fbpx

Lider Olmanın Başkalarını Güçlendirmede Önemi

blank

“Gelecek yüzyıla baktığımızda, liderler başkalarını güçlendirenler olacaktır.”

Bill Gates

Bazen bir şeyler bizi yapmamız gerekenden daha fazlasını yapmaya, başkaları için de faydalı olmaya iter. Bu dürtünün ne olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Lider olmak, katkıda bulunma isteğimizi tetikler. İyi liderliğin insanlarda uyandırdığı en temel unsurlardan biri budur. Liderlik duygusu bizi bir olay karşısında inisiyatif alarak çözüm üretmeye çalışmaya teşvik eder ve bu sayede olağanüstü başarılar elde edebiliriz.

Kendi potansiyelimizi fark etmek ve kendimizi güçlendirmeye çalışmak mantıklı bir yol olarak görünse de bu her zaman kolay olmayabilir. Güç herkesin sonsuza dek alabileceği ve kullanabileceği bir kaynak değildir, bir kutuda saklanmaz. Liderliğin bir parçası olarak, başkalarını güçlendirmek için, kendi gücümüzün bir kısmını kaybetmeye gönüllü olmamız gerekir.

Liderlik: Başkalarını Güçlendirme Sanatı” kitabının yazarı Jay A. Conger’ın yaptığı son araştırmalara göre, güç aslında paylaşarak artan bir kavramdır. Dolayısıyla yöneticilerin veya liderlerin güç kaynaklarını dikkatli bir şekilde kullanmaları ve korumaları gerektiği yanlış bir düşüncedir. Conger’e göre, bazı kurumsal liderler güç paylaşımında özellikle yeteneklidir.

Başkalarını güçlendirmenin başlıca faydaları şunlardır:

1. Kişilerin Gerçek Potansiyellerini Açığa Çıkarmalarına Yardımcı Olur

blank

Bir takımın parçası olarak çalışmak bazı insanları arka plandaymış gibi hissettirebilir. Kendilerinden beklenenleri yapmış olmak için yapabilirler. Bu kişilere zaman ayırıp onlara inandığınızı göstermelisiniz. Böylece onlara, bir işi beklediklerinden daha iyi bir şekilde yapabileceklerini fark ettirebilir, onları güven ve bilginizle donatmış olursunuz.

Belki takım ilk kurulduğunda görevlerini sadece yapmış olmak için yapan, sadece bir şeylerin parçası olabilmek için orada olan kaybolmuş kişiler olabilir. Bu insanlara daha dikkatli yaklaşıp, onlara değerli olduklarını hissettirmelisiniz. Bir takım olarak çalışsanız da aslında her bireyin özenle seçilmiş ve özgün yeteneklere sahip olduğunu fark etmelerini sağlamalısınız. Böyle davrandığınızda öz güven kazanacaklar ve hem kendilerine hem de takıma daha faydalı olacaklar.

2. Farkındalık Sahibi Yapar

blank

İnsanları güçlendirmenin en önemli kısmı kendinizin farkında olmaktır. Sizin tutumlarınız, çalışma arkadaşlarınız tarafından taklit edilebilir. Bu nedenle, nasıl konuştuğunuza, kendinizi nasıl idare ettiğinize, size sorulan sorulara verdiğiniz yanıtlara çok dikkat etmelisiniz. Özellikle kötü davranışlar oldukça bulaşıcıdır, bu yüzden kendimizin farkında olmak ve bunu her durumda sağlamamız gerekir. Bu nedenle liderler, başkalarını güçlendirmeye çalışmadan önce işe her zaman kendileriyle başlaması gerekir, böylece onlar ve çevrelerindeki insanlar için daha iyi bir ortam yaratırlar.

3. Geleceğin Liderlerinin Yolunu Açar

blank

Başkalarını yetiştirdiğinizde onlara otorite ve bilgi aktarırsınız. Onlara sizin yükünüzü paylaşmaları ve kendilerine liderlik edebilmeleri için fırsat verirsiniz. İnsanların başarılarını fark edebilecekleri ve başarısızlıklarından öğrenebilecekleri bir ortam yaratır, bir güven ortamı oluşturursunuz. Onları güçlendirirken, nihayetinde meşaleyi teslim edebileceğiniz ve aynı şeyleri deneyimlemelerine izin verebileceğiniz güne yaklaşırsınız.

