fbpx

Ülkelere Göre Geleneksel Şapka Çeşitleri

  • Home
  • Genel
  • Ülkelere Göre Geleneksel Şapka Çeşitleri
blank

Ülkelerin bulunduğu coğrafik konumlara ve sosyal yapılarına göre değişim gösteren birçok giyim tarzı dünyanın şekillenmesinde büyük ölçüde rol oynamıştır. Bu kimi zaman moda ikonlarıyla kimi zaman izlediğimiz filmlerle hayatımızın birçok yerine girerek bizim de hayatımızı renklendirerek şekillenmesine yol olmuştur. Bazı ülkeler ise sıra dışı şapkalarıyla ön plana çıkarak dünyayı süslemiştir.

1. Rusya- Ushanka

blank

Ushanka özellikle Rus Kalpağı veya kulak şapkası olarak bilinen günümüzde sadece Rusya’da değil birçok ülkede bir moda ikonu haline gelen bir şapka türüdür. Soğuk havalarda baş, kulak ve boğaz bölgesini koruyarak özellikle soğuk iklimlerde yaşayan insanlar için vazgeçilmez bir tercihtir.

 

2. Meksika- Sombrero

blank

Sıcak bir ülke olan Meksika’da ise Sombrero çok yaygın bir şapka türü olup İspanyollar aracılığıyla tüm dünyada tanınan bir şapka haline gelmiştir. Sombrero’nun kelime kökeni ‘Sombra’ olup İspanyolca Gölge anlamına gelmektedir. Tabi sıcak iklimde yaşayan insanlar için de bu geniş yapılı şapka yüzlerini sürekli gölge altında tutarak Siesta yaparlarken güneşten korunmalarını sağlar.

 

3. Amerika – Cowboy Hat

blank

Meksika’nın Sombrero’sundan ilham alınarak yapılmış olan Kovboy Şapkaları ise tabii ki Western filmlerinin muhteşem bir ikonu haline gelmiştir. Kuzey Amerika’dan çıkıp tüm dünyaya yayılan bu şapkalar ise her bölgede değişik modellerde olup o bölgedeki insanların kültürüyle harmanlaşmış bir yapıda olmuştur.

 

4. Jamaika- Rastacap

blank

Rastafaryan akımıyla dünyanın bir çok yerine yayılan bu bereler ise Jamaika’nın renkli ortamında şekillenip bugün ki konumuna ulaşmıştır. Özellikle Bob Marley ile birlikte bir dönemlerin moda ikonu haline gelip bir çok gencin hayatında önemli bir parça haline gelmiştir.

 

5. Peru- Chullo

blank

Peru’nun kültürel bir ikonu olan Chullo ise kulak örten yapısı ile Ushanka’ya benzerken aslında el örmesi olup Peru’daki insanların kültürel yapılarıyla çok çeşitli hallerde olmuştur. Bir çok değişik rengiyle bir görsel ziyafet sunan bu şapkalar alpaka veya koyun yününden yapılarak insanların kulaklarının üşümemesi için muhteşem bir alternatif haline gelmiştir.

 

6. Belçika- Bearskin

blank

Belçika askerleriyle özleşmiş olan bu şapka ise tamamen tüylü ve uzun yapısıyla dikkat çekiyor. Günümüzde ise dünyanın birçok yerinde askeri olarak kullanım göstermektedir.

Share Article
TOP
blank
Sayfa yükleniyor...