fbpx

Hayalleri İle Günümüz Dünyasına Şekil Veren Girişimci: Elon Musk

  • Home
  • Girişimcilik
  • Hayalleri İle Günümüz Dünyasına Şekil Veren Girişimci: Elon Musk
blank

Yeniden kullanılabilen roketler, otonom araçlar, tüm dünyada ucuz internet, uzayda koloniler kurma.. Bu hayaller girişimci Elon Musk’a ait. Hatta bazırları şuan hayatımızda olan hayaller. Gerçek hayalleri olan ve her sene bir önceki modelin aynısını piyasaya  sürüp 6, 7, 8 diye pazarlamayan girişimci Elon Musk kimdir?

1971 yılında ırkçı ayrımcılığın yaşandığı Güney Afrika’da doğup büyüdü. Bütün gün kitaplarını elinden düşürmeyen Musk, arkadaşları tarafından dışlandı, ezildi hatta çok dayak yedi. Zaten tutunacağı tek dalı hayalleri olunca onların peşinden gitmek için adımlar atmak istedi. İşte bir başarı hikayesinin ilk cümleleri…

Blaster Game
blank

12 yaşındayken sadece 6 ayda programlamayı kendi kendine öğrenen Musk ilk eserini ortaya koymuştu bile. Blaster adında bir oyun. Oyunun amacı ateş ederek karşıdaki düşmanları vurmak. Oyunun o zaman emsalleri vardı ve özel bir oyun değildi ama başka bir şey gösteriyordu bize. Güney Afrika’da programlama öğrenmek ve bunlarla bir şey çıkarmak şimdiki kadar kolay değildi. Sömürge dışarıda kol geziyordu ve bunlardan izole olmak oldukça zordu. Bu oyunu ünlü bir şirkete satmayı başaran Musk, daha iyi ve büyük şeyler yapabileceğine olan inancını büyütüp ve önce Kanada’ya oradan da Amerika’ya geçti.

Zip2
blank

Üniversite de Ekonomi ve Fizik okumaya başlayan genç Elon’ın kendine en çok sorduğu soru “Bu hayatta ne yapacağım?” sorusu olmuş. Dünyayı değiştirme fikirleri yeni yeni filizlenmeye başlamışken 25 yaşında internet patlayıvermiş. Bunu fırsat olarak gören Musk kardeşi Kimbal ile birlikte Zip2 ‘yu kurmuş. İnternet tabanlı harita içeren bir sarı sayfalar web sitesi olan Zip2 yu Compaq şirketine 22 milyon dolara satarak diğer hayallerine adım atacak sermayeyi elde etmiştir.

PayPal
blank

Çoğumuzun yakından tanıdığı online ödeme aracı PayPal’da yine onun eseri. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte kullanım oranı artan ödeme aracı PayPal, Elon Musk’ın hayalleri için çok güzel bir finansman oluyor. Nihayetinde bu şirketi de dünyamıza kazandırdıktan sonra satan Elon bir sonraki hayaline koşmaya başlıyor..

SpaceX
blank

İşte karşınızda yıllardır yerinde sayan Uzay Çağı’nı bir adım öteye taşıyan şirket, SpaceX. 2002 yılında parasını son kuruşuna kadar bu işe yatırıp insanlığın geleceğine yatırım yapıyor ve SpaceX’i kuruyor. Deneme uçuşları, roketler ve hatta yeni uzay giysileri tasarlıyor. Ama uzaya gitmenin çok pahalı bir iş olduğunu bilen girişimci yan gelir kaynaklarının bu işe finansman olmasını sağlamak amacıyla bir sonraki girişimine başlıyor…

Tesla Motors
blank

Tesla Motors şüphesiz otomobil dünyasında büyük bir rekabetin başlamasına kıvılcım oldu. Otonom araçlar, otomatik park sistemleri ve yeni güvenlik önlemleri. Bu özelliklerin hepsi hayatımıza Tesla Motors girdikten sonra oluşan rekabetten ortaya çıktı.

Kariyerinde çok zorluklar yaşayan Elon Musk 2008 yılındaki mali krizde herşeyini kaybetmeyle karşı karşıya kalıyor, yılmıyor. Önce Nasa’nın kontratlarını kazanmasıyla SpaceX ve Model S’in başarısıyla da Tesla bu krizi de girişimci Elon Musk’a yara aldırmadan geçmesini sağlıyor.

İki şirket CEO’su ve 5 çocuk babası üstelik haftada 100 saat çalışan girişimci Elon Musk.

Yeniden kullanılabilen roketler, HyperLoop, tüm dünya’da kullanılabilecek olan uzaydan ucuz internet ve yeni toplu taşıma sistemleri gibi birçok hayale sahip olan Elon Musk’ı tebrik ediyor ve yeni girişimlerini meraklı gözlerle bekliyoruz.

 

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...