fbpx

Gezi Bloggerı Olmanız İçin İzlemeniz Gereken 6 Adım

blank

Gezi Bloggerı Olmanız İçin İzlemeniz Gereken 6 Adım

Hepimizin bildiği gibi blog yazarlığının popülerliği müthiş bir artış yaşıyor. Konuları arasında ise en ilgi çekenlerden bir tanesi de gezi bloggerlığı. İyi bir gezi bloggerı olabilmeniz için gördüklerinizi ve gezdiğiniz yerleri iyi betimleyebilmeniz ve hissetmeniz gerekiyor. İnsanların gönüllerine işleyebilmeniz gezdiğiniz yerleri anılarınızı onlara yaşatabilmeniz gerekiyor. İşte gezi bloggerı olmanın 6 adımı!

 

1.adım: İlgi çeken bir blog ismi oluşturmak

blank

Blog yazarlığı her geçen gün biraz daha ilgileri üzerine çeken ve popülerliği artan bir alan olmaya başladı. Sizin de bloğunuzun insanlar tarafından okunmasını, fark edilmesini ve ilgi çekmesini istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bloğunuza ilgi çeken bir isim kazandırmanız. Blogunuza öyle bir isim bulmanız gerekiyor ki okuyucuya samimiyetinizi ve yazılarınızı ne kadar güzel ve özgün olduğunu hissettirebilesiniz.

 

2.adım: Hosting hizmetinizi seçin

blank

Bir gezi bloggerı olma konusunda ciddiyseniz bloğunuzun sunucusunu ücretsiz bir WordPress hesabından kullanamk yerine, hosting hizmeti veren bir firmanın sunucusunda açmanız tavsiyemdir. İş bu noktaya gelince WordPress’in self-hosted seçeneğini değerlendirmenizi tavsiye ederim. Eğer bu self-hosted hizmentinden yararlanırsanız sitenizin ismi geziblogu.wordpress.com yerine geziblogu.com olacaktır. Bu sayede okurlarınız karşısında hem daha ciddi bir imaj çizeceksiniz, hem de sitenizin verileri elinizde olacak, bloğunuzda reklamlar yayınlayabileceksiniz, eklentiler yükleyebileceksiniz, Google Analytics aracını ve WordPress’in özel temalarını kullabileceksiniz.

 

3.adım: Hakkımda bölümünüzü oluşturun

blank

Eğer bir blog açıyorsanız “hakkımda” bölümünü atlamamanız gerekiyor. Bir de gezi bloğu yazıyorsanız “hakkımda” bölümü ile kendiniz hakkında verdiğiniz kısa bilgiler çok dikkat çeker ve ziyaret edilir. Hakkımda bölümü sayesinde sizin kim olduğunuzu tanıma fırsatı verir okuyucularınız ile aranızda bir bağ kurarsınız. Bu bölümde ne kadar içten ve eğlenceli olursanız okuyucularınız tarafından o kadar sevilir bloğunuza ziyaretçi çekersiniz.

 

4.adım: Sosyal medyayı kullanın

blank

Eğer ki bloğunuzun insanlar tarafından daha çok bilinmesini istiyorsanız mutlaka sosyal medyadan yararlanmanız gerekiyor. Sosyal medya sayesinde hedef kitlenize çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ama öncelikle sosyal medyayı nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Sosyal medyada uzmanlaşmak için zaman harcamanız gerekiyor. Bunun için kendinize biraz zaman tanıyın ve ayrıca internet üzerinden sosyal medya eğitimi almayı da tercih edebilirsiniz.

 

5.adım: İlk yazınız neden gezi blogu açtığınız hakkında olabilir

blank

Her zaman ilk gönderi için çok fazla fikir vardır fakat hangisinden başlayacağına karar vermek de zor olan kısmıdır. Anca bilirsiniz ki başlamak bitirmenin yarısıdır derler! İlk gönderinizin o tatlı heyecanını neden böyle bir blog açtığınızı okurlarınızla paylaşarak okurlarınızla paylaşarak onlarla bir bağ kurabilir ve bloglarınızı okurken neden bu blogları yazdığınızı anlayabilirler. Güzel bir giriş yaptıktan sonra haftada en az 1-2 tane yazı paylaşmanız sizin için yeterlidir. Fakat sayılara takılıp paylaşımlarınızı niteliksiz ve keyif vermeyen bir hale getirmekten kaçının kaliteli içerikler üreterek takipçilerinizin ilgisini kaybetmeyin. Niteliğin, nicelikten daha önemli bir parça olduğunu unutmayın. Blogunuza ne kadar fazla zaman harcarsanız o kadar nitelikli ve ilgi çekici bir hale gelecektir.

 

6.adım: Okurlarınızın ilgisini çeken noktaları yakalayın

blank

Konunuz ve içeriğiniz, yolculuklarla ilgili püf noktalar ve okuyuculara tavsiyeler barındırmalıdır. Yazılarınızda okuyucuların ilgisini çekecek ve onu yolculuğa çıkmaya itecek noktalara değinmeli ve bu isteği uyandırmalısınız. Örneğin gittiniz ülkenin en beğendiniz yerleriniz, yiyecek, içecekleriniz, yapılabilecek en eğlenceli şeyleri, yaşadığınız ilginç ve güzel anıları ve gün boyunca çektiğiniz harika fotoğrafları bloglarınız paylaşabilirsiniz fakat tek yapmanız gereken şey okurlarınızı bloğunuza bağlamak ve bir bloğunuzu okuyan kişinin diğerlerini de okumasını sağlamanız gerekiyor.

Share Article

You may also like

TOP
blank
Sayfa yükleniyor...