fbpx

Yazılıma Giriş Rehberi

Yazılımın, son 30 yılda büyük bir popülerlik kazandığını ve çoğu insanın hayali, hayalindeki mesleğin parçası haline geldiğini söylemek son derece doğru.

Özellikle dünyanın en büyük şirketlerinin Yazılım/Teknoloji alanlarından çıkması, yazılım alanındaki meslekleri oldukça popüler hale getirdi. Ayrıca bir geliştirici olarak geliştirdiğimiz herhangi bir programın (Oyun, Mobil Uygulama, Web Sitesi)  konumdan bağımsız olarak dünyanın her yerine ulaştırabilme olanağı, işlerin bu denli hızlı ve kolay bir hale gelmesinde şüphesiz büyük rol oynadı. 

İlk Adım : Neden?

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

Öncelikle bu soruyu kendinize sormanız gerekmekte. Neden bir yazılım geliştiricisi olmak istiyorsunuz? Kendi firmanız için web sitesi yapmak da olabilir, ya da bir mobil uygulama geliştirip girişimciliğe adım atmak da istiyor olabilirsiniz. Ancak başlamadan önce kendinize şu birkaç sorunun cevabının vermeniz, sizin için en iyisi olacaktır:

  • Çok basit bir hata için saatlerce bilgisayarın başında kalabilir miyim?
  • Öğrenmem gereken bir konu için uzun süreler (çoğunlukla ingilizce) döküman okuyabilir miyim?
  • Saatlerce bilgisayar başında oturarak sosyal çevremden feragat edebilir miyim?

gibi soruları kendinize sorup dürüst cevaplar vermeniz gerekiyor. Bu sorulara olumlu cevap verdikten sonra başlamanız sizler için en iyisi olacaktır.  Ayrıca bilgisayarda çok fazla vakit geçirmeyi sevmek, yazılım geliştirmeyi seveceğiniz anlamına gelmez. Bu da dikkat edilmesi gereken diğer noktadır.

2. Adım : Platform Seçimi

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

Kendi nedenimizi bulduğumuza göre ikinci adıma geçebiliriz. Platform seçimi. Platform seçimi de özellikle yeni başlayanlar için önemli bir konu. Hangi alanda geliştirme yapmak istediğinizi tespit etmeniz hedefinize hızlıca ulaşmanızda size yardım eder. Örnek olarak ;

  • Mobil Uygulama geliştirmek için Java/Kotlin (Android), Swift (iOS), öğrenebilir, her iki platformu aynı anda geliştirmek için Flutter veya React Native öğrenebilirsiniz.    
  • Bir web sitesi geliştirmek için HTML, CSS ve JavaScript öğrenebilirsiniz.
  • Yapay Zeka, Veri Madenciliği gibi konular için Python (daha popüler) veya R öğrenebilirsiniz. (Tabii bu konular için Matematik ve Olasılık alt yapınız da olması gereklidir.) 
  • Windows ortamında geliştirme yapmak için C# öğrenmelisiniz.

Tabii liste uzadıkça uzuyor. C, C++, Go, SQL, Rust gibi farklı amaçlarda kullanılan dilleri de araştırabilirsiniz. 

Not: Neredeyse her dil ile her şey yapılabilir. (Python ile mobil uygulama geliştirebilirsiniz) Ancak her dil size aynı performansı sağlamaz.

3.Adım : Algoritma

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

Platforma bağlı olarak programlama dilini de seçtikten sonra sıra algoritmada.

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol anlamına gelir. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. (Kaynak Vikipedi). Şunu belirtmeliyim ki genellikle yazılımlar bir problemi çözmek amacıyla ortaya çıkar ve o problemi bilgisayara anlatabilmek için matematik ve algoritma kullanılır. Seçmiş olduğunuz programlama dilini öğrenirken mutlaka algoritmanın da öğrenilmesi gerekir. Örnek olarak üniversiteye giren kişilerin bilgileri bilgisayarda tutuluyor ve sıralamalarını yapmak için sıralama algoritması kullanılması gerekiyor gibi. 

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

4. Adım: İngilizce

Yazılım sektörünün lokomotifi Amerikalılar olduğu için yazılımın dili ingilizcedir. Bu yüzden çıkan kaynaklar ilk önce ingilizce olarak çıkar, forum sitelerinde sorular ingilizce sorulur ingilizce cevaplanır. Bu nedenle ingilizce öğrenmek şarttır. İngilizce bilmeden yazılım öğrenmeye çalışmak can simidiyle derinlere dalmaya benzer.  

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

5. Adım : Nasıl?

Şimdi de bir programlama dilini nasıl öğreneceğinizden bahsedeceğiz. Son yıllarda oldukça popüler olan Python dilini ele alalım. Tabii ki ilk kaynak Python’un resmi sitesidir. (python.org).

