fbpx

Starlink: Dünyanın Her Yerine Yüksek Hızda İnternet 10$

blank

Bir Elon Musk Projesi: Starlink

Günümüzde internet erişiminde tüm dünyada eşitsizlik söz konusu ve bunun bazı sebepleri ya da problemleri elbette var. Ancak altyapı ve hizmet konusunda eğer bu proje tamamlanırsa insanlık tarihinin önemli dönüm noktalarından biri daha gerçekleşmiş olacak. Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takım yıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Bir Elon Musk Projesi: Starlink

Eğer belirsiz bir pandeminin içinde değilseniz ya da bir uzay boşluğunda sıkışmadıysanız, Elon Musk’ın kim olduğundan haberiniz vardır. SpaceX ve Tesla’nın patronu, geleceği yönlendiren teknolojilerinin yanı sıra kamuoyunun gözünde oluşturduğu karakter ile sürekli gündemde olan bir isim. Kasım 2017’de ülkemizi de ziyaret etmişti.Yeni nesil Türksat uydularının Falcon 9 roketleri ile ateşlenmesine dair anlaşma yapan Musk, Türkiye ziyaretini +1 milyon sosyal medya takipçisi ile sonlandırmıştı.

Özel uzay-havacılık firması SpaceX ve otonom-elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın elde ettiği başarılar, “Demir Adam”ın 2020’lerin ötesine uzanan yeni fütürist projelerini hayata geçirebilmesi için kritik önem arz ediyor.Bu projelerden bir tanesi, tabi ki Starlink.

Küresel uydu-internet projesi ağını temsil eden Starlink, başarılı olması halinde dünyanın dört bir yanına yüksek hızda internet hizmeti sunacak. Ancak bunu hayal etmesi bile ne kadar zor ise tamamlanacağı güne kadar geçen süreç de hiç kolay olmayacak. Starlink, 2020’nin sonlarında Kuzey ABD ve Kanada’da hizmet vermeyi hedefliyor ve 2021 yılına kadar nüfusun yoğun olduğu yani dünyanın neredeyse küresel kapsamına hızla genişleyecek.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Bir Elon Musk Projesi: Starlink

Dünyanın Tam Tepesinde Yüksek Hızda İnternet Erişimi

Geleneksel uydu internetinden çok daha yüksek performans ve yer altyapısı sınırlamaları ile sınırlandırılmamış küresel bir ağla Starlink, erişimin güvenilir olmadığı, pahalı olduğu veya tamamen kullanılamadığı konumlara bile yüksek hızlı geniş bant interneti sunacak.

Starlink, tüm yasal ve endüstri standartlarını karşılayan veya aşan yörüngedeki enkaz azaltma işlemlerinin öncüsüdür.Yaşamın sonunda, uydular birkaç ay boyunca deorbit yapmak için yerleşik tahrik sistemlerini kullanacaklar. Olası bir olayda tahrik sistemi çalışmaz hale gelirse, uydular 1-5 yıl içinde Dünya’nın atmosferinde yanacak, daha yüksek irtifalarda gerekli olan yüzlerce veya binlerce yıldan önemli ölçüde daha az olacaktır.

Starlink uyduları, uzay enkazları ve diğer uzay araçları ile çarpışmaları önlemek için manevraları bağımsız olarak gerçekleştirme amacıyla ABD Savunma Bakanlığı‘nın enkaz izleme sisteminden gelen girdileri kullanıyor.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Bir Elon Musk Projesi: Starlink

Özellikleri mi? Evet Anlamak Güç !

Her uydu yaklaşık 260 kg ağırlığındadır ve yoğun bir fırlatma yığınının SpaceX’in Falcon 9 roketinin fırlatma özelliklerinden tam olarak yararlanmasını sağlayan kompakt, düz panel bir tasarıma sahiptir.Her bir uydudaki 4 güçlü fazlı dizi anteni ile, çok daha düşük bir maliyet siparişi için çok kısa bir sürede çok büyük miktarda verim yerleştirilebilir ve yönlendirilebilir. Starlink uyduları, sistemi önemli ölçüde basitleştiren tek bir güneş dizisine sahiptir; güneş pilleri standartlaştırılmıştır ve üretim sürecine kolayca entegre edilebilir.


