fbpx

+1 FARK İLE YAŞAMAK | 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

  • Home
  • Genel
  • +1 FARK İLE YAŞAMAK | 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
blank

Down sendromu, genetik bir farklılık. Toplumda yaygın olan bu genetik farklılığa dikkat çekmek ve bilinçlendirmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 2011 yılında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü ilan edilmiştir. Peki Down sendromu nedir? Bu farklılığa sahip insanlara neden bizim için önemli?

blank

 

Down Sendromu, bir kromozom anomalisidir. Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom’lu bireylerde ki kromozom sayısı 47’dir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Bu sebepten dolayı Down Sendromu Trisomy 21 diye de bilinmektedir.Bu farklılığa sahip bireyler gerekli odak ile gelişim gösterebilir ve topluma kazandırılabilir. Down Sendromlu bireyler kendi aralarında da farklılık gösterebilirler, bu nedenle bireyin ihtiyaçlarına uygun bir programla özel eğitim, sosyal ve duyusal gelişimi, bilişsel gelişimi ve motor gelişimi desteklenmelidir. Bu sürecin en önemli ayağı psikolojik destek sürecidir. Bu farklılığa sahip insanların topluma kazandırılabilmesi ve bu bireylerin diğer insanlardan farklı olmadığını gösterebilmemiz için, toplumda Down Sendromlu insanlara her alanda yer verilmeli, bununla birlikte bu insanların gerekli sosyalliği geçebilmesi amacıyla onların günlük hayatta önünde engel olabilecek her zorluğu kaldırabilmemiz gereklidir. Peki birey olarak etki yaratmak için biz neler yapabilir? 

blank

Bizler Down Sendromlu bireylerin sahip olduğu farklılıklardan korkmamalı ve bunun üzerine gitmeli, bu farklılığın ne olduğunu daha iyi öğrenmeliyiz. Bu bireyler ile sürekli iletişim halinde olup, onları topluma kazandırmayı amaçlayan projelere destek vermeliyiz. Bu tip projeler sayesinde Down Sendromlu bireyleri daha sağlıklı bir şekilde topluma kazandırabiliriz. Unutmamamız gereken şey onlar bizlerden farklı değil. Toplumda var olan bu önyargıyı onların elinden tutup beraber kırmalıyız. Haydi sen de bu etkiyi yaratmaya başla…

Ömer Özkal

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...