fbpx

SEYAHAT PLANLAMASI NASIL YAPILIR?

blank

SEYAHAT PLANLAMASI NASIL YAPILIR?

 Gideceğimiz yer ile ilgili önceden bir plan oluşturmak, gezimizi daha planlı hale getiriyor. seyahat planı olmazsa olmazlardan. Çünkü iyi planlanmış bir seyahat, hem zaman olarak bize vakit kazandırır hem de rotamızı daha belirgin yapar.

Unutmamalıyız ki iyi bir seyahatin arkasında mutlaka iyi planlanmış bir gezi rotası bulunmaktadır. Benim şimdiye kadar ki gezilerimin vazgeçilmezi de budur aslında, planlı olmak. Sesinizi duyar gibiyim, elbette bazen planlarımızın dışında bazı gelişen durumlar söz konusu olabiliyor. Onlar anlık değişen durumlar ki umarım seyahatlerimizde çok sık rastlamayız. Gelin, biraz da, planlı seyahatimizi nasıl yapmalıyız bakalım.

blank

Planlama, bilet alınmadan önce yapılmalıdır;

Seyahat planlaması yaparken önemli olan bilet almadan yapmamızdır. Gideceğimiz yeri de buna göre seçmeliyiz. Örneğin; yazın ya da bahar da, gezmekten çok daha zevk alacağımız bir yere kışın gitmemeliyiz, zaman ayarlamasını buna göre yapmalıyız. Gideceğimiz yerin mevsimini, hava durumunu, gezeceğimiz yerlerin açıklık durumunu (bazı durumlarda gezi alanları kapalı olabiliyor, müze vb.) kontrol etmemiz gerekiyor.

Kalacak Yer – Konaklama belirleme

Eğer yurtdışında bir seyahat planı oluşturuyorsak, konaklama için çok önceden bir araştırma yapmak gerekiyor söz konusu yakın zamanda yapılan küçük çaplı araştırma da otel vb. konaklama yeri bulmakta zorluk çekebiliyoruz. Yurtiçi bir gezi turunda ise konaklama yerini, yine önceden belirlemek bizim için çok yararlı olacaktır. Çünkü, popüleritesi fazla olan bir bölgede konaklama da zorluk çekme ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız.

blank

Gezi rotası belirleme

Gideceğimiz şehir ya da ülkeyi belirledikten sonra orada kalacağımız zaman zarfında, neler yapabileceğimizi araştırabiliriz. Bunun için her ülkenin tanıtım sayfaları oluyor, onları takip edebiliriz. Emin olun çok yararlı olacaktır. Bir not defterine gidebileceğiniz yerleri (örneğin; müze,park,seyyahların uğrak noktaları vb.) not alabilirsiniz bu size gittiğinizde orada çok daha yardımcı olacaktır.

Bazı rehberlik şirketleri de mevcut, onlar ile birlikte de bir seyahat rotası çizebilirsiniz, size çok yardımcı olacaktır. Ama benim gibi, kendiniz keşfetmeyi seviyorsanız, gittiğiniz bir şehirde kaybolmayı, heyecana ortak olmak tan daha çok keyif alıyorsanız, daha önce aldığınız notları tekrar düşünün derim.

Seyahat zamanını belirleme

Yolculuğa ne zaman çıkmakta çok düşünceli oluyorsanız, sömestr tatillerini, önemli gün tatillerini, bayram tatillerini çok güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Hem sizin için de acaba ne zaman gitsem kavramı yok olacaktır.

AIESEC ile seyahat planlaması;

AIESEC ile ilgili bir proje ile bir seyahat planlaması da yapabilirsiniz. Hem gitmiş olduğunuz bölgenin kültürünü öğrenmiş olacaksınız, hem çok güzel bir projenin içinde olacaksınız, hem de hiç unutamayacağınız çok güzel dostluklar kazanacaksınız. Seyahatiniz böylece daha anlam kazanabilir. AIESEC projeleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, https://aiesec.org/ sitesine uğramanızı tavsiye ederim.

   BOL SEYAHATLER DİLERİM 🙂

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...