fbpx

Zihninizi Olumsuza Kapatmanıza Yardımcı Olacak 4 Yöntem

blank

Her gün alarmla uyandığımızda, otobüse geç kaldığımızda, derste işlenen şeyleri asla anlamadığımızda ya da üstlendiğimiz sorumluluklar fazla geldiğinde kontrol edemediğimiz olumsuz düşünceler zihnimizi sarmaya başlar. Bizi başaramayacağımıza inandırmaya çalışırlar. Eğer siz de bu gibi küçük çözülebilecek şeyler karşısında zihni olumsuza yönelenlerden iseniz kendinizi motive etmenin yollarını yazının devamında bulabilirsiniz.

  1. Kapasitenizi yapamayacağınız şeyler yerine yapabileceklerinize odaklayın.

blank

Bir işe başlamadan önce kendinizi çok iyi tanıyor olmanız gerekiyor. Yeteneklerinizi ve kapasitenizi bilmek sizi doğru noktaya götürür. Ancak kendimizi olduğumuzdan fazla düşünmek ve işin sonucunda başarılı olamamak zihninizi olumsuza sürükler. Bu sebepten öncelikle kapasitenizin neye uygun olduğunu belirleyin.

  1. Çevrenizde olumlu düşünen insanları daha çok barındırın.

blank

Araştırmalara göre sürekli olumsuz düşünen insanlar etrafındaki insanların enerji dalgalarını değiştiriyor. Çok enerjik ve mutlu insanlar bir süre sonra karşısındaki insandan etkilenip istemsizce daha karamsar düşünmeye başlıyor. Bunu engellemek için daima yanınızda olumlu düşünen, konuşan ve davranan insanlar bulundurun.

  1. Herhangi bir eyleme başlamadan önce bir beklenti yönetimi yapın.

blank

Enerjinizi sizi sonucunda mutlu etmeyecek bir şeye harcamak bir nevi boşa harcamak gibidir. Başlamadan önce sonucunu düşünmediğiniz eylemler sonucunda sizi mutlu etmediği zaman zihniniz bu zaman çerçevesinde kaçırdığınız şanslara odaklanarak sizi olumsuzluğa sürükler. Ancak başlangıçta beklenti yönetimi yapıp bunun sonucunda eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmemek sizi ikilemlerden uzak tutar.

  1. Olmasını dilediğiniz olayları güvendiğiniz kişilere anlatın.

blank

Bazen içinde bulunduğumuz ve olmasını çok istediğimiz bir olay çıkmaza girdiğinde zihnimiz buna bir çözüm yolu bulmakta zorlanır ve sizi vazgeçmeye itekler. Ancak çevrenizden güvendiğiniz bir insanın bu çalışmanızı ve isteğinizi biliyor olması hem sizi vazgeçme yolundan çevirir hem de başka bir bakış açısı ile görmenize yardım eder.

Zihnimiz aslında bizim düşündüğümüz kadar mükemmel değil. Çoğu zaman bizi olumsuza veya pes etmeye itekler. Bu yüzden onu yönetmek ve kararlarınızı şekillendirmek sizin elinizde. Bu dört madde benim de günlük hayatta uyguladığım alışkanlıklar. Umarım sizin de zihninizi olumsuzluklardan uzaklaştırmaya ve kendinizi motive etmenize yardımcı olurlar.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...