Ancak yeni başlayanlar için biraz karışık olduğundan belli bir müfredatı olan eğitim platformları tercih edilebilir. Bir eğitim platformundan – ücretli veya ücretsiz- bir kursa kayıt olarak başlayabilirsiniz. Bunun yanında YouTube ve Google dan yüzlerce kaynak bulabilirsiniz. Aşağıda popüler yazılım öğrenebileceğiniz platformların listesini bulacaksınız;

Udemy

2010 yılında kurulmuş olan udemy iş becerilerini geliştirmenin veya öğrenmenin bir yolu olarak kullanılabilecek çevrimiçi bir öğrenme platformudur. Ödeme gerektiren derslerin yanında, video dersleri aracılığıyla öğretim gerçekleştiren çok sayıda ücretsiz programlama kursu da vardır.

Coursera

2012 yılında kurulan Coursera , 119 kurumdan 1.000’den fazla kurs sunan, kâr amacı gütmeyen büyük bir eğitim teknolojisi şirketi haline gelmiştir. Sertifika almak için belirli programlara ödeme yapabilir, dünyanın birçok gözde üniversitesinden çeşitli uzmanlıklarda bir dizi ücretsiz giriş programı kursuna da ulaşabilirsiniz.

Khan Academy

2006 yılında oluşturulan Khan Academy, ücretsiz çevrimiçi öğrenme kurumlarından biridir. Adım adım video eğitimleri mevcuttur. 

Free Code Camp

Kar amacı gütmeyen kuruluşun profesyoneller ve öğrenciler topluluğuna katılarak, ücretsiz olarak uygulamalar oluşturabilmek için kodlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu becerileri öğreniyorsunuz ve gerçek dünyadaki sorunları çözmeye yardımcı olmak için kodları kullanabilir hale getiriyorsunuz.

Code.org

Birçok kursun ücretsiz olduğu bu platform, dünyayı şekillendirmede bilgisayar biliminin önemini gözler önüne seriyor.

BTK Akademi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından oluşturulan BTK Akademi, online eğitim sertifika programlarıyla Teknoloji dünyasının güncel bilgisini halka aktarmayı amaçlayan bir eğitim merkezidir.

Koç Akademi

Uzman eğitmenler tarafından verilen derslerin yer aldığı Koç Akademi, profesyonellerinden birçok eğitimi bizlere sunuyor.

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

6. Adım : Proje

Öğrendiğiniz programlama dilini öğrenmeye başlayıp basit, uygulamalar yapmak sizi ileriye taşır, ancak tam anlamıyla o dili öğrenmenizi sağlamaz. Tam olarak bir programlama dilini öğrenmek için projeler yapmak gereklidir. Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde yazılım derslerinde verilen ödevler ve projeler vize ve finalden daha fazla önem teşkil etmektedir. Bugünlerde neredeyse her online eğitim kurs içerisinde bir yada daha fazla projeye yer veriliyor.Bu noktada yazılımcılar için örnek kod kütüphanesi olan GitHub sitesini ziyaret edebilirsiniz. Burada ilgilendiğiniz programlama dili ile ilgili yüzlerce yazılmış projeye ulaşabilirsiniz. Bütün bunların dışında kısa bir arama ile bir çok örnek proje bulabilirsiniz. (örn python örnek projeler). 

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

7. Adım : Sorular 

Bir yazılım geliştirirken mutlaka problemlerle karşılaşacaksınız. İyi haber sizin karşılaştığınız o problemle başka birinin mutlaka daha önce karşılaşmış olmasıdır. İlk olarak karşılaştığınız problemi Google da arayabilirsiniz. Yada geliştiricilere destek veren sitelere (formlara) sorunuzu sorabilirsiniz. Aşağıda  popüler yazılımcı destek sitelerini bulabilirsiniz;

Stack Overflow
Site Point Forums
Codecademy
FreeCodeCamp

Bu sitelere karşılaştığınız sorunları yazabilirsiniz ve yazmadan önce site içerisinde sorununuzu aratırsanız daha önce bir kaç farklı yolla çözülmüş versiyonunu da bulabilirsiniz.

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

8. Adım: Topluluklara Katılma

Son olarak yazılım dünyasında insanlarla tanışmanın hem bakış açınızı genişleteceği hem de bilgi seviyenizi ciddi anlamda  artıracağı su götürmez bir gerçek. Bu yüzden bulunduğunuz şehirdeki yazılım topluluklarına ve etkinliklere katılmak son derece önemli. 

Meetup
Kommunity

Yukarıda belirtmiş olduğum iki web sitesinin bir çok topluluğun etkinliklerini paylaştığı platformlar olduğunu söyleyebilirim. Burada paylaşılan etkinliklere hem fiziksel hem de sanal olarak katılabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere yazılım sektörüne nasıl giriş yapabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Evlerimizde daha fazla vakit geçirmek durumunda kaldığımız bu günlerde kendinize yeni bir hobi elde edebilirsiniz. Kimbilir belki ilerde bu alanda çalışmaya bile başlayabilir ya da kendi girişiminizi hayata geçirebilirsiniz. 

Yazılıma Giriş Rehberi
AIESEC Türkiye Blog

Share Article

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + one =

TOP
Sayfa yükleniyor...