça değerli bir seçim olabilir. Bu kriz kim olduğumuz, neye değer verdiğimiz; insanlar ve bir bütün şeklinde toplumlar olarak nasıl davranmamız gerektiği hakkında birçok soruyu ortaya çıkarmıştır.

Geri adım atmak, bir hafta boyunca dünyadan kopmak anlamına gelmez. Sessiz bir gece geçirmek ve sizin için önemli olan ya da gelecekte görmek istediğiniz başarılar gibi şeyler yazmak olabilir. Kişi olarak kim olduğunuzu anlama ve aldığınız kararlarda sizi yönlendiren değer ve ilkelerin neler olduğunu bilmeye yönelik küçük adımlar şeklinde olabilir.

blank
Hedeflere nasıl ulaşılır?
AIESEC Türkiye Blog

2. Doğru Kararlar Alın

Hedefler belirleyin… Ama amaçlar dışında değil! Hırs, hayatta başarı elde etme kararlılığı anlamına gelir. Öte yandan, amaç; bir kişinin belirli bir süre içinde ölçülebilen tutkusu veya çabasını ifade eder. 

Çoğu zaman, bir şeyler yapmak istediğimize karar vermek kolaydır. Ancak zaman zaman, algımız karar vermeyi etkiler . Bu yüzden kendimizi sıkıştığımız “bir zaman” da gibi hissederiz. Bir deneyde, insanlar çoğunlukla şuan 700 dolar almayı tercih ediyorlar, bir yıl sonraki toplamına kıyasla.

Psikolojide buna “mevcut önyargı” diyebiliriz. Gelecekte olası sağlık sonuçlarını düşünmekten ziyade her hafta sağlıksız yemek istiyoruz. Zor bir konuya değinmekten ziyade sessiz kalmayı tercih ediyoruz, ancak bir yıl sonrayı etkileyecek adımlar almak gereklidir.

Bu yüzden hedeflerinizi belirli yapmaya çalışın. Ölçülebilir hale, erişilebilir ve birbiri ile bağlantılı hale getirin. En önemlisi, zamana bağlı hale getirin. 

blank
Hedeflere nasıl ulaşılır?
AIESEC Türkiye Blog

3. Gerçekçi Olun ve Sorumluluk Alın

Doğru hedeflere sahip olmanın bir parçası, bunları alakalı hale getirmektir. Alakalı olarak, gerçekçi olmalısınız. Doğru zamanı bilmeli, hedeflerinize uyuyorsa, yeteneklerinizle eşleşiyorsa ve uzun vadeli etkilerin neler olduğunu değerlendirdiyseniz geriye kalan tek kısım hareket etmek. İçimizde gördüğümüz büyük değişiklikleri yaratan, yaşamlarımız boyunca tutarlı bir şekilde verdiğimiz küçük kararlardır.

“Sonunda toplanan büyük şeyler değil; sıradan olanı sıra dışı olandan ayıran yüzlerce, binlerce veya milyonlarca küçük şey. ”

Darren Hardy, Bileşik Etkisi: Gelirinizi, Hayatınızı, Başarınızı Hızlandırın

Değişme gücünüzün içinde değil, değiştirme gücünüzün içinde ne olduğunu anlamak her zaman daha iyidir.

 Etrafınıza bakın ve belirlediğiniz tutkuya doğru kendinizi geliştirmeye yardımcı olacak uygun kaynakları bulun, fırsatların farkında olun. Kendi iyiliğiniz için sorumluluk alın!

blank
Hedeflere nasıl ulaşılır?
AIESEC Türkiye Blog

Nereden Başlamalıyım?

Bunu okuduktan sonra aklınızdaki soru bu olabilir. Öncelikle Hedef Belirleme Paradoksundan kaçının. Bu, bir hedef belirlerken, olumlu olanlara odaklanmak yerine olumsuz sonuçlardan kaçınmaya odaklanma eğilimimiz olduğu anlamına gelir. Paradoksal olarak, başarıya ulaşmak için olumsuz bir sonuçtan kaçınma eğilimini bırakmanız gerekiyor. 

Daha önce etrafa bakmaktan ve fırsatları bulmaktan bahsetmiştik. Bazen fırsatlar  çok uzakta değildir ve hatta bir tık uzakta olabilir. Küresel bir pandeminin ortasında, farkında olmanız ve çözüm odaklı olmanız gerekir. Bu niteliklerin her ikisi de lideri oluşturan unsurlardan biridir, etrafımızdaki kaosu gördüğümüzde hedeflememiz gereken bir şeydir.

AIESEC’te, insanlığın potansiyelinin barışı yerine getirmesi için çalışıyoruz. Bunun için liderlere ihtiyacımız var. Ve liderlerin gelişmeleri gerekiyor. Sizin gibi insanların kendi potansiyellerini bulma ve liderliklerini geliştirme konusunda pratik deneyim kazanmaları için fırsatlar sağlıyoruz!

Dünya yeniden harekete geçerken kendinizi geliştirmek için ne gibi fırsatlar elde etmek istersiniz? Size uygun fırsatı bulmak ve işler normale döndüğü zamanlar adına planlar yapmaya başlamak için buraya tıklayın ve evden, konfor alanınızdan uzak bir yere gitmenin daha güvenli olduğunu hatırlayın!

Hedeflere nasıl ulaşılır?
AIESEC Türkiye Blog

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...