fbpx

Mayıs Ayının İkinci Pazarı: Anneler Günü’nün Tarihçesi

blank

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazarı!

Bugün bütün dünyada farklı zaman diliminde kutlanan annelerimizi onurlandıran özel bir gün. Ülkemizde her yıl mayıs ayının ikinci pazarı annelerimize ayırdığımız ”Anneler Günü” olarak bilinir. En değerli varlıklarımız, annelerimizin anneler gününü kutluyor, bu günün tarihçesine bir göz atmaya başlıyoruz!

blank

Türkiye’de, ilk Anneler Günü 9 Mayıs 1955’te kutlandı!

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamıştır.

Google arama motorunda günün anlam ve önemine binaen her yıl yeni bir logo tasarımı yapılmaktadır. Amacı ise kişilere farkındalık yaratmak ve logo üzerine tıklama yapılarak bugüne dair hazırlanan içeriklere dair fikir sahibi haline getirebilmek.

Ne zaman kutlanmaya başlandı?

Amerikalı genç Jarvis annesinin vefatının ardından yaşadığı acıyı atlatamamış annesinin yerini hiçbir şeyle dolduramamıştır. Her sene annesinin ölüm yıl dönümü geldiğinde eşsiz bir acı duyar ve bunu etrafındakilere de yansıtırmış.

Yine annesinin bir ölüm yıl dönümünde yani Mayıs Ayı’nın ikinci Pazar günü etrafındaki herkesi bir araya getirerek ” bu günün anneler günü olmasını çok istiyorum ve Anneler Günü adıyla her yıl kutlanmasını kabul eder misiniz? diye sormuştur. bu düşüncesi herkes tarafından kabul görmüştür ve artık her mayıs ayının ikinci pazar günü anneler günü kutlanmıştır.

Ülkemizde ise Anneler Günü ilk kez 9 Mayıs 1955’de kutlanmıştır.

blank

Bu sene anneler günü nasıl kutlanmalı?

Normal süreç içerisinde bugün annelerinize çok iyi hissettirebileceğiniz bir çok aktivte var aslında. Fakat içerisinde bulunmakta olduğumuz Covid-19 virüsü nedeni ile yapabileceğiniz şeyler kısıtlı. Bu nedenle annelerinizin sevdiği yerler, tatil planları ve benzeri etkinliklere bu yıl ara verilmek durumundasınız.

Bulunduğunuz yerler annelerinize iyi hissettirmek için sizleri kısıtlamamalı elbette. Çünkü manevi yönden destekleyebileceğiniz ve günü evde şekillendirebileceğiniz bir çok şey olduğunu düşünebilirsiniz.

Biraz geleneksel tarzda olabilir ama bugün annelerinize sevdiği yemekleri hazırlayabilir, sevdiği eski türk filmlerini seçip onu geçmişine götürecek şarkılarla günü destekleyebilirsiniz.

blank

Modayı takip eden ve yeniliklerden hoşlanan bir anneye sahipseniz dikkatini çekebilecek eşyalar, kıyafetler üzerinden bir şeyler derleyerek yüzünü güldürebilirsiniz.

Bütün bunların yanı sıra sadece sizin varlığınızla mutlu olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle bütün günü annelerimizin yanında geçirerek onlara kendi emeğimizle hazırladığımız şeyleri takdim etmek ya da küçük bir çiçek armağan ederek her zamankinden daha çok mutlu edebiliriz.

Kendi emeğimizle ne hazırlayabiliriz?

İnternet üzerinden vereceğiniz siparişler ile, toprak ve çiçek alarak balkonda beraber çiçeğinizi yetiştirebilirsiniz. Beraber kil hamuru ile sizi yansıtacak objeler oluşturabilirsiniz. Anılarınızdan oluşan bir defter hazırlayarak hatıralarınızı canlandırabilirsiniz.

Eğer bu günü anneniz ile geçirme şansınız varsa ona güzel bir sofra hazırlayarak güne başlayabilirsiniz.

blank

Anneler günü mesajları:

Çoğumuz annelerimize duyduğumuz sevgiyi kağıda dökerken zorlanıyoruz. Hediyelerinizin yanında annelerinize iletebileceğiniz kutlama mesajı örneklerini sizler için derledik.

  • Bir günümde değil her günümdesin. Her gün her saniye benimlesin. Her zaman bana destek oldun. Sen benim için çok özelsin. Anneler günün kutlu olsun.
  • Bana verdiğin sevgiyle bütün dünyam çiçek açtı. Onları hiç soldurmadım annem. Anneler günün kutlu olsun. Ellerinden öperim.
  • Sana binlerce kez teşekkür etsem azdır. Sen benim hayat ışığımsın, Annemsin. Varlığımın tek nedeni… Anneler günün kutlu olsun anneciğim.
  • Karşılıksız tek sevgi senin bize olan sevginmiş. Şimdi daha iyi anlıyorum anne. Seni çok seviyoruz. Ellerinden öpüyoruz anneciğim.
  • Bu dünyadaki en güvenli sığınağım senin kucağın. Benim annem olman bu dünyadaki en büyük şansım. Seni seviyorum Annem.

Bu tarz mesajlar ile günün ilk saatlerinde ya da sabah uyanır uyanmaz annenizi karşılayacak güzel bir mesaj hazırlayabilirsiniz.

Bugüne anlam veren tüm annelerimizin günü kutlu ve daim olsun!

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...