Starlink uyduları, uyduların yörüngede dönmesini, uzayda manevra yapmasını ve kullanım ömürlerinin sonunda drenaj yapmasını sağlayan kriptonla çalışan verimli iyon iticilerle donatılmıştır. Starlink şimdiye kadar uçan ilk kripton güdümlü uzay aracıdır.Özel yapım dahili navigasyon sensörleri, her uyduya tavrını söyler, bu da geniş bant veriminin hassas bir şekilde yerleştirilmesine yardımcı olur.

https://twitter.com/SpaceX/status/1255907211533901825?s=20
AIESEC Türkiye Blog
Bir Elon Musk Projesi: Starlink

Musk, birçoğu birbirinin kopyası girişimci hikayelerinin uzantısı görülebilecek bir isim değil. Defalarca iflaslardan kurtardığı SpaceX ve Tesla, bugün dünyanın en başarılı ileri teknoloji firmaları arasında. Tesla, dünyanın en başarılı elektrikli otomobil üreticilerinden biri iken, SpaceX özel uzay-havacılık firmaları arasında bir numaralı uydu taşımacılığı firması konumunda. Süper hızlı yeraltı taşımacılığı sistemi Hyperloop’u inşa eden The Boring Company, Musk’ın en yeni startup’ı. 

Yoğun geçen yazın sonlarına doğru, Musk tekrar projelerine yoğunlaşmış durumda. Vücut bulmaya başlayan en önemli yatırım ise Starlink.

Süper Hızlı İnternet Devriminin Başlangıcı

SpaceX, Starlink projesini 2015’te hayata geçirdi ve 2017’de ABD hükümetinden gerekli izinler alındı. Amaç, yörüngeye toplamda 4,425 uydu ateşleyerek küresel internet ağı kurmak. Yörüngede şu an görev yapan 1,459 uydu bulunuyor. Uzay çöplüğü olarak boş boş gezinenlerin sayısı ise tam 2,600. Bu kadar büyük bir karmaşanın içinde dünyanın roket yakıtını harcayarak bir uydu ağı kurmak haliyle herkesin kalkışabileceği bir proje değil. Buna rağmen SpaceX ilk adımı başarıyla tamamlamış durumda.

22 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen ateşlemede, Tintin A ve Tintin B olarak adlandırılan ilk iki Starlink uydusu California, Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden yörüngeye ateşlendi. Demo amaçlı kullanılan uydular, başarıyla Dünya’ya sinyal göndermeye başladı. İleride Starlink’in bir parçası olup olmayacakları ise belirsiz.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Bir Elon Musk Projesi: Starlink

SpaceX’in ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından kabul edilen raporuna göre, Falcon 9 ile yapılacak ateşlemeler 2024’e kadar devam edecek. 83 farklı yörünge düzleminde konumlanacak olan 4,425 uydunun yerden yüksekliği 1,110 ile 1,325 kilometre arasında değişecek. Yer istasyonları tarafından desteklenecek olan uyduların, şu an aktif olan HughnesNet internet uydularından daha etkin olacağı belirtildi. ABD merkezli uydu-internet sağlayıcısı Hughes, Kuzey Amerika ve Brezilya’da 1 milyondan fazla müşteriye sahip. Firmanın en yeni uydusu HughesNet Gen5, yerden 35,000 kilometre yükseklikten 25 Mbps indirme (download) ve 3 Mbps yükleme (upload) hızı sunuyor.

Kaybolmak Galiba İmkansız

Starlink, dünyanın dört bir köşesine internet erişimi sağlamayı amaçlayan bir proje. Eğer belirlenen tarihte hayata geçerse, 2024 sonrasında Amazon ormanlarında veya herhangi bir çöl de gönül rahatlığıyla kaybolabilirsiniz .

SpaceX’in yetkilerinden Patrcik Cooper, her ne kadar maliyetli görünse de Starlink’in “çukurlar açıp fiber kablo döşeme zahmetini ortadan kaldıracağını” belirtti. Müşteri terminallerinin dizüstü PC boyutunda olacağını ve gigabit hızındaki internet hizmetinin farklı paketler halinde sunulacağı da verilen diğer bilgiler arasında.

blank
AIESEC Türkiye Blog
Bir Elon Musk Projesi: Starlink

Starlink, ABD’deki internet hizmeti sağlayıcılarının 600 milisaniyeye ulaşan gecikme süresini 25 milisaniyeye indirmeyi amaçlıyor. Bu da en hızlı fiber ağ bağlantılarını yakalayacağı anlamına geliyor. Tasarruf modelini benimseyecek olan Starlink, genişbant kaynaklarını gerçek zamanlı dağıtacak. İnternet, belli coğrafyalarda kapasite gereksinimi en çok olan bölgeye yönlendirilebilecek.

Elon Musk’ın planı küresel bir fiber optik projesine kıyasla çok daha akla yatkın geliyor.Ancak Musk’ın Tayland’da çıkardığı bir dersi çok iyi hatırlaması gerekiyor: Dünyayı sadece birkaç günde kurtarmak mümkün değil.

Bu arada Starlink hizmeti başlamasa bile test aşamasında olan harika bir sitesi var incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Hayalleriyle dünyamıza şekil veren girişimci Elon Musk’ı daha yakından tanımak için blog sayfamızı ziyaret edin!

Sevgilerle,

AIESEC Türkiye Blog
Bir Elon Musk Projesi: Starlink

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...