İyi bir lider olmanın şartlarından birinin başkalarını güçlendirmek olduğundan bahsetmiştik. İnsanları geliştirerek her yönde onlara bir şeyler kattığınızda, aslında sizin vizyonunuzu sürdürecek olan yeni liderler geliştiriyor olursunuz.  Böylece hem sizin liderlik vasfınız gelişirken, hem de sizinle çalışanlar belli bir süre sonra sizin tecrübenizi ve vizyonunuzu başkalarına aktarabilecek liderlere dönüşecekler. Bir kişinin bilgi birikimi ve düşünce yapısı böylelikle birden fazla insanın gelişmesini sağlayacak, zincirleme bir reaksiyon oluşturacaktır.

4. Süreç Kendinizi Geliştirmenize Yardımcı Olur

blank

Başkalarını güçlendirmekten bahsettik, peki bu süreçte kendinizi nasıl güçlendirirsiniz? Hedeflerinizi belirliyor, başarıları kaydediyor, konfor alanınızı esnetmek için fırsatlara katılıyor musunuz? Kendinizi güçlendirmek ve diğer insanları güçlendirmek arasındaki fark nedir? Cevap verelim, kendinizi güçlendirmek ve başkalarını güçlendirmek doğru orantılıdır. Başkalarına güç verirken, sadece onlara değil, kendinize de yatırım yaparsınız. Bu adımı, bir başkasının hayatını potansiyel olarak değiştirirken aynı zamanda kendi deneyiminizi de arttırmak için atarsınız.

Bazı insanlar başkalarını güçlendirmeyi imkansız bulur, bazıları içinse daha kolaydır. Ancak bu, öğrenilebilecek bir süreçtir. Diğerleri yeteneklerimize inandığında ve bizi güçlendirdiğinde, biz de kendimizden ilham alırız, bu durum gerçek potansiyelimizi keşfetmemize olanak sağlar. Başka bir kişiyi güçlendirirken, yalnızca o kişiyi etkilemezsiniz. Dünyayı ve nihayetinde kendinizi de etkilersiniz. Başka bir kişi üzerinde emek sarf etmek hem sizi hem bu kişiyi güçlendirir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, güç paylaştıkça çoğalan bir olgudur ve siz liderlik vasfınızı arttırırken, bir yandan da geleceğin liderini yetiştiriyor olursunuz. Bunun ne kadar mükemmel bir his olduğunu deneyerek gözlemleyebilirsiniz.

Belki şu an bu yazıyı okurken kendinizi başkalarını güçlendirecek potansiyelde veya yeterli bilgi birikiminde görmüyor olabilirsiniz. “Daha yaşım çok genç, ben gücümü paylaşacak değil, benimle güç paylaşılacak konumdayım.” Diye düşünebilirsiniz. Yaş bu konuda her ne kadar doğru orantılı bir etken gibi gözükse de gerçekte aslında sadece yıllar boyunca gelişim hedefleyen, gücünü paylaşan ve liderlik vasfını geliştiren kişiler yıllar geçtikçe daha da güçlenir. Bu sorumlulukları üstlenmeyen ve kendini geliştirmeye kapalı olan kişiler yıllar geçse de aynı kişisel gelişim noktasında kalmış olur. Dolayısıyla başkalarına yardım etmek ve kendinizi geliştirmek yerine bu yardımın daha yaşlı bir birey tarafından size sunulmasını beklemek, olması gereken bir davranış türü değildir. Elbette ki çalıştığınız şirkette sizden yaşça büyük üst düzey bir yönetici tarafından yetiştirilmeniz, onun gücünü sizinle paylaşması, onun bilgi birikiminden faydalanarak liderliğinizi geliştirmeniz de olasıdır.

blank

Herhangi bir görevin sonucu her zaman liderlik ettiğiniz kişilerin yaşamları ve zihniyetleri ile geliştirilir. Başkalarını güçlendirmek sadece sözcüklerden oluşan bir ifade değil, bir yoldur. Bu, hayatları değiştirmenin bir yoludur.

Bu yüzden AIESEC’te, başkalarını güçlendirmek, gençlerde her zaman geliştirmeyi hedeflediğimiz niteliklerden biridir.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...