fbpx

Sabahattin Ali’nin Kaleminden 4 Kitap Önerisi

blank

Sabahattin Ali belki de birçoğumuzun Kürk Mantolu Madonna kitabıyla tanıdığı bir yazar. Fakat elbette tek kitabı bu değil. Sabahattin Ali romanları ve hikayeleri ile ünlenen başarılı bir yazarımız. Senin için önerdiğimiz kitapları aşağıda bulabilirsin.

 

1- Kuyucaklı Yusuf

Bu romanda Anadolu insanının 1930’lardaki bakış açısı anlatılıyor. Sabahattin Ali bu kitabını hapiste yatarken ve aynı zamanda şehitli şehirlerde öğretmenlik yaparken yazmış.

kuyucaklı yusuf ile ilgili görsel sonucu

 

2- İçimizdeki Şeytan

Birbirini severek evlenen, hayata bakış tarzları, kişilikleri farklı olan iki gencin anlaşamayarak ayrılmalarını konu edinen bir romandır. Fakat iki genç birbirlerini tanımaya fırsat bulamadan dünya evine girerler ve zıt karakterlerin anlaşamaması durumundan birbirlerinden uzaklaşırlar.

içimizdeki şeytan ile ilgili görsel sonucu

 

3- Kamyon

Bu kitap birçok hikayenin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Anadolu’nun farklı yerlerinden birden fazla insanının hikayesini bulabilirsin.

sabahattin ali ile ilgili görsel sonucu

 

4- Kürk Mantolu Madonna

Hepimizin bildiği belki de birçoğumuzun okuduğu Sabahattin Ali’nin en meşhur kitabı. Kitap Raif Efendi karakterinin Maria ile yaşadığı büyük aşkı anlatıyor.

kürk mantolu madonna ile ilgili görsel sonucu

 

BONUS: Eğer İstanbul’daysan ve gezmek istiyorsan, Taksim’deki Yapı Kredi Kültür yayınlarındaki “Sabahattin Ali’nin Şehirleri” sergisini gezebilirsin. Hem şiirlerinden, kitaplarından sözler bulurken hem de güzel bir sergi görebilirsin.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...