fbpx

GİTARINDA HAYATINI ANLATAN ADAM : ERIC CLAPTON

blank

GİTARINDA HAYATINI ANLATAN ADAM :   

ERIC CLAPTON

Müslüm, Bohemian Rhapsody, Walk The Line… Günümüzde çok sevdiğimiz müzisyenlerin biyografi filmlerini izleyip ‘’Vay be gerçekten böyle bir hayat mı yaşamışlar’’ diye sorguluyoruz. Bir nevi şok oluyoruz. Filmlerde kurgu var mıdır bilemeyiz ama filmi çıkmadan önce ‘’Slowhand’’ Eric Clapton’ın hikayesini öğrenebiliriz.

Zor Başlangıç

‘’Hayata 1-0 yenik başlamak’ ’deyimini biri kullanacaksa bu insan kesinlikle Küçük Eric olurdu. 30 Mart 1945 yılında yani 2.Dünya Savaşı devam ederken İngiltere Surrey’ de doğdu. Annesi o doğduğunda 16 yaşındaydı. Babası ise 24 yaşında Kanadalı bir askerdi. Savaş biter bitmez babası Kanada’ya geri döner. Eric bebekken annesi ise yine Kanadalı bir asker ile evlenerek evden ayrılır. Eric 9 yaşına kadar Anneannesi ve dedesini ‘’Anne ve Babası’’, gerçek annesini ise ‘’Ablası’’ olarak bilir. 9 yaşında Eric’in annesi yanında 6 yaşında bir çocukla yani üvey kardeşi ile eve ziyarete giderler. Ve tüm sırlar ortaya çıkar. Ablası bildiği kişinin gerçek annesi olduğunu öğrendiğinde hayatı allak bullak olur. Daha kötüsü annesinin bu duruma devam etmek istemesiydi.

blank

DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

13.Yaş günü yaklaşmaktadır. Eric yaşadıklarının etkisiyle beraber blues’a merak sarar ve dedesinden hediye olarak gitar almasını ister. Gitar alınır. Freddie King, Muddy Waters,Buddy Guy ve daha sonra birlikte albüm çıkaracakları üstat BB.King gibi sanatçıların şarkılarını dinleyerek gitarını geliştirdi. İlk grubu ‘’The Roosters’’ tı. Çok başarılı olamadılar. Sonra ‘’Casey Jones and The Engineers’’ deneyimi de başarısız oldu. ‘’Yardbirds’’ grubuyla kaderi değişti. Ve ‘’Slowhand’’ lakabını aldı. Daha sonraları ise ‘’John Mayall’s Bluesbreakers’’ grubuna katılıyor ve burada seyirciler tarafından ‘’Clapton is God’’ diye seslenmeye başlanıyor.Bu gruptan da ayrılıyor. Ve daha sonraları ‘’Cream’’ grubu kuruluyor.Bu grupta dağılıyor.Sırasıyla Blint Faith, Delaney & Bonnie & Friends ve en son Derek and The Dominos grubuna katılıyor. En son bu grupla meşhur şarkıyı çıkarıyorlar: Layla

blank

LEYLA İLE ERIC

Layla ile muhteşem başarılar yakalıyorlardı. Peki kimdi bu Layla? Cevap en yakın arkadaşı The Beatles’ın gitaristi George Harrison’ın eşi Pattie Boyd-Harrison’dı. Detaylara inmeden şarkıdan bir bölüm aktarayım.

 I tried to give you consolation 
When your old man had let you down. 
Like a fool, I fell in love with you, 
Turned my whole world upside down.

‘’Aptal gibi sana aşık oldum ve hayatım alt üst oldu’’.  Eric,Pattie’nin bu şarkıyı  şarkıyı dinleyip George’u tamamen bırakacağını düşünüyordu.  Ama hayatta her şey düşündüğümüz gibi olmuyor. Ve işe yaramadı. Zaman aktı ve Pattie ile George kavga edip evleri ayırdılar.  Zaman Eric’in zamanıydı ve onun kalbini çeldi.  Ancak bir problem vardı onlar hala evliydiler ve bu Eric için ağır bir durumdu. Eric, George ile konuştu ve onun altın sözleri sayesinde George ile arasını bozmadı. Pattie,George ile boşanıp Eric ile evlendi.  Ama Eric Laylasına sadık olamadı. Onu Alice Ormsby-Gore ile aldattı. Boşandılar.  Yvonne Kelly ile ilişkisinden kızı Ruth doğdu. Daha sonra ise Lori Del Santo’dan oğlu Connor dünyaya geldi.

blank

 

CENNETTE GÖZYAŞLARI

Dolu dolu bir yaşam yaşamıştı Eric ama hayat devam ediyordu. 1-0 yenik başladığı hayat 2. golünü atıyordu. Ve bu golden sonra maçı geri döndürmek daha da imkansızlaşmıştı. Çünkü oğlu Conor henüz 4 yaşındayken New York’ta 53.kattan düşüp hayata gözlerini yumdu.  Tam bir yıkımdı onun için ve bu yıkımı en meşhur şarkılarından biri olacak ‘’Tears in Heaven’’da anlatıyordu.

Would you know my name
If I saw you in heaven?
Would it be the same
If I saw you in heaven?
I must be strong and carry on

Cause I know I don’t belong here in heaven

blank

 

ALKOL,UYUŞTURUCU,DEPRESYON…

Eric’in kötü alışkanlıklarla ilgili problemleri vardı ve bu problemleri çözmek için bir süreliğine müziğe ara verdi. Arındı.  Rehabilatasyon merkezlerine para yetiştiremeyecek insanlar için ‘’Crossroads Rehabilitation Centre’’ı kurdu. Bu merkezin masraflarını karşılamak için ‘’Crossroads Turları’’ düzenledi. Özel eşyalarını sattı.

blank

 

ERIC CLAPTON VE  YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

Bir rivayete göre Eric Clapton Amerika’dan 6 adet ”Fender” gitar alır. Bunların 3’ü aralarında George Harrison’ında arasında bulunduğu 3 arkadaşına verir. Geriye kalan 3 gitarın en iyi parçalarını söktürüp ”Blackie”yi oluşturuyor. Sauron’un kendi yaptığı yüzük gibi.

blank

 VE SON…

Bu inanılmaz hayatında Eric gerçekten gitarın tanrısı oldu. Tam tamına 19 Grammy Ödülü kazandı. 3 defa Hall Of Fame’e giren tek sanatçı ünvanına erişti. 2016 yılında parmaklarının artık eskisi gibi gitar çalamayacağını düşündüğü için müziği bıraktı.

blank

 

Etiketler:
Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...