fbpx

Stephen Hawking’den Hayat Dersi Niteliğinde 9 Söz

  • Home
  • Genel
  • Stephen Hawking’den Hayat Dersi Niteliğinde 9 Söz
blank

Bilim dünyasının en dâhilerinden biri sayılan Stephen Hawking’den öğrenebileceğimiz çok şey var. Hayata bakış açısı ,yaşayışı, başarıları ve bu yolda veda ettikleri..

21 yaşında Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) tanısı konulduğunda, doktorlar Stephen Hawking’in yalnızca birkaç sene yaşayabileceğini söylemişlerdi.Ancak o 54 fazla sene yaşadı. Ardında evrim bilimi, kuantum fiziği, kara delik ve uzay bilimi ile ilgili pek çok önemli çalışma bırakarak 76 yaşında hayata gözlerini kapadı.

Günümüzün Einstein’ı olarak adlandırılan Stephen Hawking ‘in, sizlere ilham vermesini umduğumuz birkaç sözünü sıraladık.

1. “Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.”

2. “Biz, oldukça ortalama bir yıldızın ufak bir gezegeninde ki gelişmiş maymun türleriyiz. Fakat evreni anlayabiliyoruz. İşte bu bizi çok özel kılıyor.”

 

3. “Bir süper kahraman olmayı seçecek olsam Superman olurdum. Superman’de bende olmayan her şey var.”

4.  “Okulda ortalamayı geçemeyen bir öğrenciydim. Çok zeki öğrencilerin olduğu bir sınıftı. Ödevlerim düzensizdi ve öğretmenlerim el yazımdan şikayetçilerdi. Ama sınıf arkadaşlarım herhalde benden daha iyi şeyler çıkacağını ön görerek,  bana “Einstein” lakabını takmışlardı. 12 yaşımdayken, bir arkadaşım başka bir arkadaşımla ‘benim hiçbir yere gelemeyeceğim’ üzerine bir çanta dolusu şekerine iddiaya girmişlerdi. İddianın sonucunu bilmiyorum.Neye göre karar vereceğiz ki?”

5. “Din ve bilim arasında önemli bir fark vardır. Din, otoriyete kuruluyken; bilim, gözlem ve mantığa dayanır. Bilim galip çıkacaktır, çünkü işe yarar.”

6. “21 yaşına geldiğimde beklentilerim sıfıra inmişti. Ondan sonra olan her şey bonus oldu.”

7. “Bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. İki, çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın.”

8. “Öyle veya böyle, bizler tamamen kendi kendine yeterli ve bir başlangıcı veya bir sonu olmayan bir evrende yaşadığımıza inanıp inanamayacağımızı birkaç yıl içerisinde öğrenmiş olacağız.”

9. “Birisi bir daha size hata yapmanızdan şikayetçi olursa, ona bunun iyi bir şey olabileceğini söyleyin. ‘Ne sen, ne ben hatasız bir şekilde varoluruz.’ deyin.”

 

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...