fbpx

Tutkunuzu Kariyerinize Dönüştürmeniz İçin 5 Adım!

  • Home
  • Kariyer
  • Tutkunuzu Kariyerinize Dönüştürmeniz İçin 5 Adım!
blank

”Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın.” diyor Confucius.

Araştırmalara göre çalışan insanların %85’i işlerinden memnun değil. İnsanların büyük çoğunluğu ya istihdam durumlarından hoşlanmıyor ya da tamamen nefret ediyor.

Kötü yönetimden tatmin edici olmayan işe kadar işinizden zevk almamanızın pek çok nedeni olsa da, neyi yapmanız gerektiğinden emin olmanın bir yolu vardır: 

Tutkunuzu kariyerinize dönüştürmek .

Bu yazımızda hayatınızın şekillenmesinde büyük etkiye sahip olan kariyerinizin doğru başlangıcı için gerekli adımları derledik.

1. Tutkunuzu Keşfedin

blank
Tutkunuzu Kariyerinize Dönüştürmeniz İçin 5 Adım!
AIESEC Türkiye Blog

Bir tutkuyu kariyere dönüştürmeden önce, tutkularınızın ne olduğunu elbette öğrenmelisiniz. Hepimizin ilgilendiği, yaptığı ve uzun süre yapmaya devam ettiği şeyler vardır, ancak bunlar genellikle tutku değildir. 

İlgi alanlarımız, geçici faaliyetler ve nedenleri hayatınız boyunca değişebilir ve değişecektir. Öte yandan tutkular uzun ömürlüdür. Tutkular, çalışma sebebiniz, neşenizin kaynağı ve her an aklınızdaki ilkesel bir şeydir. 

Örneğin yoga yapmaktan hoşlanıyor musunuz?

Yoksa yoga için mi yaşıyorsunuz? Yıllardır zihninizin ön saflarında yer aldı mı? Size sizi her sabah uyandıracak bir neden veriyor mu?

Tutkunuz yoga ise bu sorulara “evet” cevabını vermeniz gerekir.

 

2. Tutku Kariyerinizi Planlayın

blank
Tutkunuzu Kariyerinize Dönüştürmeniz İçin 5 Adım!
AIESEC Türkiye Blog

Tutkunuzu belirledikten sonra, doğrudan ilgili işleri aramaya geçmeyin.

Tutkunuz daha iyisini hak ediyor.

İlk olarak, kariyer yolunuzu ve tutkunuzu bütünüyle nasıl destekleyeceğini planlayın. Eğer bir öğrenci veya genç bir profesyonelseniz, elbette emekli olana kadar tüm planınızın haritasını çıkarmak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, temel bir taslak oluşturun ve kendinize aşağıdaki gibi önemli sorular sorun:

  • Tutkunuz ömür boyu sürecek bir kariyere nasıl dönüşebilir?
  • Doldurulması gereken boşluk var mı?
  • Bir girişimci mi olacaksınız yoksa tutkunuzu başka bir şirketin parçası olarak mı uygulayacaksınız?
  • Tutku kariyerinizi ilerletmek için ne yapmanız gerekecek?
  • B Planınız var mı?

 

3. Eğitim ve Sertifika Alın

blank
Tutkunuzu Kariyerinize Dönüştürmeniz İçin 5 Adım!
AIESEC Türkiye Blog

Tutkunuz eğlenceli bir aktivite ise, onu uygun gördüğünüz şekilde büyütebilir ve geliştirebilirsiniz.

Ancak, tutkunuz mesleğiniz olduğunda, başarılı olmak için nitelikli olmanız gerekir.

Çevrimiçi üniversitelerde veya kurumlar bünyesinde sertifika kursları arayın. Önde gelen endüstri kuruluşlarını araştırın ve eğitim programlarından biriyle sertifika almayı düşünün. 

Diyelim ki tutkunuz seyahat etmek ve yolculuk, tutkunuzu bir kariyere dönüştürmek istiyorsunuz. Üniversiteye başvuruyorsanız, belki de turizm hukuku, uluslararası ticaret veya konaklama yönetimi alanlarında bir derece alacaksınız. Veya zaten bir profesyonelseniz, seyahat ekonomisi sertifikası almak kariyerinizi tasarlamada önemli ölçüt olacaktır.

Yeterli sertifikalar ile, sonunda bu tutku alanında kendinize bir profesyonel diyebilirsiniz!

Eğitim platformları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 

4. İlgili Kariyerleri de Düşünün

blank
Tutkunuzu Kariyerinize Dönüştürmeniz İçin 5 Adım!
AIESEC Türkiye Blog

Tutkunuzdan ödün vermenizi istemiyoruz. Ancak başlarken alternatiflere sahip olmak akıllıca bir tercihtir. 

Tutkunuzu bir kariyere dönüştürmek, en azından başlangıçta fedakarlık gerektirir. Hayat sana limon verirse, limonata yap. Öyle ya da böyle tutkunuzla ilişkili olan ve yavaş yavaş oraya ulaşmanıza yardımcı olacak bir şeyi kabul etmeye hevesli olmalısınız.

Diyelim ki, topluluğunuz için bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Bir Sivil Toplum Kuruluşunda gönüllülük pozisyonunu deneyebilirsiniz. 

 

5. Sabırlı Olun

blank
Tutkunuzu Kariyerinize Dönüştürmeniz İçin 5 Adım!
AIESEC Türkiye Blog

Hangi alanı seçerseniz seçin, engellerle ve aksiliklerle karşılaşacaksınız. 

Cesaretinizin kırılmasına izin vermemeye çalışın. Değişimin sürekli olduğunu bilin ve direnç oluşturmayı öğrenin. Eleştiri alırsanız, olumsuz geri bildirim alırsanız veya hata yaparsanız, adım adım ilerleyin ve kendinizi bir sonraki seviyeye ilerletmek için kullanın. 

Tutkunuzu tam zamanlı bir kariyer olarak sürdürmek kulağa havalı gelebilir, ancak yolculuk kolay olmayabilir. Bir mücadeleye hazır olmalısınız ve ayrıca becerilerinizi geliştirmek için çalışmalısınız. İşinize duyduğunuz heves ve tutku bir yana, kendinize güvenmeniz ve en iyi yaptığınız şeyi yapmaya devam etmeniz gerekir.

 

Bu, tutkunuzu kariyere dönüştürmeniz için rehberimiz ve umarız tatmin edici bir profesyonel seçim yapmanıza yardımcı olur.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...