fbpx

Renkli Makyaj Dünya’sının Öncüsü: Helena Rubinstein

blank

Renkli Makyaj Dünya’sının Öncüsü: Helena Rubinstein

Birçok kadının kendini tanımaya başladığı ilk zamanlarında annelerinin malzemelerini karıştırarak adım attığı sektördür makyaj. Büyüdüğümüz zaman belki çok kullanmasak dahi ne olursa olsun çarpıcı renkli bir ruj görünce ya da yeni bir malzemeye denk gelince çoğumuzun aklı gidiyor. Peki, ama bu sektörün ilk girişimcisi kimdi?

blank

Bu hayalperest girişimci 25 Aralık 1872 yılında Polonya’da doğan Helena Rubinstein’di. Başta tıp eğitimi alan sıradan bir öğrenciydi. Ancak ilgisinin bu yönde olmadığını anlayınca aile baskısından bunalıp Avustralya’ya amcasının yanına kaçtı. Sokakta fark ettiği ilk şeylerden biri kadınların maruz kaldığı fazla toz ve güneşten ciltlerinin bozulmuş olmasıydı. Böylece elinde bulundurduğu kremlerin ticareti ve aldığı bir miktar borç parayla ilk güzellik salonunu açtı.

blank

Daha sonra başka pazarlara açılmak için yeterli bilgi birikimine sahip olmadığını fark etti ve Paris’e eğitim almaya gitti. Bu arada Helena’nın şubeleri Paris, Londra ve Yeni Zelanda’da çoktan yerlerini almıştı. Birinci Dünya Savaşı sırasında dahi sığındığı Amerika’daki kadınların bakıma olan düşkünlüğünü kara çevirmiştir ve orada da bir güzellik merkezi açmayı başarmıştır.

blank

Oldukça hırslı olan Helena büyük bir miktar servet yapmış olmasına rağmen çevresi tarafında cimri olarak biliniyordu. Ayrıca savaş zamanında Almanya yanlısı olduğunu belirten tehdit unsurları içeren mektuplar alması onu manik depresif bir ruh haline sürüklemişti. Savaştan sonra tekrar çok sevdiği Paris’e geri döndü ve artık çok da iyi yönetemediği mal varlığını denetlemesi için 1953 yılında Helena Rubinstein Vakfı’nı kurdu.

blank

Yaşadığı çoğu zorluğa rağmen girişimci zekâsı ve şansı onu bu noktaya getiren en önemli faktörlerdi. 1 Nisan 1965 tarihinde New York’ta öldüğü sırada arkasında kadınların hala kullandığı kozmetik markası Helena Rubinstein, 100 milyon dolarlık servet ve insanlara yardım eden birçok vakıf bırakmıştı.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...