fbpx

Yurt Dışında Sosyal Sorumluluk Projeleri

  • Home
  • Genel
  • Yurt Dışında Sosyal Sorumluluk Projeleri
AIESEC Yurt Dışı Sosyal Sorumluluk Projesi ile yurt dışına gitmiş 4 genç

Yurt Dışı Sosyal Sorumluluk Projesi Nedir?

Öncelikle sosyal sorumluluk projesi kişisel bir çıkar gütmeden kişinin kendisine ve toplum yararına ve faydasına yapılan projelerdir. Edinilen bilgi, beceri ve deneyim sayesinde yine topluma geri kazandırmayı etkileyen ve bu sayede farklı kültürleri tanıyabileceğin, etki edebildiğin ve konfor alanından çıkabildiğin projeler sosyal sorumluluk projelerdir.

AIESEC ve Sosyal Sorumluluk Projeleri

Bu projeler tamamen senin dünyaya etki edebilmene, liderlik becerilerini geliştirmene, kültürler arası bir tecrübe yaratıp potansiyelinin dışına çıkman için var.

Hadi gelin hep beraber iki adet yurtdışı sosyal sorumluluk projelerini inceleyelim.

Romanya’da Sosyal Sorumluluk Projesi;

blank

Romanya’nın Timişiora kentinde gerçekleşecek olan bu proje SKA (Sürdürülebilir Kalkınma Amacı) 12 (Sorumlu Üretim ve Tüketim) üzerine açılmış olan bir projedir. SKA 12 aslında 2030’a kadar her yerde herkesin sürdürülebilir kalkınmayla ilgili bilgi ve farkındalık edinmesinin ve doğayla uyum içinde bir yaşam sürmesinin güvence altına alınması üzerinedir.

Projenin kısaca özeti; lise öğrencileriyle birlikte çalışarak, yaratıcı grup çalışmalarını kolaylaştırmak, onların konuya ilişkin farkındalıklarını artırarak organize ve kolektif bir şekilde harekete geçmelerine yardımcı olmaktır. Projede ki çalışma saatleri ise Pazartesi-Cuma 09.00-17.00’dır.

Proje sürecinde sadece danışmanlık ücreti ödüyorsun ek olarak süreç desteği alıyorsun! Günümüz Türkiye gençleri için mükemmel bir fırsat!

Değişim katılımcımız olan Nisanur Romanya’daki Sosyal Sorumluluk projesi deneyiminden şunları söylüyor;

Global Volunteer programı sayesinde çocuklarla her sarıldığımda aynı duyguları hissetmek için aynı dile konuşmaya gerek olmadığını hissettiğim anlar yaşadım. Hayatımın dönüm noktalarından birisi diyebileceğim bu tecrübe sayesinde harika, kalıcı dostluklar edindim.”

blank

Mısır’da Sosyal Sorumluluk Projesi;

Mısır’ın Qasr Ad Dobarah kentinde gerçekleşecek olan bu proje tamam turizm ve gezme üzerine ve benim en dikkatimi çeken proje! Proje SKA 8 ( İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme ) üzerine ve proje kapsamında proje bölgesinde turizmi teşvik etme kapasitesini geliştirmeyi amaçlayan atölye çalışmaları ve eğitim alanlarını teşvik etmekten sorumlu olmak. Ayrıca, topluluğun pazar için ilgi çekici turizm önerileri oluşturmasına yardımcı olmak için bölgenin kültürel, tarihi ve çevresel değeri hakkında saha araştırması yapmak.

Yani proje tamamen turizm ve Mısır’ı daha yakından tanımaya yönelik gezilerden oluşma. Mısır gibi tarihi ve kültürel zenginliği yüksek olan bir ülkeyi hem sosyal sorumluluk projesinde katılımcı olarak hem de gezerek öğrenip, görmek çok zevkli olacaktır.

Değişim katılımcımız olan Sude’nin Mısırdaki deneyiminden sonra neler söylemiş bakalım.

‘’ 45 gün boyunca Mısır’ı şehir şehir gezdim ve muhteşem tarihini yakından görme fırsatını yakaladım. Mısır’a ilk adım attığımda burada nasıl yaşayacağımı düşündüm çünkü şok geçirmiştim. Kültürleri ve hayat tarzları bizden bambaşkaydı fakat daha Mısır’a 1. Haftamdan alışmış ve sonrasında nasıl geri döneceğimi düşünmeye başladım.’’

Kısacası yurt dışında sosyal sorumluluk gezerek öğrenebileceğin, toplum yararına ve faydasına etki edebileceğin, başka kültürleri tanıyacağın ve konfor alanından çıkacağın projelere denir.

Global Volunteer hakkında sık sorulan soruları sizler için cevapladığımız videoyu incelemeyi unutmayın!

Daha çok proje incelemek ve detaylı bilgi almak için aiesec.org.tr adresinden kayıt bırakabilirsin!

Ⓒ Baran Ensarioğlu

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...